2 cze 2009

Ostatni tydzień kampanii.

Tutaj nie ma odkrywania Ameryki. Władza zna kalendarz wyborczy a władza, która jest dobrze zorganizowana - wie jak go wykorzystać. Sprawne zaplanowanie różnych wydarzeń w ostatnich tygodniach kampanii odpowiednio zajmie czas mediów, oraz świetnie wpisze się w wizerunek władzy aktywnej z sukcesami.

Tak było na jesieni 2007 przed wyborami parlamentarnymi, bo tu nie ma znaczenia, jakie to są wybory, władza lokalna ma swoją rolę do odegrania. Duża aktywność jest też widoczna w tych wyborach.

I dlatego z okazji ostatniego tygodnia przed 7 czerwca, poniżej zamieszczam przypomnienie trzech najgłośniejszych zapowiedzi z ostatniego tygodnia kampanii 2007, oraz co z tego zostało po 19 miesiącach.


Październik 2007, 6 dni do wyborów.

Informację o przedstawieniu projektu obwodnicy śródmiejskiej Wydział Prasowy zatytułował "Obwodnicą śródmiejską już za dwa lata". Ostatnie zdanie informacji wydawało się już bardziej realne: Budowa obwodnicy rozpocznie się w 2009 r., prace potrwają ponad 2 lata”.

Jak jest po półtora roku można przeczytać w artykule Gazety Stołecznej Obwodnice Pragi na Euro 2012 mocno niepewne. Pozwolę sobie zacytować odpowiedni fragment tekstu:
(...) Niepewne jest zwłaszcza wybudowanie do 2012 r. brakującego odcinka obwodnicy śródmiejskiej - z Grochowa na Targówek. Odpowiedzialny za inwestycje wiceprezydent miasta Jacek Wojciechowicz zarzekał się, że przed mistrzostwami powstanie przynajmniej pierwszy odcinek tej trasy z 800-metrowym tunelem pod rondem Wiatraczna od al. Stanów Zjednoczonych do ul. Szaserów i wiaduktami nad linią kolejową do ul. Zabranieckiej.

Budowa tego fragmentu ma potrwać dwa i pół roku. Żeby inwestycja została ukończona w terminie, prace musiałyby się zacząć w tym roku. Na to są jednak nikłe szanse, bo wciąż nie ogłoszono przetargu na roboty.
Źródło: Krzysztof Śmietana, Obwodnice Pragi na Euro 2012 mocno niepewne, Gazeta Stołeczna, link do strony.


5 dni do wyborów i Pani Prezydent ogłasza przetarg na II linię metra. Oto zapowiedzi z 16 października 2007:
(...) Projekt tego odcinka przedstawiliśmy kilka dni temu - poinformowała Hanna Gronkiewicz-Waltz - Teraz czekamy na oferentów. Budowę linii chcielibyśmy rozpocząć w drugiej połowie przyszłego roku, aby zdążyć na EURO 2012 - dodała.

Prezes warszawskiego metra Jerzy Lejk zakomunikował, że termin zgłaszania wykonawców mija 3 grudnia tego roku. - Od tej daty będziemy pracowali nad wyborem krótkiej listy wykonawców. Mam nadzieję, że na przełomie I i II kwartału przyszłego roku będziemy podpisywać umowę na wykonanie centralnego odcinka metra – stwierdził.
Źródło: Link do strony.

Minęło 19 miesięcy, wszyscy znamy zakończenie. Nie podpisano umowy w roku 2008, nie rozpoczęto żadnych prac, na żadne Euro nie zdążymy. Czy o fiasku pierwszego przetargu decydowały tylko „obiektywne trudności”? Jak ktoś chciał metro na Euro to dostał cenę, aby zdążyć na Euro.


2 dni do wyborów i Hanna Gronkiewicz Waltz ogłasza przetarg na modernizację stadionu Legii.
(...) - Chcemy, żeby prace rozpoczęły się w 2008 roku, które potrwają 26 miesięcy. Stadion będzie gotowy w roku 2010. Ma mieć 31 tysięcy miejsc siedzących. Wymagamy od wykonawcy projektu, aby cała inwestycja była realizowana bez potrzeby przerywania rozgrywek piłkarskich, jednym słowem musi pozostać murawa boiska. – poinformowała Prezydent stolicy – W sumie przewidujemy trzy etapy realizacji inwestycji poprzez przebudowę kolejnych trybun. Przewidziany koszt budowy to 365 milionów złotych.

Podczas konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zapomniała także o warszawskiej Polonii przypominając, że miasto wydało na modernizację stadionu tego klubu 25 mln zł. – Zadaszenie nad trybuną główną jest już gotowe - dodała.
Źródło: Link do strony.

Faktycznie jeżeli chodzi o Legię to wszystko się zgadza poza kosztem budowy, który wzrósł do prawie 465 milionów. A jak Pani Prezydent pamięta o Polonii to pewnie kibice tego klubu mieliby tu więcej do powiedzenia.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

PANI HGW PANI PEWNIE NAWT NIE WIE GDZIE JEST STADION POLONII.A TAKIE POROWNANIE 465 MILIONOW DLA LEGII A DLA POLONII TYLKO 25 TO SKANDAL.PANI MA CHYBA WARSZAWE I WARSZAWIAKOW TYLKO W PORTFELU.PZDR.

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.