30 paź 2010

Przyspieszenie CNK według HGW: miało być otwarcie w 2009 r., będzie w listopadzie 2010.

Na swoim blogu w Salonie24 Pani Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz (lub sztab w jej imieniu) odnosząc się do mojej notki w sprawie wypowiedzi "moja ekipa ten projekt w całości zrealizowała" napisała ciekawą rzecz w sprawie realizacji projektu Centrum Nauki Kopernik:
Jednak jak w przypadku dużej ilości tego rodzaju inwestycji, tak i ta w dużej części przypadła na czas mojej prezydentury. Prowadzona przeze mnie polityka pozwoliła tę inwestycję znacznie przyspieszyć m.in. poprzez pozyskanie środków z Unii Europejskiej.
Źródło: Link do strony.

Znaczne przyspieszenie inwestycji? Na pewno?

Wrzesień 2006 r., końcówka kadencji poprzedniej ekipy. Na stronie Centrum Nauki Kopernik umieszczona jest informacja o zaawansowaniu inwestycji ("postępuje zgodnie z planem"), wraz z przewidywanym terminem zakończenia:
We wtorek 19 września 2006r. do Biura Naczelnego Architekta wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę siedziby Centrum Nauki Kopernik. Projekt budowlany przygotowało RAr-2 Laboratorium Architektury (architektura) oraz Buro Happold (konstrukcja oraz instalacje). Inwestycja postępuje zgodnie z planem. Pod koniec 2008 roku zostanie oddana jej pierwsza część. Równolegle trwa przetarg na wykonanie dwóch działów ekspozycji stałej.

Harmonogram dalszych prac:

• połowa lutego 2007 roku - zakończenie prac nad projektami wykonawczymi
• wiosna 2007 roku – rozpoczęcie przetargu na wykonawcę
• połowa 2007 roku – rozpoczęcie budowy
• koniec 2008 roku – otwarcie modułu A budynku wraz z ekspozycją stałą oraz Planetarium
• połowa 2009 – otwarcie drugiej części Centrum Nauki Kopernik i Parku Odkrywców.
Źródło: Link do strony.

Na niecałe trzy miesiące przed przyjściem ekipy Hanny Gronkiewicz Waltz do Ratusza termin zakończenia inwestycji to połowa 2009 r. a otwarcie miało nastąpić pod koniec 2008 r.

Pod koniec października 2007 r. władze miasta ogłaszają przetarg na budowę Centrum Nauki Kopernik. Pani Prezydent, cytowana przez PAP, zapowiada otwarcie centrum i zakończenie budowy w 2009 r.:
Władze Warszawy ogłosiły przetarg na budowę dwóch modułów budynku Centrum Nauki Kopernik. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi zwiedzający wejdą do centrum w końcu 2009 r.

(...) "Mamy nadzieję, że przetarg uda się rozstrzygnąć w kwietniu 2008 r. Oddanie modułu A ma nastąpić w ciągu 16 miesięcy, a modułu B - w ciągu 23 miesięcy od ogłoszenia przetargu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na koniec 2009 r. centrum będzie gotowe" - zapowiedziała prezydent stolicy.
Źródło: Link do strony.

Trzy lata temu zapowiadano, że centrum będzie gotowe na koniec 2009 r. W rzeczywistości oddanie pierwszego modułu budynku, wraz z większością wystaw stałych, nastąpi w listopadzie 2010 r. a oddanie drugiego modułu budynku w roku 2011. Na czym polegało to znaczne przyspieszenie inwestycji, o którym pisze Pani Prezydent?

Po drugie, być może nie wszyscy mieli okazję śledzić budowę CNK i nie znają wszystkich szczegółów wspomnianej dotacji na centrum, którą chwali się Pani Prezydent.

Według Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury, ta unijna dotacja jest przesunięciem pieniędzy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Centrum Nauki Kopernik.

Fragment artykułu Aleksandry Pinkas z Życia Warszawy:
Dwie duże miejskie budowy nabierają tempa. Wielka unijna dotacja zasili budowę Centrum Nauki Kopernik na Powiślu. Na Żoliborzu rusza remont Fortu Sokolnickiego.

(...) Jeszcze kilka miesięcy temu nie było wiadomo, czy budowa obiektu zostanie zasilona unijną dotacją. Pierwotnie pieniądze miało otrzymać Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jego projekt jest jednak dopiero na papierze. Dlatego minister kultury zaproponował zmianę finansowania obu inwestycji. Razem z prezydent stolicy ustalili, że dotacja z UE trafi do „Kopernika”, a w zamian za to budowę muzeum w całości sfinansuje stołeczny samorząd.
Źródło: Link do strony.

I jeszcze z TVN Warszawa:
(...) Pierwotny plan zakładał dofinansowanie z unijnych funduszy Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Minister kultury zaproponował jednak zmianę w podziale środków na obie instytucje.

- W związku m.in. z tym, że Centrum Nauki Kopernik jest już w trakcie budowy, pieniądze z UE przyznano centrum, a budowa muzeum zostanie sfinansowana w całości z pieniędzy miasta. To pozwoli na łatwiejsze przeprowadzenie budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - podkreślił Zdrojewski.
Źródło: Link do strony.

To bardzo dobrze, że CNK otrzymało dotację. Tylko trzeba napisać, że jest to konsekwencją przesunięcia w czasie projektu MSN i zobowiązania o pełnym finansowaniu tego projektu.

Dlatego, aktualnie, w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym zakończenie zadania "Budowa Centrum Sztuki Nowoczesnej" to rok 2016, a ponad połowa wydatków ma być poniesiona po 2014 roku.

14 komentarzy:

Anonimowy pisze...

I bardzo dobrze! Stodoła na Pl. Defilad może poczekać... zanim zacznie szpecić centrum miasta...

pretm pisze...

Ale zaczekać na co?

Anonimowy pisze...

A nasza pani prezydent jak zwykle o sobie " krąży pogłoska,że jestem boska". Ktoś, kto dławi rozwój przedsiębiorczości w Warszawie. Ktoś, kto dławi rynek wewnętrzny. Ktoś, kto świadomie i celowo uniemożliwia rozwój przedsiębiorstw, ten nie powinien przypisywać sobie niemalże całości prac nad rozpoczętymi przez innych projektami. Jest kontynuatorem i tyle.Ogromny jednak wkład w jedną rzecz mogę tej ekipie przypisać. To co ekipa zastępcy prezydent, czyli A. Jakubiaka, najlepiej pociągnęła po Kaczyńskim, to pogłębienie szamba w nieruchomościach. Za Kaczyńskiego, powstanie ZGN- ów i Biura Polityki Lokalowej, to był matecznik uznaniowej prywatyzacji nieruchomości. PO wprost patrzeć nie mogła na to, że taki majątek komunalny wpadł w łapy PiS. Tylu miała własnych działaczy do obdzielenia i tylu Rychów i ich interesów, że musiała krzyczeć o nieprawidłowościach i zagrożeniach, żeby jej wszystkiego nie sprzątnięto nim do władzy dojdzie. Wtedy PO krzyczała o konieczności zmian i prywatyzacji małych i średnich przedsiębiorstw. Rozwój tych przedsiębiorstw miał następować przez sprzedaż lokali komunalnych, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.Miało bogacić się miasto i obywatele. PO wyłudziło w ten sposób głosy dużej grupy wyborców. Obietnic nie spełniono. W zamian za poparcie udzielone kandydatce PO, przedsiębiorcy otrzymali ogromne podwyżki czynszów i skrócenie okresu najmu do 3 lat. Skrócono także okres oczekiwania na prawo do wykupu. Wynosi on teraz tylko 3 lata. To po to, żeby zmieścili się w czasie jednej kadencji ci, którym taki lokal udało się złapać w przetargu organizowanym przez ZGN. Najczęściej jest to tzw lokal na kulturę. To często, nic innego, jak przetrwanie tych 3 lat (do wykupu) na bardzo niskim czynszu. Warszawa potrzebuje pieniędzy z prywatyzacji. Warszawa potrzebuje prywatnych sklepików, restauracji, punktów usługowych, galerii... Warszawa potrzebuje przedsiębiorcy, który wie, że inwestuje w swój lokal a nie w przyszły lokal jakiegoś samorządowca, Rycha czy kogoś, kto mało co po polsku mówi. Przybył jednak do naszej stolicy, bo wie, że "dobrze tutaj robi się biznesy w nieruchomościach". Dla kogo PO trzyma te lokale usługowe? Kto je sobie zamówił? Zadłużanie miasta, kiedy w kolejce do prywatyzacji czeka tak ogromna grupa obywateli i ich pieniądze, to nie tylko głupota i niegospodarność. To zdrada interesu tego miasta i jego obywateli.

Anonimowy pisze...

CNK to dla mnie najważniejszy projekt HGW. Można się na nią wyzłośliwiać za buspasy, ale CNK to majstersztyk... zreszta podobnie jak Legia... i kilka innych mniejszych projektów. W końcu trafił się ktoś, kto nie tylko gada, ale robi i widać konkrety.

pretm pisze...

To nie jest projekt HGW.

Anonimowy pisze...

CNK to projekt Lecha Kaczyńskiego. CNK to projekt Lecha Kaczyńskiego. CNK to projekt Lecha Kaczyńskiego. CNK to projekt Lecha Kaczyńskiego. CNK to projekt Lecha Kaczyńskiego. CNK to projekt Lecha Kaczyńskiego.

mam wpisać więcej razy aby lemingi zapamiętały?

Zagadka - ciekawe czy HGW wspomni choć słowem Lecha Kaczyńskiego podczas przecinania wstążeczki?

Anonimowy pisze...

zobaczycie.. zrobi to, a GW i TVN będą piały nad jej postawą..

Anonimowy pisze...

CNK to projekt profesora Turskiego. CNK to projekt profesora Turskiego. CNK to projekt profesora Turskiego. CNK to projekt profesora Turskiego. CNK to projekt profesora Turskiego. CNK to projekt profesora Turskiego. Naparawdę uważacie, że LK tak siedział i dumał i powiedział EUREKA - będzie Kopernik ??? :) Ktoś to tym miastem zarządzał jak przystankiem w karierze potrzebował kupy kresek na mapie i takie to Miasto zostawił - np. z Technoparkiem narysowanym w krzakach! :)TO byłby ewenement w skali europejskiej, bo trochę kiedyś sprawę badałem i wszyscy wytykali Warszawę, że park technologiczny chce budować na łęgach i to w dodatku bez infrastruktury...

Anonimowy pisze...

A i jeszcze jedno! Tak żeby nie było wątpliwości, skoro już wiem kto proejkt stworzył i zainicjował - prof. Turski, to hołd za urozpoczęcie projektu należy się LK, Łybackiej i Kleiberowi, no i nie można zapominać o premierze Hausnerze... To on patronował projektowi w rządzie - pamiętam sam te narady u niego. A możecie sobie psy wieszać na HGW ale prawda jest taka, że to ona go urzeczywistnia. I dla mnie osobiście nie jest ważne kto kreskę narysował, ale kto buduje, bo tu się sprawdza polityków! Dla mnie prawdziwym politykiem jest kto zmienia świat, a nie ten co o tym tylko gada!

Anonimowy pisze...

tym tropem idąc, to HGW nie może zapomnieć, że projekt jest wszystkich, bo wybudowany ze środków publicznych.. myślę, że lista kilku nazwisk osób zasłużonych dla powstania instytucji nikomu krzywdy nie zrobi.. (czy byliby z prawa czy z lewa)

pretm pisze...

Naparawdę uważacie, że LK tak siedział i dumał i powiedział EUREKA - będzie Kopernik ???

A może odrobina rzetelności w tej ratuszowej propagandzie?

Wielokrotnie przytaczałem fragment wypowiedzi prof. Turskiego, więc nikt nie twierdzi, że to Lech Kaczyński wymyślił CNK:

(...) Centrum stało się marzeniem prof. Łukasza Turskiego od chwili, kiedy w latach 70. po raz pierwszy zobaczył taką instytucję w USA. - Ale wtedy nie mogłem w Polsce nawet marzyć o kolorowym papierze toaletowym - dowcipkuje fizyk. - A co dopiero o takim Centrum!

Po rewolucji w 1990 roku próbowałem rozmawiać o tym ze wszystkimi władzami Warszawy. Uważnie wysłuchał mnie dopiero Lech Kaczyński.


I dla mnie osobiście nie jest ważne kto kreskę narysował, ale kto buduje, bo tu się sprawdza polityków!

No i OK, ale np. dla HGW, o czym sama mówiła, równie ważne jest przygotowanie inwestycji. A to za jej poprzedników inwestycje przygotowywano, co nie było tylko "kupą kresek".

Anonimowy pisze...

No wybacz PRETM ale zrobienie koncepcji to jest kupa kresek... Niestety... Uwierz mi pracuję trochę z projektami inwestycyjnymi i to co jest koncepcją do realizacji się ma często nijak... Dla mnie przygotowany projekt to jest projekt budowlany... To trąca trochę hipokryzją bo Czesiek B. też rzuca, że niby MSN to projekt był już na koniec poprzedniej kadencji... śledzę te tematy, bo mnie interesują i mi się scyzoryk w kieszeni otwiera jak architekt takie dyrdymały prawi...
Posłuchaj sobie dzisiejszego Błaszczaka... Gdzie jest ten Turski? Gdzie są Ci ministrowie? Walicie w tą HGW, a robicie dokładnie tak samo... przypisujecie wszystkie zasługi LK. Nieładnie...

A co do przygotowania inwestycji to kiedyś analizowałem jako ekspert projekt Technoportu... nie wmówisz mi, że przygotowywano inwestycje... za dużo ich dostaję do oceny, więc wiem jak wyglądały w 2004 czy 2006 roku... Naprawdę między "projektem", a projektem jest przepaść...

A i jeszcze jedno... nie pracuję w ratuszu... więc bez inwektyw proszę! ;)

Anonimowy pisze...

Tak naprawdę CNK zawdzięczamy nie pani Gronkiewicz i nie panu Kaczyńskiemu tylko prof.Łukaszowi Turskiemu.
I to by było na tyle...;-)

Anonimowy pisze...

No właśnie! Więc przestańcie robić zadymę, żeby mianować CNK imieniem Lecha! Robicie wiochę na cały kraj!!! Wstyd mi, że głosowałem na tą partię... Wywalcie jeszcze kogoś to będziecie mieli wyniki jak JKM. :(

Publikowanie komentarza

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.