18 lis 2009

Więcej a mniej, czyli wiceprezydent Wojciechowicz w TVN Warszawa o budżecie 2010.

W TVN Warszawa wiceprezydent Jacek Wojciechowicz opowiadał o rekordowej ilości pieniędzy, jakie Warszawa przeznaczy w tym roku na inwestycje i przekonywał, że w budżecie na przyszły rok Ratusz zmniejszył wydatki bieżące.

Oba stwierdzenia są mocno naciągane, co można pokazać przy użyciu zestawień z projektu budżetu. Najpierw stosowny cytat z portalu tvnwarszawa.pl...


Cytat według portalu tvnwarszawa.pl:
- Zwiększamy inwestycje i zmniejszamy wydatki bieżące. Miasto chce inwestować a nie przejadać pieniądze - zapowiedział na antenie TVN Warszawa wiceprezydent Jacek Wojciechowicz.

(...) Wiceprezydent zaznaczył, że kwota, jaką miasto planuje wydać, na inwestycje jest rekordowa. - Przeznaczymy na nie 2.7 mld złotych, w roku 2009 było to 2,4 mld - mówił.
Źródło: Link do strony.

Zacznijmy od stwierdzenia "kwota, jaką miasto planuje wydać, na inwestycje jest rekordowa."

Nie jest to prawda, ponieważ rekordowa była kwota ponad 3 miliardów złotych planowana na rok 2009, przegłosowana w listopadzie 2008. Pan Wiceprezydent porównuje zaplanowane 2.7 miliarda złotych w roku 2010 do 2.4 miliarda złotych, które są planem na 2009, modyfikowanym w trakcie roku.

Pisałem o tym już dwukrotnie (tu i tu), więc tym razem tylko zacytują Izabelę Kraj z dzisiejszego Życia Warszawy, która już zrozumiała, na czym polega chwyt propagandowy Ratusza:
(...) – Przyszły rok będzie stosunkowo bezpieczny w inwestycjach. Ponieważ te największe kontrakty na II linię metra, most Północny czy rozbudowę ulic już podpisaliśmy. Za nami więc nieprzewidywalny etap protestów, a przechodzimy do etapu realizacji. Dlatego ogólna kwota, mimo kryzysu, jest wysoka – mówi odpowiedzialny za inwestycje wiceprezydent Jacek Wojciechowicz.

Już w tym roku miało być rekordowo – na początku 2009 r. planowano wydać na inwestycje 3,1 mld zł, ale po wrześniowych antykryzysowych cięciach zostało 2 mld zł.

To pozwala urzędnikom używać argumentu, że za rok znów będzie progresja o 11 proc.
Źródło: Izabela Kraj, Cięcia niezbyt wielkie, Życie Warszawy, link do strony.

Natomiast stwierdzenie o wydatkach bieżących jest, co najmniej nieścisłe. Wiceprezydent  Wojciechowicz zapewne doskonale wie, że zaplanowane wydatki bieżące na rok 2010 są wyższe zarówno w porównaniu do modyfikowanego planu z 2009, jak również w porównaniu do oryginalnego planu z listopada 2008.

Zestawienie wydatków w projekcie budżetu 2010:Dynamika 2010/2009 wskazuje na wzrost wydatków bieżących. Zestawienie wydatków w budżecie 2009 (plan przed zmianami):Warto zwrócić uwagę na różnice pomiędzy planem oryginalnym a planem zmienionym. Inaczej niż w przypadku wydatków inwestycyjnych, tutaj Ratusz musiał zwiększyć planowane wydatki bieżące.

Wiceprezydent zapewne miał na myśli wydatki bieżące, ale tylko te w obszarze administracji. Ratusz zaplanował wydać na to zadanie o 25 milionów złotych mniej niż w 2009. Ale administracja to tylko (aż?) 10% wszystkich wydatków bieżących.

Jak co roku jest to teatr w przedstawieniu pod tytułem "Mistrzowie świata i okolic", a później w trakcie roku i tak będą budżet zmieniać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.