27 gru 2010

Widmo krąży nad Pragą Północ.

W poprzednim tygodniu Małgorzata Kidawa-Błońska, szefowa warszawskiej Platformy, zapowiedziała w Życiu Warszawy, że "za jakiś czas Platforma przejmie odpowiedzialność i na Pradze-Północ, i na Ursynowie."

Na Pradze Północ jest bliżej niż dalej.

Dla przypomnienia: Na Pradze Północ burmistrzem został Jacek Sasin, w momencie, gdy jeden z radnych PO wyłamał się z koalicji PO-SLD. Przewodnicząca rady z PO nie mogąc pogodzić się z porażką w głosowaniu, przerwała sesję, aby nie dopuścić do wyboru całego zarządu. To oznacza, że po 1 stycznia Hanna Gronkiewicz-Waltz wybierze zarząd, jeżeli w tym tygodniu nie zrobi tego rada dzielnicy. O takiej ewentualności informowała sama przewodnicząca rady.

I tu ciekawostka. Według strony internetowej dzielnicy dzisiaj zwołana została III Nadzwyczajna Sesja Rady Dzielnicy Praga Północ. Na jutro. Nie ma żadnej informacji o wznowieniu II sesji rady dzielnicy, która powinna rozpocząć się od wyboru zastępców burmistrza. W porządku III sesji są tylko punkty o wyborze do komisji rady.

Link do porządku III sesji.

Jeżeli odbędzie się jutro sesja, bez dokończenia sesji poprzedniej, to chyba nikt nie będzie miał wątpliwości, co do tego jakie są intencje Platformy na Pradze.

Widmo krąży nad Pragą Północ. Widmo bufetkracji.

22 komentarze:

newsnny pisze...

Witam,
Mała prośba do Autora blogu
Prawda jest taka ze niestety są to domniemywania bo tak naprawde jeszcze nie zapadły żadne decyzje odnośnie ustanawiania zarządu komisarycznego ani na Ursynowie ani na Pradze. Wiec aktualnie ten wpis można oznaczyć jako zwykłe "bicie piany" Czekamy na decyzje i komentarz do nich, archiwizacje itp a nie gdybanie "co by było gdyby babcia miała wąsy".
Stronniczych mediów mamy aż nad to w tym kraju.
profil wyzej nalezy tez do mnie w przypadku zdublowania komentarzy prosba o usuniecie tego napisanego w profilu wyzej

pretm pisze...

Ale niby na czym ma polegać to bicie piany.

Jest informacja o III sesji, nie ma informacji o wznowieniu II sesji na której powinien być wybrany zarząd. Niedokończenie wyboru zarządu jest faktycznie decyzją o wprowadzeniu burmistrza przez HGW.

Anonimowy pisze...

Jak widać, żyją wśród nas ludzie mający moralność Kalego. Gorzej, jak do tej ich moralności Kalego dołącza umysłowość Kalego.

Anonimowy pisze...

A na czyj wniosek jest ta sesja nadzwyczajna? Bo to może mieć duże znaczenie dla jej przebiegu?
Niestety tego na stronie dzielnicy nie umieszczono ... Ciekawe dlaczego?

Anonimowy pisze...

Jeśli dobrze rozumiem (jak źle to proszę poprawić) nie zwołują przerwanej sesji nr 2 tylko robią nr 3 na której wybierają przewodniczących komisji a "zapominają" o zakończeniu wyborów zarządu dzielnicy. Ciekawe czy jak nie ma legalnie wybranego zarządu to można wybierać składy i szefów dzielnicowych komisji miejskich czy to w ogóle będzie ważne w kontekście nie zakończenia sesji nr 2 i związanych z tym decyzji. Takie działanie (brak woli kontynuowania przerwanej sesji nr 2) ma najpewniej dać podstawę do unieważnienia wyborów na sesji 2 i pozwolić "bufetowej" przejść na zapowiedziane "sterowanie ręczne".

są zasadniczo 3 techniki dojścia do celu:
- popełnienie "błędów proceduralnych" w wyniku czego władzę ucapi prezydent miasta (w tym celu przeciwnik musi ich w porę nie dostrzec by dać się "podpuścić").
- nie dopuszczanie do wprowadzenia pod obrady danej sesji tematów nie wygodnych lub odwlekać finalne decyzje przez przerwanie sesji
- zerwanie kworum przez opuszczenie sali przez radnych dla sesji na której mają być poruszane (z reguły przez opozycje) "nie wygodne tematy".

Z 2-giej strony to ciekawe czy "nowa władza" jeszcze nie do końca ukonstytuowana ma już jakiś wpływ na porządek obrad czy tylko stara ekipa może tu dokazywać aż do formalnego przejęcia "koryta" przez nową ekipę w dzielnicy ?

Obserwując "pracę" radnych ze wszystkich obozów politycznych jednego można być pewnym a mianowicie tego że dla swoich ambicji politycznych i chęci postawienia na swoim kosztem konkurentów podpalą nawet swój własny dom w którym mieszkają. Wyborcy i ich problemy są istotni zaledwie na kilka tygodni przed kolejnymi wyborami.

pretm pisze...

Z 2-giej strony to ciekawe czy "nowa władza" jeszcze nie do końca ukonstytuowana ma już jakiś wpływ na porządek obrad czy tylko stara ekipa może tu dokazywać aż do formalnego przejęcia "koryta" przez nową ekipę w dzielnicy ?

Tylko, że to jeszcze nie jest "nowa władza", a tylko burmistrz w zawieszeniu. Co do porządku obrad:

Przewodniczący Rady Dzielnicy w szczególności:

1) zwołuje sesje Rady Dzielnicy i przewodniczy jej obradom;
2) sprawuje pieczę nad sprawnym przebiegiem obrad oraz przestrzeganiem porządku obrad;
3) podpisuje uchwały i stanowiska Rady Dzielnicy oraz protokoły z jej obrad;
4) opracowuje projekt planu pracy Rady Dzielnicy;
5) ustala porządek obrad Rady Dzielnicy przed każdą sesją,
z zastrzeżeniem § 22 ust. 4, po zasięgnięciu opinii Wiceprzewodniczących Rady Dzielnicy i przewodniczących klubów;
6) nadaje bieg projektom uchwał i stanowisk;
7) przyjmuje i analizuje oświadczenia majątkowe radnych;
8) przyjmuje skargi, dokonuje ich kwalifikacji oraz kieruje je do rozpatrzenia.


§ 22 ust. 4:

4. Na wniosek Prezydenta, Zarządu Dzielnicy lub co najmniej 1/4 ustawowego składu Rady Dzielnicy, Przewodniczący Rady Dzielnicy obowiązany jest zwołać sesję na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia złożenia tego wniosku. Wniosek o zwołanie sesji powinien zawierać porządek obrad sesji
wraz z projektami uchwał.

pretm pisze...

A na czyj wniosek jest ta sesja nadzwyczajna?

Faktycznie, w piśmie przewodniczącej nie ma tej informacji. Jeżeli dobrze pamiętam to w Radzie Warszawy z reguły wniosek o sesję nadzwyczajną jest dołączany do informacji o zwołaniu sesji.

pretm pisze...

Takie działanie (brak woli kontynuowania przerwanej sesji nr 2) ma najpewniej dać podstawę do unieważnienia wyborów na sesji 2 i pozwolić "bufetowej" przejść na zapowiedziane "sterowanie ręczne".

Sterowanie ręczne można odpalić bez majstrowania, jeżeli nie będzie dokończenia sesji II w tym roku. Nie rozumiem manewru z sesją III. Chyba że chodzi o zrzucenie winy na radę dzielnicy, która popełni błąd, a nie HGW.

Anonimowy pisze...

>Jeżeli dobrze pamiętam to w Radzie Warszawy z
>reguły wniosek o sesję nadzwyczajną jest
>dołączany do informacji o zwołaniu sesji.

Dokładnie tak. Jest skanowany i wszystko wiadomo. Kto podpisał się a kto nie.

A to ma spore znaczenie, np. przy próbie zmiany porządku nadzwyczajnej sesji, gdy zgodę na zmianę musi wyrazić wnioskodawca.

Zresztą to jakiś absurd, aby składy komisji wybierać na sesji nadzwyczajnej. Takie sprawy to się robi na zwyczajnych. No ale w W-wie made by HGW wszystko jest normalne.

Anonimowy pisze...

Odpowiedzialność? To teraz takie rzeczy nazywają się odpowiedzialność? Zastawianie pułapek prawnych, złe i pełne pułapek prawnych prawo miejscowe - to jest wzięcie odpowiedzialności? Fałszywe obietnice i krzywdzące uchwały i zarządzenia. Prawo miejscowe, którego nie da się zastosować bez pozyskania przychylności urzędnika. Prawo, które dopuszcza uznaniowe decyzje urzędnika, tworzy korupcję. To mieliśmy szanse zaobserwować przez ostatnie lata. Nie jestem w żadnej partii i nie jestem fanem żadnej partii. Wiem, że w akcie wyborów, nie powinno być najważniejsze to kto liczył głosy. To są pułapki prawne. Nie zmieniają jednak wyniku głosowania. Odpowiedzialność....czy partia, która tak postępuje, może wziąć odpowiedzialność za cokolwiek? Choćby za dane ludziom obietnice?

pretm pisze...

Zresztą to jakiś absurd, aby składy komisji wybierać na sesji nadzwyczajnej. Takie sprawy to się robi na zwyczajnych.

Może PO nie ma 100% pewności, że ma w radzie przewagę i chce obsadzić komisje z "zaskoczenia". W końcu zawiadomienie o sesji wystawiono dzień przed.

newsnny pisze...

w odpowiedzi na
"Ale niby na czym ma polegać to bicie piany. "

1. "Przewodnicząca rady z PO nie mogąc pogodzić się z porażką w głosowaniu, przerwała sesję,..."
TO jest oficjalny powód czy domysły autora?

2."Jeżeli odbędzie się jutro sesja, bez dokończenia sesji poprzedniej, to chyba nikt nie będzie miał wątpliwości, co do tego jakie są intencje Platformy na Pradze" Jeżeli Babcia miała by wąsy to .... Poczekajmy Zobaczymy. Jestem Ciekawy czy jeżeli scenariusz autora sie nie sprawdzi to pojawi sie tu sprostowanie i przeprosiny? Bo kultura by chyba właśnie tego wymagała. Co do mnie... Jeżeli scenariusz się sprawdzi nie pozostanie mi nic innego jak przyznanie autorowi ze miał racje i jego podejrzenia były słuszne. Pozostaje jeszcze jedna kwestia - Skoro wola wyborców było rządzenie w danej dzielnicy przez PO ( Większość głosów) To czy kołowanie koalicji i kombinowanie przejęcia władzy jest zgodne z wola wyborców? Czy opozycja nie powinna zostać opozycją skoro wyborcy tak chcieli?

Anonimowy pisze...

czyli powołując się na wolę wyborców którzy wybierali ludzi a nie partie można jechać lewem i prawem bo się ma przecież "słuszność" - tak chcieli wyborcy. Czyli taki radny ma być do końca kadencji zobowiązany do ślepego popieranie tego czy innego wodza bo tak wybrali wyborcy, niezależnie co też ten wódz robi

Anonimowy pisze...

ten newsny to jakiś j. platformers, spadaj kolo czytać wybiórczą to pismo dla ciebie i nie siej na porządnym blogu dywersji platformerskiej

miłośnik lokalnego samorządu a nie po

newsnny pisze...

Witam,
Wyzwiska od Anonimow pomijam.
Natomiast do Pretm:
Chciałem zauważyć że pomimo przewidywanego czarnego scenariusza zakładanego na Ursynowie:
Cyt:"Zastrzeżenia formalne są tylko wymówką, aby doczołgać się do momentu, kiedy to Pani Prezydent będzie mogła wskazać burmistrza"
HGW nie objęła nadzorem komisarycznym tej dzielnicy. Mozemy spodziewać się jakiejś notki na ten temat czy nie spełnione życzenia zagorzałych przeciwników Platformy (Ale by było super jakby HGW ustaliła tam nadzór komisaryczny można by było psioczyć i psioczyć)pomijamy?

newsnny pisze...

Dodam jeszcze że Rembertów również bez komisarza..
Na razie czarne scenariusze się nie sprawdzają...

pretm pisze...

Jestem Ciekawy czy jeżeli scenariusz autora sie nie sprawdzi to pojawi sie tu sprostowanie i przeprosiny?

Jeżeli w ciągu najbliższych 24 godzin rada dzielnicy Pragi Północ jednak przegłosuje wybór całego zarządu, będzie notka "Widmo nie krąży nad Pragą Północ"

pretm pisze...

Skoro wola wyborców było rządzenie w danej dzielnicy przez PO ( Większość głosów) To czy kołowanie koalicji i kombinowanie przejęcia władzy jest zgodne z wola wyborców? Czy opozycja nie powinna zostać opozycją skoro wyborcy tak chcieli?

Naprawdę trudno mi uwierzyć, że to mogło być pisane na serio.

Do sprawowania władzy nie wystarczy wgrać wyborów, trzeba też mieć większość. Przy wyborze burmistrza Platforma tej większości nie miała. Również dzięki jednemu z jej radnych

pretm pisze...

Odnośnie Rembertowa to warto przypomnieć, że spór dotyczył unieważnienia wyboru przewodniczącego rady dzielnicy a nie wyboru burmistrza.

newsnny pisze...

W Rembertowie rzeczywiście spór dotyczył unieważnienia wyboru przewodniczącego rady dzielnicy a nie wyboru burmistrza natomiast zarzuca się PO że celem tego sporu było ustawienie zarządu komisarycznego co nie nastąpiło jak na razie ani na Rembertowie ani nigdzie indziej.Z tego co rozumiem widmo takiego zarządu nadal wisi nad Pragą. Więc czekam...Dopiero wyniki tych działań pozwolą określić słuszność podejrzeń.

pretm pisze...

@newsnny

18:40. Nie ma sesji nadzwyczajnej, nie ma sesji kończącej wybór zarządu.

newsnny pisze...

@pretm

No i musze przyznać rację Panu.
Zgodnie z informacjami na TVN Warszawa

http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,-quot-najwazniejsze-jest-zeby-dzialac-zgodnie-z-prawem-quot-,41195.html

"...Co do wyboru burmistrza, najważniejsze dla mnie jest to, że wszystko dzieje się zgodnie z prawem – podsumowuje i uprzedza, że to ona będzie osobą, która wybierze zarząd w dzielnicy..."

Dla mnie to dość pokrętne tłumaczenie ...
No i trzeba patrzyć teraz na łapki Pana komisarza bo najwyraźniej stawka jest wysoka skoro taka walka o nadzór nad ta dzielnica się toczy. Prawdopodobnie nowe inwestycje na Pradze więc kto podpisze zezwolenie ten zgarnie kasę.

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.