17 gru 2009

O czym zapomniała Pani Prezydent, czyli "HGW a prywatyzacja".

Na dzisiejszej sesji Rady Warszawy Prezydent Hanna Gronkiewicz Waltz po raz kolejny przekonywała, że jej program wyborczy nie zawiera odniesień do prywatyzacji i dlatego nie można jej rozliczać z braku sprzedaży miejskich spółek.

To prawda, że słowo "prywatyzacja" w odniesieniu do miejskich spółek nie pojawia się w programie wyborczym. Ale po pierwsze w programie wyborczym napisano o likwidacji zbędnych spółek, a po drugie w obecności Pani Prezydent (i po konsultacjach) podpisano porozumienie programowe PO-LiD, w którym wprost napisano o prywatyzacji...

Program wyborczy Pani Prezydent i fragment z części "W rękach miasta tylko niezbędne spółki.":
Dziś miasto jest jedynym właścicielem 34 spółek i współudziałowcem w kolejnych 22 spółkach.

(...)Naszym zadaniem będzie doprowadzenie do takich zmian w organizacji, finansowaniu i nadzorze właścicielskim by obsługa miasta w tych strategicznych obszarach gwarantowała:

- bezpieczeństwo ciągłej i powszechnej dostępności usług,
- właściwą eksploatację oraz efektywną politykę remontowo-inwestycyjną,
- ekonomicznie uzasadnioną politykę cenową usług, wykluczającą nadmierne zawyżanie cen z uwagi na monopol, bieżący nadzór i kontrolę miasta,
- możliwość takich zmian organizacyjnych, które doprowadzą do wewnętrznej konkurencji.

Charakter działalności pozostałych spółek miejskich jest bardzo zróżnicowany. W większości przypadków utrzymywanie ich jest efektem wieloletnich, sięgających lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych przyjętych struktur organizacyjnych miasta. Do takich należą np. Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe Sp. z o.o., Stołeczne Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego Sp. z o.o., Komunalne Domy Towarowe Sp. z o.o. i inne.

Są one swoistą nagrodą dla lojalnych partyjnych funkcjonariuszy rządzącej partii, którzy obejmują w nich dobrze płatne posady prezesów, członków zarządów i rad nadzorczych.

Dokonamy analizy celowości ich dalszego funkcjonowania i doprowadzimy do likwidacji tych spółek, których działalność nie leży w interesie miasta.
Źródło: Program Platformy Obywatelskiej dla Warszawy na lata 2006-2010

Zapowiedzi tuż po wyborach (grudzień 2006) w wywiadzie dla Gazety Wyborczej:
GW: A prywatyzacja, czyli ponad pięćdziesiąt miejskich spółek?

HGW: - Zamówiłam raport, ale mogę powiedzieć już dziś, że nie potrzebujemy aż tylu spółek. Przy mieście powinny zostać spółki użyteczności publicznej. Tymczasem jesteśmy udziałowcem firm komercyjnych, np. prowadzących działalność deweloperską. W innych mamy 00,5 proc. Po co nam to?
Źródło: Iwona Szpala, Seweryn Blumsztajn, Rozmowa z Hanną Gronkiewicz-Waltz, Gazeta Wyborcza, link do strony.

Marzec 2007 i porozumienie programowe PO-LiD:
Prywatyzacja:

Zmiany w formule działania spółek miejskich. Prywatyzacja miejskich spółek z wyjątkiem strategicznych (przykładowo: SPEC, MPWiK, Metro, MZA, Tramwaje Warszawskie).
Źródło: Link do strony.

I moment jego podpisywania:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.