20 kwi 2009

Równi i Juwenalia.

Trzy tygodnie temu mogliśmy oglądać przedstawienie pod tytułem "Ratować warszawskie Juwenalia." Początkowo miasto nie przyznało dotacji na imprezy, ale w końcu po ponownych konsultacjach można było ogłosić uratowanie Juwenaliów za 900 tysięcy złotych. Super.

W notce Miejska kasa na ratunek zwracałem uwagę na ciekawą wypowiedź Marka Kraszewskiego, dyrektora Biura Kultury, który wskazywał na faktyczne przyczyny braku dofinansowania. Według wypowiedzi Pana Dyrektora organizacje, które otrzymały środki w poprzednim roku nie rozliczyły ich. Poprosiłem o dodatkowe informacje i oto odpowiedź z Biura Kultury:
W odpowiedzi na Pana pytanie informujemy, że wypowiedź Dyrektora Marka Kraszewskiego dla TVN Warszawa dotyczyła jednej z organizacji "studenckich", która m. in. rozliczyła zeszłoroczną dotację na Juwenalia 6 dni po terminie wskazanym w umowie. Organizacja ta dodatkowo otrzymała pieniądze na inne wydarzenia nie związane z Juwenaliami. Sprawozdanie rozliczające jeden z tych projektów zostało dostarczone do Biura Kultury 170 dni po terminie. Sprawa drugiego projektu nie została zakończona gdyż prawnicy Ratusza zakwestionowali rozliczenie. W tej chwili czekamy na opinię z Biura Zamówień Publicznych w tej sprawie.

Urząd m. st. Warszawy zdecydował się wesprzeć organizację Juwenaliów uznając, że stanowią istotne wzbogacenie kulturalnego życia Warszawy. Pieniędzy miejskich nie dostaną jednak organizacje, które startowały w konkursie dotacyjnym (w tym organizacja, która nie rozliczyła dotacji w terminie) ale trzy największe uczelnie warszawskie.
Trudno się dziwić, że organizacja "studencka" nie dostała dofinansowania. Ale jak widać, kiedy jest zapotrzebowanie i odpowiednia presja (telewizja pokazała, ale o powyższych faktach nie informowała) można znaleźć obejście.

Nie wszyscy mają jednak takie szczęście do urzędników z Biura Kultury jak organizatorzy Juwenaliów.

Organizatorzy 8. Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych OSKARIADA 2009 im. Jana Machulskiego musieli odwołać festiwal (o charakterze niekomercyjnym) na pięć dni przed jego rozpoczęciem po tym jak wstrzymano dofinansowanie. Kwoty dotacji na poprzednie edycji nie były porażające:

W 2007 6 Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych OSKARIADA otrzymało dotację w wysokości 100 tysięcy złotych.

W 2008 na 7 Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych OSKARIADA miasto przeznaczyło 80 tysięcy złotych.

Więcej można się dowiedzieć w liście organizatorów: Niezrozumiała decyzja Warszawy w sprawie Oskariady.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Tylko drobny element - KTO CO -Juwenalia, KOGO CZEGO - Juwanaliów.

pretm pisze...

Dziękuję. Word mnie ostrzegał a zignorowałem.

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.