22 paź 2010

Krótki przewodnik po programie wyborczym HGW - Miasto estetyczne.

Jutro Pani Prezydent Gronkiewicz-Waltz organizuje konferencję prasową, aby przedstawić „swoją wizję miasta estetycznego na przykładzie zagospodarowania przestrzeni nad Wisłą”.

Warto słuchać nowych obietnic Pani Prezydent czytając równocześnie Wieloletni Program Inwestycyjny i program wyborczy "Platforma dla Warszawy 2006 - 2010".*

Fragment z dokumentu "Cele 2010-2014" zamieszczonego na oficjalnej stronie Hanny Gronkiewicz-Waltz:
Miasto estetyczne

Lepsza jakość przestrzeni miejskiej nie tylko poprawia standard życia, ale napędza również ruch turystyczny i przyczynia się do rozwoju miasta. Po modernizacji Krakowskiego Przedmieścia, Al. Ujazdowskich, ul. Francuskiej i pl. Grzybowskiego nadejdzie czas na kolejne działania rewitalizacyjne. Przed nami dokończenie rewitalizacji ul. Chłodnej, rewitalizacja pl. Szembeka, przygotowania do rewitalizacji pl. Trzech Krzyży oraz takie wyzwania jak przebudowa ul. Świętokrzyskiej i ul. Prostej wraz z otwarciem centralnego odcinka II linii metra. Programem rewaloryzacji objętych zostanie także kilkanaście dzielnicowych parków.
Źródło: Link do strony.

W programie wyborczym "Platforma dla Warszawy 2006 - 2010" Hanna Gronkiewicz Waltz również obiecała:
Wszyscy chcielibyśmy żyć w mieście schludnym, czystym, zadbanym i bezpiecznym. W mieście, w którym z przyjemnością można odbyć wieczorny spacer albo weekendowy wypad z rodziną. Dziś trudno o takie miejsca w Warszawie. Denerwują nas krzywe chodniki, wąskie ulice pozastawiane samochodami, śmieci, kałuże bryzgające spod kół. Zieleń miejska rozplanowana jest chaotycznie i mato funkcjonalnie.

Przy pomocy kilku skutecznych i wypróbowanych zabiegów przywrócimy miastu estetykę godną europejskiej stolicy. Zaprojektujemy ładne i funkcjonalne przestrzenie miejskie: skwery, parki tematyczne i pejzażowe, ulice i place miejskie. Będziemy dążyć, by lokale znajdujące się na parterach ulicznych kamienic miały funkcje publiczne, usługowo—rekreacyjne (kawiarnie, sklepy) dzięki czemu martwe, nieprzytulne ulice nabiorą życia. Położy my nacisk na budowę i renowację nadających klimat elementów małej architektury.

(...) Z reprezentacyjnych warszawskich ulic pozbędziemy się tandetnej i szpecącej kostki brukowej typu bauma, zastępując ją właściwymi dla takich miejsc eleganckimi płytami. W szybkim czasie wyrównamy krzywe chodniki tak, by nie groziły kontuzją.
Źródło: Link do strony.

Skoro Pani Prezydent nie pisze o terminach zakończenia poszczególnych inwestycji, dlatego trzeba zajrzeć do Wieloletniego Programu Inwestycyjnego na lata 2010-2014 (na podstawie tekstu jednolitego po sesji z dnia 09.09.2010, link do dokumentu) .

Data zakończenia zadania "Rewitalizacja Placu Szembeka" to według WPI rok 2013.

Rewitalizacja ul. Chłodnej była już zawarta w programie wyborczym na kadencję 2006 - 2010 a rozpoczęto prace miesiąc temu. Remont ma być zakończony w 2011 r.

Odnośnie placu Trzech Krzyży. Dlatego w celach zapisano "przygotowanie do rewitalizacji pl. Trzech Krzyży" a nie "rewitalizację", ponieważ w WPI jest tylko zadanie "Przebudowa Placu Trzech Krzyży - prace przygotowawcze".

Data zakończenia zadania "Przebudowa (rozbudowa) ul. Prostej na odc. Rondo Daszyńskiego - Rondo ONZ" to według WPI rok 2014. Z 62 milionów złotych przeznaczonych na ten cel, prawie 59 milionów ma być wydanych właśnie w roku 2014.

Nie ma nic o przebudowie ul. Świętokrzyskiej w WPI. Co nie przeszkadza urzędnikom obiecywać przebudowy tej ulicy "na kształt paryskich Pól Elizejskich" w rozmowach z Gazetą Wyborczą. Temat jest wyborczy.

Kolejne "cele" to rewitalizacja lewego brzegu Wisły i Portu Czerniakowskiego:
Miasto z nowoczesnym bulwarem.

Chcę kontynuować proces „przybliżania” Warszawy do Wisły. Po otwarciu Centrum Nauki Kopernik w przyszłym roku otwarty zostanie park multimedialnych fontann przy Wisłostradzie. Zaczniemy także rewitalizację fragmentu lewobrzeżnego bulwaru – od pomnika Syrenki do Podzamcza. Restauracje, kawiarnie, ścieżki rowerowe, zieleń miejska – tak będzie wyglądał bulwar po zakończeniu inwestycji. Przygotowywać będziemy się również do rewitalizacji Portu Czerniakowskiego. Natomiast prawy brzeg zostanie objęty programem ochrony przyrody.
W programie wyborczym "Platforma dla Warszawy 2006 - 2010" Hanna Gronkiewicz Waltz obiecała:
Musimy zwrócić miasto rzece. Reprezentacyjne bulwary nadwiślańskie z ciągiem rekreacyjno —usługowym i funkcjonalnie połączona ze Starym Miastem to inwestycja budująca atrakcyjność i markę Wisły.
Obietnica nie została zrealizowana a aktualny termin realizacji jest odległy. W Wieloletnim Programie Inwestycyjnym planowany rok zakończenia zadania "Zagospodarowanie nadbrzeży Wisły - etap I" to  rok 2013. Ratusz zapisał na ten cel 46 milionów złotych, z czego wydał do tej pory ok. 1.5 miliona złotych.

W grudniu 2008 r. ogłoszono konkurs na zagospodarowanie lewego brzegu na odcinku od Powiśla do Podzamcza, rozstrzygnięto go w maju 2009 r. W informacji z wykonania budżetu po pierwszym półroczu 2010 r. można dowiedzieć się, iż w tym roku kontynuowano prace projektowe na etapie dokumentacji budowlano - wykonawczej.

Według WPI zadanie "Modernizacja Portu Czerniakowskiego" ma być zakończona w 2012 roku i kosztować ponad 6.5 miliona złotych.

Kolejny cel to zabudowa okolic PKiNu i rozpoczęcie budowy Centrum Sztuki Nowoczesnej.
Miasto z funkcjonalnym i uporządkowanym centrum.

Niezależnie od tego, kto byłby prezydentem w minionych czterech latach i tak nie zabudowałby okolic PKiN. Jako pierwszy prezydent stolicy powiedziałam dość blaszakom na Placu Defilad, które były przeszkodą w realizacji takich inwestycji, jak m.in. budowa II linii metra. Ponadto rozpoczęłam procedurę skupowania roszczeń od byłych właścicieli działek na pl. Defilad, by uregulować jego stan prawny – a to warunek niezbędny do rozpoczęcia inwestycji w tym miejscu.

W następnej kadencji chciałabym rozpocząć budowę Centrum Sztuki Nowoczesnej – budynku zlokalizowanego w dawnym miejscu hali KDT nad łącznikiem I i II linii metra oraz sprzedać działki prywatnym inwestorom, którzy kontynuowaliby zabudowę pl. Defilad zgodnie z uchwalonym pod koniec tej kadencji planem miejscowym. To będzie także czas na powiększenie Parku Świętokrzyskiego o ok. 1 ha.
W trakcie debaty w Rzeczpospolitej w listopadzie 2006 r. Hanna Gronkiewicz Waltz zadeklarowała:
RZ: Kiedy rozpocznie się zabudowa placu Defilad?

H.G.-W.: Od razu. Centrum Warszawy nie może tak wyglądać! W 2007 roku kupcy muszą opuścić swoje budynki na placu.
Nie było żadnej zabudowy "od razu". Kupcy opuścili plac Defilad rok temu, ponad trzy lata zajęła zmiana planu zagospodarowania centrum. Według TVN Warszawa (Co powstanie wokół PKiN-u? Zdecydować mają nowi radni) pod koniec tej kadencji nie zostanie uchwalona zmiana planu zagospodarowania okolic PKiNu.

Warto zwrócić uwagę na sformułowanie "chciałabym rozpocząć budowę Centrum Sztuki Nowoczesnej". Należy spojrzeć na planowaną datę zakończenia tej inwestycji zamieszczoną w WPI: zakończenie zadania "Budowa Centrum Sztuki Nowoczesnej" to rok 2016, a ponad połowa wydatków ma być poniesiona po 2014 roku. Nie ma też mowy o innych budynkach publicznych na nowym placu Defilad. Ktoś wierzy w zabudowę centrum przed 2014 r.?

Jak widać większość z obiecanych inwestycji w obszarze „Miasto estetyczne” to końcówka kadencji 2010 – 2014. Warto o to pytać.


* AKTUALIZACJA Koronkowa robota aparatu urzędniczego walczącego o reelekcję HGW.

Nowe wizualizacje bulwarów udostępnione (wczoraj na serwerze prasowym UM), dzisiaj na czołówkach np. Stołecznej i TVN Warszawa i kandydatka będzie mogła dzisiaj się do nich odnieść na konferencji w ramach „kampanii prowadzonej w weekendy”. Info na FB o konferencji przed udostępnieniem wizualizacji.

Media, które nie załapały się na wizualizacje dzisiaj, będą mogły je umieścić jako ilustrację w relacjach z konferencji HGW. Proste.

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Miasto estetyczne, to także estetyczne sklepiki, knajpki i lokale usługowe. Te estetyczne nie będą bez ich prywatyzacji. Co można zrobić sensownego w lokalu, który jest własnością miasta? Ile można zainwestować w coś co jest wynajęte na 3 lata i za co wciąż podwyższany jest czynsz i oplata za wieczyste użytkowanie? Tak, trzeba płacić podatki jak właściciel, mimo że właścicielem się nie jest i bez "zdobycia życzliwości urzędników", nie będzie. Bez prywatyzacji, będą na naszych ulicach i w witrynach lokali użytkowych, straszyły pstrokate reklamy. Trzeba przecież przetrwać.

Anonimowy pisze...

"ul. Świętokrzyskiej w WPI. Co nie przeszkadza urzędnikom obiecywać przebudowy tej ulicy "na kształt paryskich Pól Elizejskich""

Byłem w tym roku po raz pierwszy w Paryżu.
Pola Elizejskie minąłem - nie zauważyłem ich.
Już lepiej wyglądają nasze Aleje niepodległości.
Paryż miał i ma problemy z nawodnieniem terenów zielonych, więc u nich Park(pisany dużą literą) to trawnik zadrzewiony z kilkoma krzaczkami - gorzej niż Pole Mokotowskie. U nas Park to Łazienki, Saski, Skaryszewski itp. Ja nie chcę pól elizejskich w Warszawie.
~Oth

Anonimowy pisze...

Co do portu Czerniakowskiego: zobaczymy jak będzie wyglądała owa modernizacja i czy nie zrobi z niego obiektu czysto komercyjnego (lub zamknietego)
Co do wypowiedzi o Starzyńskim, to od 4 lat ciągle pada to samo zdanie - jak zdarta płyta..
Co do życia nad Wisłą - brak spójnej wizji - w jednym roku (2009) robi się dziwoląga dwumiesięczny festiwal Przemiany, w kolejnym nie starcza organizatorom zdolności nawet do zorganizowania czegoś takiego; nie zawsze docenia się też potencjał ludzi, którzy od lat z pasją działają nad rzeką np. Fundacja Ja Wisła..

pretm pisze...

Co do wypowiedzi o Starzyńskim, to od 4 lat ciągle pada to samo zdanie - jak zdarta płyta..

Bo to się najlepiej sprzedaje.

bulletproof b pisze...

W przypadku Pani Prezeydent nie chodzi o to co zorbila ale czego nie zrobila i na co nie pozwala, nie chodzi o jakis remonet placu. Pani prezydent blokuje inwestycje w mieście, wstrzymuje pozwolenia na budowe, nie podejmuje decyzji a jej partia nie uchwalila spec ustawy dla metra i dlatego metro buduje sie 20 lat... to kompromitacja na skale europy a ona sobie nic z tego nie robi tylko podnosi ceny biletow. To jej jedyny pomysl na to ze w miescie zle sie dzieje. Tej Pani juz podziekujemy...

bulletproof b pisze...

Pozatym Warszawa to nie tylko kilka ulic w Centrum miasta to także Ursus (gdzie burmistrzem nie jest człowiek PO), to także Wawer, to także Żerań.. to dzielnice zapomniane, lekceważone, Warszawa to także aglomeracja i centrum MAzowsza i potrzebna jest wspolpraca z miastami satelitami ktore sa sypialnia Warszawy. Pociagi SKM jezdza co pol godziny... Obrzeza Warszawy wygladaja jak wyspisko... Wstyd mi za takiego prezydenta, wstyd mi ze na nia glosowalam wstyd mi wracac do Warszawy bo to coraz brzydsze miasto wbrew temu czym chce sie szczycic Pani Prezydent

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.