28 kwi 2010

Wrzutka.

Niestety ta notka będzie o tym, o czym chciałbym wiedzieć*, ale obywatel jest bezbronny w swojej niewiedzy, wobec takich praktyk, jakie zastosował Ratusz.

Na dzisiejszej sesji Rady Warszawy przegłosowano uchwałę w sprawie zmian w podziale miasta na obwody głosowania.

*Informacja która wyjaśnia sprawę w komentarzach.

Była to klasyczna wrzutka Ratusza, czyli wprowadzenie uchwały do porządku obrad na początku sesji, w odróżnieniu od tych punktów, które są w porządku obrad w momencie zwoływania sesji i które można bez problemów przeanalizować odpowiednio wcześniej.

Komisja Samorządowa nie opiniowała tej uchwały, ponieważ sekretarz komisji otrzymał druk w dniu wczorajszym. Druk uchwały nie został jeszcze wprowadzony do Biuletynu Informacji Publicznej, więc trudno powiedzieć, co przegłosowali radni.

Dlaczego ta uchwała jest ciekawa? Ponieważ miesiąc temu Życie Warszawy w artykule "Cała sztuka w dzieleniu" opisywało podejście Platformy do zmiany podziału miasta na okręgi. Fragment artykułu:
Przed jesiennymi wyborami samorządowymi ratusz zmienia podział miasta na okręgi. – To polityczne kuglowanie! W ten sposób PO walczy o mandaty kosztem PiS i SLD – oceniają radni.

Cztery lata temu, gdy mieszkańcy wybierali 60-osobową Radę Warszawy, stolica była podzielona na 10 okręgów. W listopadowych wyborach ma być ich 9. Już ta drobna na pozór zmiana może powodować istotne konsekwencje polityczne.

Ratusz przygotowuje właśnie zmiany w podziale okręgów wyborczych. Urzędnicy się spieszą, bo można je wprowadzać najpóźniej pół roku przed wyborami, więc decydujące głosowanie w Radzie Warszawy musi się odbyć w maju. A propozycje – choć na razie nieoficjalnie – już budzą kontrowersje.
Źródło: Izabela Kraj, Cała sztuka w dzieleniu, Życie Warszawy, link do strony.

Zmiany, o których pisało Życie Warszawy miały być głosowane w maju. Powstaje pytanie, czy ta uchwała przegłosowana dzisiaj zawiera te same zmiany. Jeżeli tak, to dlaczego w takim trybie bez żadnej dyskusji.

16 komentarzy:

Unknown pisze...

HDW walczy ,ale i tak jej nic nie pomoże.

Unknown pisze...

HGW, sorry

Anonimowy pisze...

Na szczęście to nie te same wrzutki. Też się dziś na sesji zaniepokoiłam, ale to tylko kosmetyczne zmiany w obwodach (jest ich ponad 800 więc i tak nie da się raczej precyzyjnie sprawdzić na czym polegają) do wyborów prezydenckich.
Uchwała o zmianie okręgów w wyborach samorządowych do Rady warszawy ma być głosowana w lipcu.
Pozdrawiam
Iza Kraj

Anonimowy pisze...

A co PiS ma wystawić w wyborach na prezydenta Wwy E.Jakubiak - szok!
była sekretarka marszałka Króla...kariera niczym american dream...

pretm pisze...

@Iza Kraj

Dziękuję Pani Redaktor za informację.

Jak widać na tym przykładzie, trudno zastąpić obecność na miejscu, oglądaniem transmisji sesji na żywo. Niestety.

Pozdrawiam,

Anonimowy pisze...

No przy takiej współpracy - pretma z Rzeczpospolitą ( i mała pomocą telewizji "publicznej") interesy PiS na pewno będą (do)pilnowane.
Pani Redaktor gratuluję informacji, że to PiS rozpoczął takie inwestycje jak Most Północny. Mieszkańcy Białołęki do dziś dziękują tej ekipie za 4 nieudane przetargi.
Pozdrawiam i życzę owocnej współpracy

pretm pisze...

No przy takiej współpracy - pretma z Rzeczpospolitą

Jeden komentarz, cóż za współpraca :))

to PiS rozpoczął takie inwestycje jak Most Północny

Wykup działek pod most był?

Rafał pisze...

Mieszkańcy Białołęki przede wszystkim dziekują HGW za obietnice w sprawie Czajki;)

Anonimowy pisze...

Wszystko jest lepsze niż Waltzowa. I jeszcze te obłudne oświadczenia Gowina, że w kampanii prezydenckiej nie powinno być bilbordów i spotów reklamowych. To jak u diabła mamy poznać innych kandydatów na prezydentów. Jak to nie chcą wykorzystywać tragedii? Obłudnie już wykorzystują. Sugerują, że ten kto wywiesi bilbord - jest gorszy i nieczuły na tragedię. Kto wystąpi w spocie reklamowym - jest gorszy i nieczuły na tragedię. Chcą wykorzystać to, że wszyscy znają kandydata PO. Prawdą jest i to, że znają kandydata PiS. Ale największą prawdą jest to, że obywatele mają prawo poznać wszystkich kandydatów i ich programy. Mamy również prawo do debaty. Ten zabieg zechcą zastosować także w wyborach samorządowych. Te już przecież tuż. Uwaga na szczególny ruch w nieruchomościach. Nie odchodzi się donikąd.

Anonimowy pisze...

No tak wykup działek to rzeczywiście duzo. 4 nieudane przetargi były i to pamietają mieszkańcy Białołęki. Czajka to też pasmo sukcesów.

ps. Mam pytanie. Kiedyś na tym blog zdarzały się różne informacje, w wiekszości negatywne, ale jednak nie tylko. Od pewnego czasu to jest czysta pisowska agitka. Zaproponowlai lepsze warunki?

Rafał pisze...

"Czajka to też pasmo sukcesów."

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,86767,5075805.html

Cytat za GW: Przeciwnicy spalarni są rozgoryczeni stanowiskiem ekipy Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie Czajki. W czasie kampanii wyborczej dała ona im nadzieję, że nie dopuści do budowy spalarni, ale z tej obietnicy szybko wycofała się zaraz po wyborach.

Anonimowy pisze...

Jako kandydatka nie mogła wiedzieć, że zobowiązanie unijne są tak poczynionem, że oczyszczalni i spalarni nie da się rozdzielić. Tak to przygotował PiS.

pretm pisze...

Jako kandydatka nie mogła wiedzieć, że zobowiązanie unijne są tak poczynionem, że oczyszczalni i spalarni nie da się rozdzielić. Tak to przygotował PiS.

A jeździła w kampanii do Brukseli, aby rozmawiać w sprawie Czajki? Jeździła.

pretm pisze...

Od pewnego czasu to jest czysta pisowska agitka. Zaproponowlai lepsze warunki?

:)

Anonimowy pisze...

Do Brukseli pojechał już jako Prezydent Miasta. Proponuję sobie odświeżyć pamięć. To był dokładnie luty 2007!

pretm pisze...

Proponuję sobie odświeżyć pamięć.

No to odświeżyłem: Gazeta Wyborcza, 27 września 2006

Hanna Gronkiewicz-Waltz i Kazimierz Marcinkiewicz polecieli wczoraj do Brukseli. Główne tematy to oczyszczalnia Czajka, metro i kolejne dotacje z Unii dla stolicy.

W programie wizyty Hanny Gronkiewicz-Waltz znalazło się m.in. spotkanie z Danutą Hübner, komisarz ds. polityki regionalnej UE. Jacek Kozłowski, szef sztabu wyborczego kandydatki na prezydenta: - Pani poseł chce wyjaśnić pewne sprawy związane z finansowaniem warszawskich inwestycji.

Konkretnie chodziło o sprawdzenie, czy w ramach przyznanych już dotacji można jeszcze zmieniać projekt rozbudowy oczyszczalni ścieków Czajka i budowy spalarni w Białołęce. Pisaliśmy wielokrotnie o protestach przeciwników tej inwestycji - zwłaszcza spalarni. Hanna Gronkiewicz-Waltz w programie wyborczym ogłosiła, że trzeba poszukać miejsca dla nowej oczyszczalni, a zamiast spalarni myśleć o innych rozwiązaniach.


Link

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.