3 gru 2009

4 miliony złotych vs. zdecydowanie mniej niż 4 miliony złotych.

W połowie listopada na konferencji prasowej Biura Promocji zaprezentowano plany związane z wykonaniem świątecznego wystroju ulic. W informacji prasowej urzędnicy Hanny Gronkiewicz Waltz poinformowali, że "łącznie miasto przeznaczyło na świąteczną dekorację nieco ponad 4 miliony złotych".

Sama firma Multidekor zajmująca się iluminacją świąteczną otrzymała od trzech różnych miejskich jednostek zlecenia za ponad 2.8 miliona złotych.

Ile w porównaniu do Warszawy wydadzą na dekoracje świąteczne takie miasta jak Kraków, Wrocław, Rzeszów, Bydgoszcz? Mniej...

Wrocław - 1.4 miliona złotych:
Jest kryzys, więc przed Bożym Narodzeniem na ulicach miasta nie pojawią się nowe ozdoby. Tylko na choince w Rynku zamiast kul zawisną gwiazdy, a na Świdnickiej pojawi się kurtyna imitująca śnieżycę.

Na dzierżawę, montaż i demontaż świecących ozdób miasto ma 1,4 mln zł (przed rokiem wydało 300 tys. zł więcej). Miasto ich już nie kupuje, ale dzierżawi, głównie z powodu trudności z przechowywaniem. - Nasze światełka nie zużywają dużo prądu - są energooszczędne - mówi Ewa Mazur, rzeczniczka ZDiUM.
Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław, link do strony.

Kraków - 800 tysięcy złotych:
Rozpoczęło się świąteczne dekorowanie miasta. W środę duże, świecące dzwonki zawisły m.in. na moście Grunwaldzkim. Wkrótce zostanie ozdobiony cały Kraków.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu planuje rozświetlić już w listopadzie krakowskie mosty i większość ulic w centrum. Dekoracje pojawią się na części lamp ulicznych, a wiele drzew zostanie iluminowanych.

W alei Róż, al. Mickiewicza, w Rynku Podgórskim i przed magistratem staną naturalne choinki. Do ustrojenia miasta zostaną użyte wyłącznie lampy ledowe. Świąteczne dekoracje będą kosztować około 800 tys. zł.
Źródło: Gazeta Krakowska, link do strony.

Rzeszów - 570 tysięcy złotych:
Ponad 570 tys. zł wyda miasto na świąteczną iluminację ulic Rzeszowa. Montaż światełek już się rozpoczął. - Za kilkanaście dni będzie można już poczuć atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia - mówią urzędnicy.
Źródło: Artur Gernand, Miasto zabłyśnie świątecznymi ozdobami za duże pieniądze, Gazeta Wyborcza Rzeszów, link do strony.

Bydgoszcz - 100 tysięcy złotych:
- W tym roku na ozdoby świąteczne wydamy ponad 100 tysięcy złotych. Ozdobimy nie tylko Stary Rynek, ale także ulicę Długą. Girlandy i kurtyny świetlne pojawią się też na Moście Królowej Jadwigi. Z kolei na ulicy Mostowej planujemy rozstawić sześć albo osiem 3,5 metrowych rozświetlonych aniołów - zapowiada Zbigniew Pałka, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.
Źródło: TOK FM, link do strony.

Częstochowa - 100 tys. złotych:
Przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia Miejski Zarząd Dróg rozpoczął dekorowanie centrum Częstochowy.

(...) Koszt zawieszenia, eksploatacji, zdejmowania i wypożyczenia ozdób wyniesie w tym sezonie prawie 100 tys. złotych.
Źródło: Link do strony.

A teraz Warszawa.

Cytat z informacji prasowej:
Także w sobotę, 5 grudnia o godz. 17.00, bożonarodzeniowy klimat zapanuje na Trakcie Królewskim. Setki tysięcy lampek stworzą niepowtarzalną atmosferę i świątecznie udekorują centrum miasta.

Do wykonania tegorocznego świątecznego wystroju ulic, podobnie jak w roku poprzednim, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta wybrał w drodze przetargu firmę - Multidekor. Za niespełna 2 miliony złotych rodzinna firma braci Podogrockich rozszerzy w tym roku zakres oświetlenia o kolejny odcinek. Łącznie miasto przeznaczyło na świąteczną dekorację nieco ponad 4 miliony złotych.
Źródło: Link do strony.

Autorzy informacji nie wspominają, że zlecenie od SZRMu nie jest jedynym dla firmy Multidekor. Oto zlecenia, które można znaleźć na stronach miasta:

18 września, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, "Dostawa oraz montaż oświetlenia świątecznego dla ulic Miasta Stołecznego Warszawy- rejon Aleje Ujazdowskie", Multidekor, 1 961 313,32 zł. (link)

9 listopada, Zarząd Terenów Publicznych, "Iluminacji (dekoracja) świąteczna Rynku Nowego Miasta, ulic Freta i Długiej w Warszawie – dostawa i serwis", Multidekor - 500 688,00 zł. (link)

10 listopada, Zarząd Dróg Miejskich, "Montaż i konserwacja dekoracji świątecznej w okresie od 15.11.2009 r. do 15.02.2010 r. dla obrębu Krakowskie Przedmieście, Placu Zamkowego i Starego Miast", Multidekor, 354 000,00 zł. (link)

Ponad 2 miliony 800 tysięcy złotych.

Wniosek jest jeden: Katarzyna Ratajczyk razem z Ratuszem zawstydziła inne miasta - wydała więcej.

PS Jeżeli ktoś zna wydatki np. Poznania lub Gdańska, zaktualizuję notkę.

12 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Ok, ale gdzie jest błąd urzędników? W przetargu była jedna oferta - resztę odrzucono? Warunki były źle sformułowane?

Nie wiem, jeśli firmy z innych miast nie chcą uczestniczyć w przetargu w Warszawie to trudno. Jeśli wybór jest między oświetleniem Świątecznym a jego brakiem to chyba trudno podejmować jakaś inną sensowną decyzję.

?

pretm pisze...

Jeśli wybór jest między oświetleniem Świątecznym a jego brakiem to chyba trudno podejmować jakaś inną sensowną decyzję.

Wydać mniej ograniczając dekoracyjne fajerwerki?

Anonimowy pisze...

i unieważnić przetarg? Nic dziwnego, że ceny są wysokie jeśli nie ma żadnej konkurencji

Anonimowy pisze...

a ja myślę, że niektórym to żal dupę ściska.

pretm pisze...

a ja myślę, że niektórym to żal dupę ściska.

Żal to jest wtedy gdy są cięcia w budżecie, ale środki zawsze się znajdą, żeby poszpanować w roku wyborczym.

Anonimowy pisze...

Oglądać zadowolone twarze warszawiaków na Krakowskim Przedmieściu dziś wieczorem - bezcenne.
Obserwować bezsilność pretma - też bezcenne. Czy twoim zdaniem iluminacji nie powinno być w tym roku bo 2010 to rok wyborczy? A co z przyszłym rokiem - przecież procedurę przygotowania iluminacji też trzeba będzie przeprowadzać przed wyborami. Wczoraj w Tvn Fakty, Telewizji Polskiej, Polsacie, Tvp Warszawa wszędzie pokazywano piękną Warszawę. I to się liczy, a nie twoje żenujące wywody.

pretm pisze...

I to się liczy, a nie twoje żenujące wywody.

Pozostanę przy swoim zdaniu.

Anonimowy pisze...

żal to by byl gdyby z powodu uniwaznienia przetargu nie było iluminacji (ktorej koszty sie pewnie szybko zwrocą z podatków jak sie zobaczy jak zatłoczone są krakowskie przedmiescia stare miasto i nowy świat wieczorem), z tego co pamiętam anulować przetarg na most połnoscny bo był przekręt na X zł to byla decyzja Kaczyńskiego a brak mostu przez 5 lat kosztuje warszawiaków Y i jestem pewien że X jest wielokrotnie mniejsze niż Y. Co nie znaczy ze jestem za przekrętami :)

pretm pisze...

Z których dokładnie podatków się zwrócą?

Anonimowy pisze...

z podatkow przedsiebiorcow - kazdy sklep płaci podatki z ktorych czesc trafia go miasta, wiecej ludzi -> wieksza sprzedaz -> wieksze podatki (chyba ze ktos uwaza ze ludzi z powodu oswietlenia bedzie mniej)

pretm pisze...

Dyskusyjne czy taki wzrost pokrywa koszty iluminacji.

Ze względu na wysokość udziału miasta we wpływach z podatków CIT:

"Wysokość udziału we wpływach z podatku CIT jest stała i wynosi od podatników tego podatku posiadających siedzibę na obszarze odpowiednio gminy 6,71% i powiatu 1,40%".

Czy ze względu na to ile sklepów/restauracji/kawiarni jest w Alejach Ujazdowskich, gdzie iluminacje pochłonęły prawie 2 miliony złotych.

Ale jeżeli posiadasz konkretne wyliczenia to z chęcią się zapoznam.

Anonimowy pisze...

czyli w sumie z CIT 8,11% z PIT w sumie dostają 50%, (oczywiscie czesc tych przedsiebiorców to osoby prawne ale raczej większośc to osoby fizyczne płacące PIT). Teraz zakładajac ze na starym i nowym miescie, krakowskim przedmiesciu, nowym swiecie jest 500 sklepow, restauracji itp. a iluminacja potrwa 2 miesiace to 4 miliony / 60 dni / 500 sklepow = 133 zł podatku dziennie.
Nie wiem czy to jest osiągalne, nie wiem tych obiektów jest 500, tysiąc czy 200, ale przecierz nie chodzi o to zeby na tej iluminacji zarobić, chodzi o to ze jest to promocja miasta ktore wyglada w koncu jak stolica, a czesc wydatków się zwróci

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.