29 lis 2010

Gazetki dzielnicowo-wyborcze do kontroli PKW?

Przed wyborami w notce Dzielnicowe gazetki na wyborczym froncie opisywałem kilka przypadków wydawnictw dzielnicowych, publikowanych już w trakcie kampanii, w których głównymi bohaterami byli startujący w wyborach kandydaci Platformy i SLD.

W związku z wydawnictwami urzędów dzielnic dzisiaj przedstawiciele Stronnictwa Demokratycznego zwrócili się do Państwowej Komisji Wyborczej o kontrolę finansowania kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej. Poniżej zamieszczam pismo SD do PKW.

Państwowa Komisja Wyborcza
ul. Wiejska 10, 00-902 Warszawa

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o przeprowadzenie kontroli finansowania kampanii wyborczej związanej z wyborami samorządowymi przeprowadzonymi w dniu 21 listopada 2010 roku przez KW Platformy Obywatelskiej w Warszawie.

Liczne wydawnictwa urzędów dzielnic, które były kolportowane w czasie kampanii samorządowej zarówno w zakresie treści jak i wizualizacji były de facto materiałami wyborczymi kandydatów na radnych Platformy Obywatelskiej.

Urzędy dzielnic m. st. Warszawy (Żoliborz, Bielany, Bemowo) wydały bezpłatne gazety, których treść zdominowały prezentacje i wypowiedzi kandydatów na radnych Platformy Obywatelskiej wszystkich szczebli samorządu.

W naszym przekonaniu są to materiały wyborcze, które pomijając już fakt, że nie są i nie mogą być w odpowiedni, zgodny z ustawą sposób oznaczone nazwą komitetu, to jednocześnie redagowane są i publikowane nie ze środków komitetu wyborczego a z pieniędzy urzędów dzielnic. Gazet dzielnicowych nie można bowiem w żadnym przypadku traktować jako elementu mediów publicznych czy komercyjnych, w przypadku których wypowiedzi przedstawicieli samorządu, radnych, burmistrzów nie podlegają przepisom finansowym ordynacji wyborczej. Gazety dzielnicowe wydawane przez urzędy są finansowane ze środków publicznych, zaś pomiędzy burmistrzami dzielnic a pracownikami redakcji występuje zależność służbowa. Można więc przyjąć, zważywszy także na zawarte w nich treści, że nie są one elementem niezależnej prasy a jednym z elementów promujących aktualnie sprawujących w dzielnicy władzę. Nie inaczej jest z wydawnictwami, które ukazały się w czasie kampanii w dzielnicach Żoliborz, Bemowo, Bielany.

W Bemowo News nr 11/2010, wydawnictwo urzędu dzielnicy Bemowo, prezentowany jest burmistrz dzielnicy Jarosław Dąbrowski, kandydat na radnego dzielnicy Warszawa Bemowo oraz Krzysztof Zygrzak rzecznik prasowy urzędu, kandydat na radnego m. st. Warszawy. Bemowo News zostało dostarczane mieszkańcom dzielnicy i zarazem wyborcom do skrzynek pocztowych w dniu 19 listopada, a więc na 2 dni przed wyborami. W piśmie tym nie byli prezentowani kandydaci innych komitetów.

Podobne treści zawiera wcześniejszy numer 10/2010, w którym również prezentowane są „osiągnięcia” aktualnych władz dzielnicy z burmistrzem Jarosławem Dąbrowskim na czele opatrzone słowem wstępu rzecznika Krzysztofa Zygrzaka. Ponadto, w artykule pt. Kobiety do samorządów prezentowana jest kandydatka KW Platforma Obywatelska Małgorzata Puszakowska startująca w wyborach do rady dzielnicy. Jest to ewidentnie przykład kampanii ze środków publicznych, nie uwzględnionych w budżecie kampanii KW Platforma Obywatelska. Wymienione osoby w ostatnich wyborach samorządowych kandydowały z list wyborczych KW Platforma Obywatelska.

Również w miesięczniku urzędu dzielnicy Bielany „Nasze Bielany” nr 11 – listopad 2010, prezentowane są liczne artykuły wraz ze zdjęciami kandydatki na Prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, burmistrza Zbigniewa Dubiela (kandydat na radnego m.st. Warszawy) oraz wywiad z kandydatem na radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwika Rakowskiego. Wszystkie wymienione osoby ubiegały się o mandat z list KW Platforma Obywatelska.

Z kolei w nr 10 Naszych Bielan można zapoznać się z dużym artykułem pt. „Platforma Obywatelska – dotrzymaliśmy słowa” oraz wywiadem Zbigniewa Dubiela, burmistrza dzielnicy. Wskazane materiały miały jednoznaczny wydźwięk i wyborczy charakter i służyły prezentacji komitetu oraz jego kandydatów.

Podobnie zachowały się władze dzielnicy Żoliborz. W wydaniu specjalnym „Żoliborskie co? Gdzie? Kiedy?” zamieszczono dwa artykuły, których autorami są przedstawiciele PO w samorządzie Żoliborza: Przewodniczący rady Piotr Wertenstein-Żuławski, kandydat w wyborach do rady dzielnicy i burmistrz dzielnicy Janusz Warakomski. W tym wydawnictwie również trudno dostrzec przedstawicieli innych komitetów – co mogłoby stanowić o tym, że nie jest to jedynie materiał propagandowy jednego komitetu. Warto nadmienić, że także ta publikacja zawiera liczne fotografie kandydatów PO w wyborach samorządowych.

Opisane gazety lokalne urzędów dzielnic były kolportowane wśród mieszkańców oraz są zamieszczone na stronach internetowych urzędów. Zawarte w nich treści stwarzały większe możliwości prezentacji i oddziaływania na wyborców aniżeli w przypadku innych, konkurencyjnych komitetów. Ponadto, są one w całości finansowane ze środków publicznych. W związku z tym uważam, że było to dodatkowe i niezgodne z ustawą z dnia 16 lipca 1998 roku Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich finansowanie kampanii wyborczej wybranych kandydatów KW Platforma Obywatelska w Warszawie.
Dlatego wnioskujemy jak we wstępie.

(-) Sławomir Potapowicz
(-) Włodzimierz Całka
Kolportaż Bemowo News na dwa dni przed wyborami z uśmiechniętym burmistrzem i jednocześnie kandydatem Platformy do rady dzielnicy, jest tak ewidentnym zagraniem pod wybory, że aż trudno uwierzyć, iż do tej pory nikt tym się nie zainteresował.

A do tego ten pan jest murowanym kandydatem Platformy do drugiej kadencji na stanowisku burmistrza. Platformie wolno więcej?

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Do zestawu dzielnicowych gazetek służących jawnie i bez żadnych zahamowań kampanii wyborczej PO oraz HGW należy także " Kurier Wawerski" - szczególnie nr 22/77 z 16-30 listopada 2010.

Anonimowy pisze...

W nawiązaniu do jednego z bohaterów notki -
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95190,8653967,Bemowo__Burmistrz_nic_nie_wiedzial_o_mieszkaniu_.html

Pozdrawiam i życzę sił i ochoty do dalszego prowadzenia HGW Watch

Anonimowy pisze...

glośno coś o Tobie dziś Michał :) Warszawski oddział telewizji rządowej o Tobie piszę......

maxpw pisze...

http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,hgw-watch-quot-tematow-nam-nie-zabraknie-quot-,12446.html

dziś na stronie TVN24.pl

Anonimowy pisze...

pana potapowicza znam od malego... sorki od kolan i wiem że jak gdzieś da ciała to zaraz obsrywa wszystkich do okoła

pretm pisze...

pana potapowicza znam od malego... sorki od kolan i wiem że jak gdzieś da ciała to zaraz obsrywa wszystkich do okoła

Mało to eleganckie.

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.