25 maj 2009

Ratusz chce optymalizować ZZL.

Dwa miesiące temu w trakcie dyskusji o premiach dla urzędników za prawie 58 milionów złotych, Ratusz zapowiedział zmianę sposobu ustalania wynagrodzeń, oraz uzależnienie nagród od wyników pracy.

Przedstawiając założenia zmian w Gazecie Stołecznej (artykuł Rewolucja w ratuszu: jaka praca, taka płaca) Jarosław Jóźwiak, wicedyrektor Gabinetu skrytykował aktualny sposób wyznaczania wynagrodzeń.

Warto w tym miejscu zastanowić się, dlaczego przez dwa lata nikomu ten zły system nie przeszkadzał, w roku 2008 na podstawie nieefektywnego systemu rozdano nagrody za prawie 65 milionów złotych i czy realizowany na początku kadencji za miejskie pieniądze audyt organizacyjny nie wykazał tej nieefektywności.

Po dwóch miesiącach jest pierwszy konkret: powołano zespół do realizacji "projektu Optymalizacji Systemu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Urzędzie m.st. Warszawy"

Fragment z zarządzanie Pani Prezydent:
W Urzędzie m.st. Warszawy wprowadza się Projekt Optymalizacji Systemu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Urzędzie m.st. Warszawy, zwany dalej „Projektem”, który ma na celu wdrożenie Polityki personalnej zarządzania zasobami ludzkimi w oparciu o kompetencje.

Celem Projektu jest określenie kompetencji dla struktury stanowisk, stanowiącej bazę do podjęcia prac nad stworzeniem:

1) kompetencyjnych opisów stanowisk pracy;
2) oceny pracowniczej na podstawie kompetencji;
3) rekrutacji pracowników na podstawie kompetencji oraz stworzenie kadry rezerwowej;
4) ścieżki rozwoju pracowników Urzędu na podstawie kompetencji;
5) określenie taryfikatora płacy w zależności od zidentyfikowanych kwalifikacji w danej grupie stanowisk.

(...) Do zadań Zespołu należy w szczególności:

1) wybór metodyki wdrożenia,
2) opracowanie założeń do specyfikacji istotnych warunków zamówienia projektu,
3) koordynowanie wdrożenia projektu,
4) powołanie grup zadaniowych,
5) współpraca z wykonawcą wdrożenia.

Wdrożenie projektu Optymalizacji Systemu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Urzędzie m.st. Warszawy przy udziale Zespołu przeprowadzi wykonawca zewnętrzny wybrany w drodze zamówienia publicznego na podstawie ustawy Prawo Zamówień Publicznych.
Źródło: Link do zarządzenia.

Ciekawe czy Ratusz zabrałby się za te zmiany gdyby nie awantura o premie za prawie 58 milionów złotych.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

proponuję przejrzeć i ocenić karierę zawodową , tą oficjalną a przede wszystkim tą skrzętnie skrywaną p.o. Dyrektora Izby Wytrzeźwień .

Anonimowy pisze...

..... kto za Nim stoi?

Publikowanie komentarza

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.