22 wrz 2010

Pomnik już jest.

Dzisiaj odbyła się uroczystość przekazania przez Panią Prezydent Hannę Gronkiewicz Waltz kluczy Dyrektorowi Centrum Nauki Kopernik. Otwarcie Centrum Nauki Kopernik jest planowane na 5 listopada.

W relacjach z dzisiejszego wydarzenia, ani w informacji prasowej Ratusza opisującej inwestycję, ani słowem nie wspomniano o Prezydencie Lechu Kaczyńskim. Nie spodziewałbym się, że ktoś przypomni sobie o Prezydencie również 5 listopada. A dlaczego warto pamiętać?

Dlatego:
Centrum Nauki "Kopernik" to będzie inwestycja, która zrewolucjonizuje polską edukację - przekonuje profesor Łukasz Turski.

(...) Centrum stało się marzeniem prof. Łukasza Turskiego od chwili, kiedy w latach 70. po raz pierwszy zobaczył taką instytucję w USA. - Ale wtedy nie mogłem w Polsce nawet marzyć o kolorowym papierze toaletowym - dowcipkuje fizyk. - A co dopiero o takim Centrum!

Po rewolucji w 1990 roku próbowałem rozmawiać o tym ze wszystkimi władzami Warszawy. Uważnie wysłuchał mnie dopiero Lech Kaczyński.

Może to dziś zabrzmi jak bajka, ale w efekcie do jednego stołu zasiedli politycy przeciwnych sobie opcji, by podpisać decyzję o powstaniu tego miejsca.

W ten sposób profesor Turski wspomina rok 2004, kiedy to ówczesny minister nauki prof. Michał Kleiber, minister edukacji Krystyna Łybacka i prezydent RP Lech Kaczyński, wówczas głowa stołecznego ratusza, postawili milowy krok w kierunku popularyzacji nauki w Polsce.
Źródło: Iza Michalewicz, Piaskownica Nobla, Polska The Times, link do strony.

AKTUALIZACJA (dziękuję za link). Ze strony miasta, luty 2004:
„Na terenach nad tunelem Wisłostrady miasto zbuduje nowoczesne muzeum techniki - miejsce zabaw dla najmłodszych odkrywców, bulwar dla spacerowiczów, kampus i park” – poinformował Prezydent Warszawy Lech Kaczyński.

"Eksploratorium to stosunkowo niewielka hala, w środku której będzie supernowoczesne muzeum techniki. Planowane jest także przedłużenie ogrodów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, budowa bulwarów i trasy rowerowej" – dodał. Uniwersytet również chce się włączyć w tworzenie terenu wokół swojej Biblioteki. Władze uczelni chcą m.in. powiększyć aż do Wisły ogród, który zajmuje dach biblioteki, a także zastanawiają się nad wybudowaniem akademików.

"Naszą ideą jest, żeby to było wybrzeże ‘europejskie’, czyli nie tylko wygląd zewnętrzny był na wysokim poziomie, ale też publiczność tam krążąca była publicznością, która powoduje, że o dowolnej porze dnia i nocy ludzie, którzy nie potrzebują silnych wrażeń, ale chcą się przejść, czy pójść do kawiarni, mogli to spokojnie zrobić. To ma być spokojne i przyjazne dla warszawiaków i turystów miejsce" - podkreślił prezydent. „Proszę pamiętać, że my jesteśmy po ‘eksperymencie nadwiślańskim’, związanym z pubami nad Wisłą. W 2003 ten eksperyment znacznie ograniczyliśmy, a w tym roku zakończymy, bo się udał w sposób niezmiernie umiarkowany" - podkreślił.

„Nie robimy tego dla zysku, tylko chcemy przyciągnąć warszawiaków. Chciałbym, aby była to ‘porządna’ część Warszawy” – dodał Lech Kaczyński. Naczelny architekt Warszawy Michał Borowski poinformował, że dokładny plan eksploratorium będzie gotowy w przeciągu dwóch tygodni, natomiast decyzja zagospodarowania pozostałych terenów w okolicy tunelu podjęta zostanie w wyniku konkursu architektonicznego, albo prac studialnych.
Źródło: Link do strony.

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Mam nadzieję, że prof. Turski wspomni jednak. Powie to głośno i wielokrotnie. Znam go od wielu lat i postrzegam jako człowieka uczciwego. Mam nadzieję, że się nie zawiodę.
Typek z Nowolipek

Anonimowy pisze...

HGW i Hall jak słyszą nazwisko Turski, nie mówiąc już o osobistym kontakcie, to piany na ustach dostają!!!;-)

Anonimowy pisze...

ja mam nadzieję, że z serwisu Ratusza nie znikną z kolei niedługo archiwalne notki, jak na przykład taka:
http://www.um.warszawa.pl/v_syrenka/new/index.php?dzial=aktualnosci&strona=aktualnosci_archiwum&poczatek=2004-02&ak_id=141&kat=3

pretm pisze...

Bardzo dziękuję za ten link, wrzucam do treści notki.

Złota 20 pisze...

Anonimowy, dzięki za ten link. Mam nadzieję że nie zniknie zbyt szybko. Warto, by ludzie mogli się dowiedzieć komu zawdzięczają Centrum Nauki.

Anonimowy pisze...

http://niepoprawni.pl/blog/1505/znowu-hanna-gronkiewicz-waltz-oszukuje

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.