12 gru 2010

Czy na chwilę przed wyborami za pomocą Bemowo News świadomie wprowadzono wyborców w błąd?

W notce Gazetki dzielnicowo-wyborcze do kontroli PKW? pisałem już o wydawnictwach dzielnicowych, publikowanych w trakcie kampanii wyborczej i wniosku przedstawicieli Stronnictwa Demokratycznego do Państwowej Komisji Wyborczej o kontrolę finansowania kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej.

Ale dopiero teraz zapoznałem się z listopadowym numerem gazetki Bemowo News, którą mieszkańcy Bemowa otrzymali na dwa dni przed wyborami (według SD) i postanowiłem umieścić ją poniżej, bo jeden element wskazuje na umyślne wprowadzenie mieszkańców w błąd.

Nie chodzi tylko o wstęp Burmistrza Bemowa (był jednocześnie kandydatem Platformy w wyborach do rady dzielnicy), który jest zaproszeniem do oceny mijającej kadencji w trakcie głosowania i opatrzone jest identycznym zdjęciem jak zdjęcie na jego wyborczej stronie internetowej.

19 listopada Bemowo News dostarczone mieszkańcom, zawiera informację o akcji Plebiscyt Bemowo 2010:
W plebiscycie będzie można wziąć udział przy okazji wyborów samorządowych zarządzonych na niedzielę 21 listopada. Tak jak obwodowe komisje wyborcze, ankieterzy będą dostępni w godzinach od 8:00 do 22:00. Arkusz z ankietą będzie można otrzymać bezpośrednio przy wejściach do komisji wyborczych na całym Bemowie. Najczęściej będą to szkoły, przedszkola i inne budynki administracji publicznej.

Szczegółowy wykaz adresów znajduje się na ostatniej stronie niniejszego dodatku jak również
na www.bemowo.waw.pl. Ankieterami będą wyłącznie pracownicy Urzędu Dzielnicy Bemowo, wyposażeni w specjalne identyfikatory z widocznym napisem: „Plebiscyt Bemowo 2010”.
Ale już 9 listopada Państwowa Komisja Wyborcza wydała opinię, że ankieta łamałaby prawo, o czym poinformowane zostały władze Bemowa. Fragment artykułu z Życia Warszawy:
(...) Kandydaci na radnych Wspólnoty Samorządowej Nasze Miasto zaskarżyli ten pomysł do Państwowej Komisji Wyborczej. Ta uznała, że ankieta łamałaby prawo. „Prowadzenie tego typu działań jest niedopuszczalne w sytuacji, gdy z inicjatywą plebiscytu wychodzi burmistrz dzielnicy jednocześnie kandydujący na radnego w przeprowadzanych w tym dniu wyborach” – napisał w uzasadnieniu jej przewodniczący Stefan Jaworski.
Źródło: Link do artykułu.

Kilka dni później na stronie dzielnicy pojawiła się następująca informacja:
Szanowni Państwo,

W celu uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości dotyczących realizacji “PLEBISCYTU DLA BEMOWA”, postanowiliśmy nieco zmienić jego formę.

Informujemy, że formularze plebiscytowe zostaną wydrukowane w kolejnym numerze Bemowo News i trafią bezpośrednio do Państwa skrzynek pocztowych, jak również zostaną udostępnione na stronie internetowej www.bemowo.waw.pl.
Źródło: Link do strony.

Pomimo tego na dwa dni przed wyborami w Bemowo News informowano mieszkańców, że plebiscyt zostanie przeprowadzony.

Zapewne przygotowanie numeru nastąpiło przed opinią PKW, ale w tej sytuacji Bemowo News nigdy nie powinno trafić do skrzynek pocztowych mieszkańców. Ilu z nich zostało wprowadzonych w błąd?

Dodatkowo Plan dla Bemowa pokrywa się z propozycjami zawartymi na wyborczej stronie internetowej Jarosława Dąbrowskiego:


Jeżeli to nie jest prowadzenie kampanii wyborczej za pieniądze dzielnicy to znaczy, że żadne reguły nie obowiązują.

Bemowo News 11/2010:


Tydzień temu Jarosław Dąbrowski został ponownie burmistrzem. Czy Pani Prezydent Gronkiewicz-Waltz jest zadowolona z takiego burmistrza?


1 grudnia 2010 r., przed uroczystością zaprzysiężenia Prezydenta Warszawy, za Hanną Gronkiewicz-Waltz stoi Jarosław Dąbrowski, burmistrz Bemowa.