8 paź 2010

Człowiek HGW od kampanii, w raportach Fundacji Batorego.

Dzisiaj w TVN Warszawa Rafał Trzaskowski, europoseł Platformy i jednocześnie szef sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz Waltz, zapowiedział start kampanii Pani Prezydent w najbliższych dniach. Z kampanią w internecie włącznie.

Być może nie wszyscy mieli okazję przeczytać raporty Fundacji Batorego w ramach Programu Przeciw Korupcji, które opisywały nieprawidłowości w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2009, których bohaterem był m.in. Rafał Trzaskowski. Dlatego kilka fragmentów poniżej.

Fragmenty raportu "Wybory do Parlamentu Europejskiego 2009 - Monitoring finansów wyborczych" poniżej. Cały raport z marca 2010 jest dostępny pod tym odnośnikiem.
(...) Zawartość stron internetowych bywała ciekawa również z punktu widzenia śledzenia prawidłowości finansowania kampanii wyborczej. Poza cennymi informacjami o spotkaniach wyborczych i codziennej aktywności kandydatów, które ułatwiały analizę sprawozdań finansowych komitetów wyborczych (wszelkie wydatki na prowadzenie kampanii powinny być w nich uwzględnione), strony kandydatów często naprowadzały monitorujących na mniej lub bardziej oczywiste przykłady łamania przepisów o finansowaniu kampanii wyborczych.

Przykładem takich działań mogą być liczne konkursy ogłaszane przez kandydatów do Parlamentu Europejskiego. I tak w konkursie Marka Siwca uczestnicy otrzymywali gadżety Europejskiej Partii Socjalistycznej oraz książkę kandydata Blogiem po Europie, zaś Rafał Trzaskowski z PO na swojej wyborczej stronie ogłosił konkurs, w którym nagrody o wartości 2000 euro funduje Collegium Civitas oraz Samorząd Studentów Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW.
(...) Kandydaci do Parlamentu Europejskiego wyjątkowo obficie korzystali w kampanii z możliwości, jakie dają różnego rodzaju portale społecznościowe, takie jak Nasza Klasa, Facebook czy wspomniany wcześniej YouTube.

(...) Jakkolwiek korzystanie z wymienionych serwisów jest bezpłatne, prowadzenie na nich aktywnej promocji (a tak było w wielu przypadkach) wymaga dużego nakładu pracy, posiadania odpowiedniego sprzętu komputerowego, a w przypadku wyborczych spotów na YouTube — opłacenia kosztów realizacji tych materiałów.

W tym kontekście zupełnie nieprawdopodobna wydaje się wycena „akcji promocyjnej w serwisie YouTube dla kandydata Rafała Trzaskowskiego polegająca na wykonaniu i zamieszczeniu filmów na bezpłatnym kanale kandydata”, która wyniosła zaledwie 300 zł. W sprawozdaniu KW PO wśród rachunków dotyczących kampanii Rafała Trzaskowskiego nie znaleźliśmy innych faktur dotyczących tej pozycji, a to oznaczałoby, że produkcja profesjonalnie przygotowanych reklamówek wyborczych z udziałem znanych artystów, szeroko komentowanych w trakcie kampanii wyborczej, kosztowała zaledwie wyżej wspomniane 300 zł, co wydaje się kwotą zdecydowanie zbyt niską.
W trakcie kampanii wyborczej kandydatom często zdarzało się umieszczać swoje plakaty wyborcze bez zgody właścicieli obiektów, a co za tym idzie, również bez ponoszenia kosztów takiej ekspozycji. Prasa szeroko opisywała ten proceder, czasem nadając artykułom nieco dwuznaczne tytuły, np. „Poncyljusz wciąż agituje, wisząc na latarniach”12. W Warszawie działania kandydatów zajmujących nielegalnie pas drogi spotkały się z reakcją stołecznego Zarządu Dróg Miejskich, który usunął plakaty m.in. Pawła Poncyljusza oraz wystawił mandat.

(...) W okręgu warszawskim podobne wpadki mieli również kandydaci innych komitetów: Tomasz Piechociński z KW PSL13 i Rafał Trzaskowski z KW PO14.
W raporcie wstępny w punkcie "3.1. Prowadzenie kampanii wyborczej przez podmioty inne niż komitet wyborczy" wymieniono też:
3.1.3 Podczas programu „Tomasz Lis na żywo” TVP2 wyemitowanym na żywo w dniu 1 czerwca br. dwóch zaproszonych do studia artystów, w sposób nieskrępowany agitowało za kandydatem z okręgu warszawskiego Rafałem Trzaskowskim (PO).
Czy z takim poszanowaniem dla przepisów Pan Trzaskowski będzie prowadził kampanię Pani Prezydent?

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Strasznie naparzacie w tego Trzaskowskiego... a może tak napisalibyście coś merytorycznego o nim???
W jakich sprawach zabiera głos w PE? Czym się zajmuje? Co wnosi meyrotyrcznego dla Warszawy w PE? Swoją drogą ciekawa byłaby też aktywność Olejniczaka...

pretm pisze...

Co wnosi meyrotyrcznego dla Warszawy w PE?

Nic o nim nie słyszałem w mediach lokalnych od czasu wyborów do PE.

Na resztę pytań najlepiej szukać odpowiedzi na VoteWatch.eu

Anonimowy pisze...

O to ciekawie napisali o tym Trzaskowskim.. A pamiętam jak w kampanii ochów-achów nie mógł nad nim ukryć jakiś celebryta - żebrowski mu było chyba..

Anonimowy pisze...

Dzięki za ten VoteWatch... to niezła baza... na samym dole listy obecności posłowie PiS - Kurski, Bielan, Kamiński, Ziobro, Wojciechowski, Cymański... Boże co oni w tym PE robią. Z nimi do pary to się dobrał PONitras i to chyba oddaje jakość tej części reprezentacji w PE. Ten Trzaskowski w statystykach wypada całkiem dobrze, widać, że tam nie bimba tak jak niektórzy lanserzy co to w kratkę się udzielają.... :)

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.