18 sie 2009

Nie ma jeszcze oświadczenia HGW w BIPie.

Chciałbym pogratulować zespołowi odpowiedzialnemu za publikacje w miejskim Biuletynie Informacji Publicznej.

Oświadczenia majątkowe składane są w kwietniu. Jednak do dzisiaj nikomu nie zebrało się na opublikowanie oświadczenia za rok 2008 najważniejszej osoby w samorządzie warszawskim, czyli Pani Prezydent. Rok temu dokument oświadczenia za rok 2007 składający się z zawrotnej liczby pięciu stron, opublikowano pod koniec maja.

Strona w BIPie na dziś:Wkurzające jest to, że co roku kilka dni po terminie składania oświadczeń komplet dokumentów ma już jedna dziennikarek Życia Warszawy, a zainteresowani mieszkańcy mają grzecznie poczekać, aż któryś z urzędników okaże łaskawość i umieści zgodnie z regułami gry oświadczenie w BIPie.


Jacek Murzydło, Gazeta Prawna, "Na jakich zasadach są publikowane oświadczenia majątkowe":
(...) Cel składania oświadczeń majątkowych przez samorządowców i ich publikacji nie budzi wątpliwości. Jest nim przede wszystkich zapewnienie przejrzystości życia publicznego oraz umożliwienie istnienia kontroli społecznej nad osobami sprawującymi władzę.

Miejscem właściwym dla publikacji oświadczeń majątkowych, przedstawicieli samorządu terytorialnego zobowiązanych do ich składnia, jest Biuletyn Informacji Publicznej, którego funkcjonowanie reguluje ustawa z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2001 r. nr 112, poz. 1198 ze zm.). Ustawy nie określają terminu, w jakim oświadczenia, po ich złożeniu, powinny zostać umieszczone na stronie BIP.

Przyjąć więc należy, iż nastąpić to powinno niezwłocznie, na co wskazywać też może treść art. 3 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej, zgodnie z którym prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienie do niezwłocznego uzyskania informacji publicznej zawierającej aktualną wiedzę o sprawach publicznych.
Źródło: Jacek Murzydło, Gazeta Prawna, "Na jakich zasadach są publikowane oświadczenia majątkowe", link do strony.

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

jej prawo nie dotyczy.

Anonimowy pisze...

... ale w sprawie KDT mówiła inaczej...

Anonimowy pisze...

Ja też nie mogę się doczekać, ciekawe ile w zeszłym roku Pani Prezydent "wyczesała kasy" z "wykładów" na UW. I zaraz warto sprawdzić ile razy rzeczywiście pojawiła się w swojej drugiej "pracy".

yarc pisze...

"Nie mamy Pańskiego płaszcza i co nam Pan zobi?"

pretm pisze...

Poszedł mail do Rzecznika Informacji Publicznej w Ratuszu.

Czekam na reakcję.

mikon pisze...

http://tnij.fatnet.pl/198/
Będzie remont stadionu Polonii. Warszawa będzie miała trzy takie obiekty i stanie się stadionową potęgą?

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.