1 sie 2010

1 sierpnia 2011 r.

Nowy dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego (nowa nazwa Muzeum Wstydu Warszawy będzie obowiązywać od przyszłego miesiąca) z przykrością informuje, że Muzeum nie będzie otwarte dla zwiedzających od 01 lipca do 30 sierpnia 2011 r.

Niestety Cezary Michalski, doradca nowego dyrektora, nie zakończył na czas prac związanych ze zmianą ekspozycji, tak aby odpowiadała na jego wezwanie z 31 lipca 2010 r: „pozbawienie tego miejsca jakiejkolwiek funkcji wychowawczej, wychowywania przy jego pomocy małych albo dużych powstańców, małych albo dużych patriotów.”

Zespół skrupulatnie wybranych historyków wprowadza jeszcze zmiany, usuwając nieodpowiednie eksponaty. Żeby muzeum nie było zbyt interesujące usuwa się elementy multimedialne, wprowadza się obowiązkowe gabloty muzealne i pokrywa się eksponaty kurzem. To twórcze rozwinięcie idei muzeum jako „martwego pomnika”, które zaproponował Cezary Michalski w przełomowym tekście dla Krytyki Politycznej.

Zgodnie z zainteresowaniami Cezarego Michalskiego zamiast filmu "Miasto ruin" wyświetlane będą fragmenty filmu "Shrek Forever".

Wśród zmian w Muzeum istotna jest likwidacja "Sali Małego Powstańca" (uznana jako szkodliwa, a poza tym dzieci nie mają już wstępu do Muzeum) i zastąpienie jej przez "Salę mniejszości etnicznych i seksualnych w Powstaniu Warszawskim", której przygotowanie nadzoruje Kazimiera Szczuka, znana ze swoich kompetencji w zakresie muzealnictwa.

Konsekwentnie wycofano się również z organizowania przez Muzeum uroczystości w ramach obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

czy to jest żart??!!

pretm pisze...

Oby tylko żart.

Jest to twórcze rozwinięcie wizji Cezarego Michalskiego (link w notce).

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.