16 gru 2010

"Tworzymy historię". Wydano milion złotych na projekt, z którego się wycofano?

Dzisiaj Rada Warszawy, przy głosach sprzeciwu radnych klubów PiS i SLD, przyjęła uchwałę przeznaczającą dwa miliony złotych na doradztwo, polegające na ocenie zasadności i możliwości zaangażowania partnera prywatnego w projekt budowy parkingów podziemnych.

Wczoraj pisałem o rozbudowie Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK). Jeszcze we wrześniu zapowiadano ten projekt do realizacji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, ale dwa dni temu Życie Warszawy poinformowało, że Ratusz właśnie zrezygnował z udziału partnera prywatnego. Modernizację przeprowadzi miejska spółka MPO zaciągając kredyty w bankach.

Zapomniałem o pewnym "drobnym" aspekcie finansowym. Z Księgi Zamówień Publicznych:

Numer zamówienia: ZP/AP/341/II-176/09

Przedmiot zamówienia: Doradztwo polegające na sporządzeniu dokumentacji związanej z realizacją projektu Rozwiązanie problemów gospodarki odpadami w Warszawie etap I modernizacja i rozbudowa ZUSOK z udziałem partnera prywatnego

Zamawiający: Miasto Stołeczne Warszawa

Oferent wybrany: Konsorcjum: Deloitte Advisory Sp. z o.o., Mott MacDonald Ltd., Wardyński i Wspólnicy Sp. K. Bevan Brittan LLP, Aon Polska Sp. z o.o.

Wartość wybranej oferty: 999 180,00 zł

Data podpisania umowy: 2009-11-05

Termin realizacji zamówienia: 2011-05-30

Skutki finansowe na rok 2009: 661 040,00 zł

Skutki finansowe na rok 2010: 200 000,00 zł
Link do ogłoszenia.

To jeszcze raz powoli:

W lutym 2009 r. modernizacja i rozbudowa ZUSOKu została umieszczona na liście inwestycji, które zostały przedstawione do analiz pod kątem celowości i opłacalności zastosowania formuły partnerstwa publiczno-prywatnego.

We wrześniu 2009 r. ogłoszono przetarg na doradztwo przy sporządzeniu dokumentacji związanej z realizacją projektu z udziałem partnera prywatnego. To wygląda na podjęcie decyzji o ppp.

W lipcu tego roku w wywiadzie dla Nowego Przemysłu Pani Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podtrzymuje, że modernizacja i rozbudowa ZUSOKu będzie realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Powołuje się na analizy finansowe.

We wrześniu Michał Olszewski, dyrektor biura funduszy europejskich, zapowiada ogłoszenie przetargu na wybór partnera prywatnego po wyborach samorządowych. Mówi o kończeniu przygotowywania specyfikacji przetargowej.

W grudniu Ratusz wycofuje się z przetargu i postanawia realizować inwestycje poprzez miejską spółką.

Serio? Wydano milion złotych na przygotowanie projektu ppp, z którego wycofano się na chwilę przed ogłoszeniem przetargu na wybór partnera prywatnego?

To były dobrze wydane publicznej pieniądze? Na jakiej podstawie w ogóle zakwalifikowano ten projekt do realizacji w ramach ppp?

PS Na marginesie, skoro doradztwo było świadczone przez Deloitte:
Tworzymy historię – cieszy się Wojciech Roman z Deloitte. – PPP raduje mnie jako warszawiaka i jako podatnika. To szansa na realizację ważnych strategicznie projektów bez sięgania do kieszeni mieszkańców. Inne miasta będą brały z nas przykład.
Źródło: Życie Warszawy, link do artykułu.

To "bez sięgania do kieszeni mieszkańców" tak średnio wyszło.

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Masakra.

Anonimowy pisze...

Ale gdzie ten milion utonął właściwe????????

Anonimowy pisze...

W dniu wczorajszym na antenie TVN Warszawa radny Golimont (wywiad udzielany podczas sesji Rady w PKiN) stwierdził, że od 2007 Warszawa ma podpisaną umowę z "czterema, z najwyzszej półki - także cenowo- firmami doradczymi". Doradztwo dotyczy budowy w formule PPP parkingów podziemnych ?
Znasz Pretm jakieś szczegóły ?

pretm pisze...

Raczej od 2009 r. a nie 2007. Konferencja z 4 firmami (Pricewaterhouse, ERNST & YOUNG, Deloitte Advisory, DEPFA BANK) była w lutym 2009 r.

Tutaj informacja o umowie ramowej:

https://przetargi.um.warszawa.pl/szczegoly.asp?id=34112

Anonimowy pisze...

Nie tylko w Warszawie marnotrawią pieniądze podatników.

pretm pisze...

Ale chyba tylko w Warszawie robią to z uśmiechem na ustach i przy aprobacie wyborców (niektórych).

mikon pisze...

http://www.bibula.com/?p=29439

HGW dostanie powdyżkę!

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.