25 sty 2011

Eurozłudzenia.

Na konferencji prasowej "500 dni do Euro" w hotelu Marriott, wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, wypowiadając się o warszawskich inwestycjach związanych z Euro 2012, wymienił m.in. budowę czterech stacji I linii metra, węzeł przesiadkowy Młociny i oczyszczalnię Czajka.

W tym momencie mocno trzymałem kciuki, aby nie ośmieszył warszawskiego Ratusza ostatecznie i w towarzystwie gości konferencji, nie wymienił również nowego pomieszczenia dla goryli w zoo. Jak się to zdarzyło Panu Prezydentowi kilka lat temu, kiedy mówił o Euro.

Jest tak dlatego, że władze miasta uważają, że każda inwestycja w Warszawie od 2006 r. (te stacje metra rozpoczęto dwie kadencje temu) jest związana z mistrzostwami Europy. Warto jednak po raz kolejny przypomnieć, jaki skok cywilizacyjny dla miasta Ratusz obiecywał, kiedy otrzymaliśmy organizację Euro 2012.

Poniżej zapomniana prezentacja Ratusza, w której zawarto takie zadania jak:
  • Budowa II linii Metra (zachód-wschód, odcinek centralny) do 2012 r.
  • Szybka Kolej Miejska (zachód-wschód) - 8 nowych linii.
  • Modernizacja trasy tramwajowej wzdłuż Aleji Jerozolimskich.
  • Uruchomienie linii kolejowej łączącej Lotnisko Okęcie z centrum miasta do 2008 r.
  • Połączenie drogowe miedzy Lotniskiem Okęcie a południową obwodnicą Warszawy do 2008 r.
  • Budowa południowej obwodnicy drogowej miasta do 2012 r.
  • Budowa przepraw mostowych.
  • System obwodnicowy – ochrona zurbanizowanego centrum przed ruchem (Obwodnica Ekspresowa, Obwodnica Miejska, Obwodnica Śródmiejska).


Żeby lepiej obejrzeć prezentację należy kliknąć tutaj i wybrać opcję Full.

Zupełnie na marginesie: najwyraźniej tej prezentacji nie ma już na stronach miasta.

Do tego jest jeszcze lista zadań prezentowana wspólnie przez Panią Prezydent i Marszałka Województwa Mazowieckiego, chociaż mijają lata i nie zauważyłem, aby ktoś pytał Adama Struzika o Euro i jego obietnice:
Wsparcie władz centralnych przy kluczowych projektach, m.in. przy realizacji rządowego projektu budowy Narodowego Centrum Sportu, obejmującego stadion narodowy, centrum kongresowe, basen olimpijski, boiska treningowe i hotele oraz współpraca przy przebudowie dworców kolejowych i autobusowych w Warszawie.

Odciążenie Okęcia za pomocą lotnisk regionalnych na Mazowszu. Ich budowa ma duże znaczenie prorozwojowe dla całego województwa. Wielu turystów przyjeżdżających na Mistrzostwa, będzie korzystać z usług tanich przewoźników. Regionalne lotniska, które z założenia mają obsługiwać właśnie tanie linie lotnicze, muszą zatem powstać jak najszybciej.

Stworzenie dobrych i szybkich połączeń kolejowych i drogowych łączących regionalne lotniska ze stolicą. W pierwszej kolejności modernizowane będą drogi: nr 630 Nowy Dwór Mazowiecki – Jabłonna; nr 580 Warszawa – Leszno – Kampinos – Żelazowa Wola – Sochaczew; nr 575 Płock – Nowy Kazuń.

Uruchomienie linii kolejowej łączącej nowo powstały Port Lotniczy Warszawa-Modlin ze stolicą i lotniskiem Okęcie. Trasę obsługiwałyby Koleje Mazowieckie.

Usprawnienie połączeń transportowych łączących Warszawę i obszar metropolitalny z regionem. Obie strony zgodziły się, że do najważniejszych inwestycji w tym zakresie należą modernizacje m.in. dróg: nr 634 Warszawa –Zielonka – Wołomin – Miąse – Tłuszcz – Wólka Kozłowska; nr 719 Warszawa – Pruszków – Żyrardów – Kamion; nr 721 Nadarzyn – Piaseczno – rz. Wisła – Wiązowna – Duchnów; nr 724 Warszawa – Konstancin – Jeziorna – Góra Kalwaria.

Rozwój nowoczesnego transportu publicznego miejskiego i podmiejskiego (budowa II linii metra, modernizacja i rozbudowa WKD i SKM, linii tramwajowych i integracja systemu transportu szynowego, budowa parkingów „Park&Ride”, zwiększenie liczby połączeń, modernizacja i zakup taboru).

Utworzenie ekspresowej obwodnicy Warszawy na odcinku węzeł „Puławska” – węzeł „Lubelska”, uzupełnienie obwodnicy drogą ekspresową S8/S7 węzeł Opacz – węzeł Paszków wraz z powiązaniami z drogą krajową nr 7 w węźle Magdalenka oraz budowę drogi ekspresowej S17 na odcinku węzeł „Marki” – węzeł „Lubelska”.

Organizacja Euro 2012 stwarza także okazję do promocji walorów turystycznych Mazowsza. Wstępnie omówiono projekt „Turystyka Mazovia” dotyczący m.in. promocji doliny Wisły i Bugu oraz Kampinoskiego Parku Narodowego.

Przygotowanie listy rekomendowanych miejsc na terenie Mazowsza i Warszawy, w których mogłyby zostać zlokalizowane „piłkarskie wioski sportowe”. Mieszkające w nich drużyny piłkarskie miałyby do swojej dyspozycji odpowiednie zaplecze techniczno-sportowe.
Źródło: Link do strony.

Skończą się mistrzostwa, przyjdzie czas rozliczeń również z tej listy. Świetny temat na kampanię w 2014 r.

W tym temacie:

Życie Warszawy: Euro 2012: stolica będzie rozkopana

TVN Warszawa: Euro 2012: Filip Chajzer szlakiem obietnic.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

* Budowa II linii Metra (zachód-wschód, odcinek centralny) do 2012 r. - jeszcze 2 lata, damy pani prezydent szanse, bo moze ma jakas tajna linie metra schowana ;-) .
* Szybka Kolej Miejska (zachód-wschód) - 8 nowych linii. Ja tam 8 nie widze, ale moze to moja wina ;-)
* Modernizacja trasy tramwajowej wzdłuż Aleji Jerozolimskich. - powiedzmy, ze jest zmodernizowana, choc ciezko uznac za nowoczesne rozwiazanie rozklad jazdy, ktory niekoniecznie zawsze zwraca poprawny czas przyjazdu i nie jest aktualizowany na punkcie gpsa
* Uruchomienie linii kolejowej łączącej Lotnisko Okęcie z centrum miasta do 2008 r. - ale to lotnisko duze, widocznie sie zgubilem bo linii nie ma, a pociagi nie odjezdzaja...
* Połączenie drogowe miedzy Lotniskiem Okęcie a południową obwodnicą Warszawy do 2008 r. - eee? Jaka obwodnica?!
* Budowa południowej obwodnicy drogowej miasta do 2012 r. - pozyjemy, zobaczymy
* Budowa przepraw mostowych. - dobrze, ze nie okreslono roku, w ciagu nastepnych 400 lat stolecznosci Warszawy zapewne jakies mosty powstana...
* System obwodnicowy – ochrona zurbanizowanego centrum przed ruchem (Obwodnica Ekspresowa, Obwodnica Miejska, Obwodnica Śródmiejska). - taa, narazie sa tylko plany wprowadzenia oplat za wjazd do centrum, by po prostu wyrzucic samochody z tras, ktore byly dla nich projektowane. Warszawa to nie Londyn (choc podatki u nas sa coraz wyzsze) i odpowiednikiem City jest Starowka...

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.