3 wrz 2010

Na początek przejrzystosc.um.warszawa.pl

Ostatnie cztery lata to przypatrywanie się jak urzędnicy Prezydent Hanny Gronkiewicz Waltz, często wbrew logice, w wielu wypadkach stosowali uniki i sztuczki, aby nie udostępniać informacji, które powinny być publiczne i łatwo dostępne dla zainteresowanych mieszkańców.

Przykładowo wielokrotnie byli krytykowani przez przedstawicieli programu Przeciw Korupcji Fundacji Batorego, za odmawianie publikacji nagród na burmistrzów i innych urzędników.

Dlatego, będąc wybrednym wyborcą, chętnie rozważę głosowanie na kandydata*, który zadeklaruje wprowadzenie odrobiny zdroworozsądkowej przejrzystości, według poniższej listy.

Burmistrz Boris Johnson zapowiadając projekt London Datastore, który jest ogólnodostępną bazą danych związanych z Londynem (np. publikowane są wydatki jego urzędu), powiedział: "Większa przejrzystość, aby zachęcić do większej dyscypliny budżetowej".

Dlatego w tych trudnych dla warszawskiego budżetu czasach, warto rozważyć:

Utworzenie strony internetowej przejrzystosc.um.warszawa.pl gdzie w jednym miejscu, będą publikowane dane udostępniane przez Prezydenta Warszawy, które do tej pory nie były objęte publikacją w Biuletynie Informacji Publicznej.
  • Publikacja na w/w stronie w okresach miesięcznych wszystkich wydatków biur Ratusza powyżej 1 000 zł. Powinny to być wydatki związane z umowami i zleceniami, które nie są objęte publikacją w Księdze Zamówień Publicznych. W przypadku, gdy niemożliwe będzie udostępnienie osób/nazw firm, wtedy pozostawienie tylko celu wydatku. Dodatkowo udoskonalenie Księgi Zamówień Publicznych, aby umożliwić łatwiejszy dostęp do danych (np. eksport do arkuszy kalkulacyjnych). Przykład jak to wygląda w Londynie.
  • W oddzielnym rejestrze publikacja wszystkich wydatków reprezentacyjnych, niezależnie od kwoty. Są to wydatki określane przez obowiązujący regulamin zasad ponoszenia wydatków związanych z reprezentacją Miasta. Ponieważ powyższe dane i tak są przetwarzane na potrzeby księgowe, nie powinno być problemu z ich zebraniem i opublikowaniem.
Kwestia nagród dla warszawskich urzędników bulwersowała mieszkańców przez kilka miesięcy. Może wynikało to z niezrozumienia jak dobrych mamy urzędników?

Dodatkowo do tej pory o premiach dla poszczególnych urzędników np. burmistrzów i wiceburmistrzów (o bitwie o te dane polecam poczytać tutaj) mogliśmy dowiedzieć się tylko z wniosków o dostęp informacji publicznej. To Ratusz sam z siebie, w ramach wprowadzania zasad przejrzystości, powinien takie dane publikować. Dlatego:
  • Publikacja, co kwartał, sumy nagród/premii przyznanych urzędnikom w poprzednim okresie. Publikacja listy nagród, które zostały przyznane wiceprezydentom, dyrektorom biur, wicedyrektorom biur, burmistrzom, wiceburmistrzom, szefom jednostek miejskich, komendantowi Straży Miejskiej. Lista powinna zawierać dołączone uzasadnienie przyznania nagród.
  • Na koniec roku Ratusz powinien publikować sumę nagród dla urzędników.  Zakładając, że nagrody są przyznawane za osiągnięcia w pracy (regulamin: "Nagrody mają charakter uznaniowy i są przyznawane za osiągnięcia w pracy zawodowej") to zainteresowani mieszkańcy zapewne chętnie poznają najlepszego warszawskiego urzędnika, według Ratusza. Dlatego, należy publikować informację, który urzędnik otrzymał najwięcej nagród w całym roku.
  • Żadna nagroda dla szefa miejskiej spółki (przyznawane zarządzeniem na wniosek rady nadzorczej) nie może zostać opublikowane bez uzasadnienia. Nigdy więcej wstydliwego publikowania informacji o nagrodzie w godzinach popołudniowych 31 grudnia, aby spróbować to ukryć przed mieszkańcami i mediami (przypadek prezesa Miejskich Zakładach Autobusowych).
Od czasu do czasu pojawiają się informacje o wyjazdach zagranicznych urzędników i może warto wiedzieć, dlaczego i co udało się urzędnikom załatwić. Pisemne sprawozdania ze służbowego wyjazdu zagranicznego są przygotowywane i przekazywane do Gabinetu Prezydenta w terminie 30 dni od dnia powrotu. Dlaczego ich nie publikować?
  • Publikacja na stronie przejrzystosc.um.warszawa.pl sprawozdania z każdego służbowego wyjazdu zagranicznego, w ciągu dwóch tygodni od otrzymania sprawozdania przez Gabinet Prezydenta. Do tego obowiązkowa publikacja kosztów wyjazdu. Na koniec roku podsumowanie dla wszystkich wyjazdów zagranicznych.
Liczą się nie tylko wydatki urzędu, o których publikacji może zdecydować Prezydent, ale też wydatki dzielnicowe. Dlatego:
  • Przekonanie burmistrzów (prośbą czy groźbą do wyboru), aby również wprowadzili dzielnicowe wersje przejrzystosc.um.warszawa.pl
Zdziwieni, że w ostatnich latach liczba urzędników wzrosła o ponad 1.5 tysiąca? Pomijając powody takiego zatrudnienia odpowiedź brzmi "nie", pod warunkiem, że ktoś śledził kolejne próby radnych otrzymania tych danych. To Ratusz zatrudnia i to Ratusz powinien mieszkańcom powiedzieć, ilu urzędników zatrudnił w ciągu roku. I dlaczego. Dlatego:
  • Na stronie przejrzystosc.um.warszawa.pl publikacja aktualnej listy stanowisk w urzędzie. Na koniec każdego kwartału publikacja listy nowych etatów, wraz z obowiązkowym uzasadnieniem np. dyrektora biura, który postanowił poszukać nowego urzędnika na "Stanowisko ds. współpracy z osobami odpowiedzialnymi za kontakty z mediami w biurach, dzielnicach i innych jednostkach podległych." Może jak trzeba będzie się publicznie wytłumaczyć, to trzy razy ktoś się zastanowi po co kolejny pracownik od mediów i promocji.
To na początek w koncercie życzeń.

* Nie dotyczy Hanny Gronkiewicz Waltz, z oczywistych względów, takich jak sprawa ustawiania konkursów.

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

rozumiem że to początek kampani jedynie słusznego lidera PiS ?:) czy też się bardzo pomylę jak stwierdzę że tę cześć tekstu znajdę w jego obietnicach? :)

pretm pisze...

Nie wiem kto będzie kandydatem PiS, a tym bardziej nie znam jego programu.

Anonimowy pisze...

a jeśli nawet by PIS podpatrzył ten program co tutaj jest, to by było skandaliczne? Bo w imię demokracji lepiej wszystko ukrywać i trzymać w teczkach tajne?
NASZE pieniądze więc powinno być wszystko JAWNE!! Tajne to mogę mieć ile miesięcznie przeznaczam na piwo, a nie to ile tyś dostają premii urzędnicy!

Anonimowy pisze...

Korwin-Mikke posprzątałby ten cały urzędniczy bałagan:)

Mikołaj pisze...

Tymczasem za pół miliona miasto zinwenatryzuje sobie drzewa w trzech dzielnicach.

http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/510450.html

Nie martwicie się, kolejne dzielnice później ;-)

Anonimowy pisze...

Czy ktoś może sprawdzić ile kamienic w Centrum Warszawy przybyło mężowi HGW podczas jej kadencji. Za czyje pieniądze została wybudowana winda w jego kamienicy przy Noakowskiego 16 i dlaczego zamknął ją na klucz przed lokatorami. Starzy i chorzy muszą wchodzić na szóste piętro po schodach! Czy czynsz w każdej z kamienic wynosi 27zł/m2? Czy pani Nekanda-Trepka ma coś wspólnego z remontami tych kamienic na koszt konserwatora zabytków?

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.