12 lut 2009

"Projekt parku technologicznego" na liście ppp a Warszawski Park Technologiczny.

Na liście inwestycji, które Ratusz wybrał do sprawdzenia pod kątem możliwości ich realizacji w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego znajduje się pozycja o nazwie "projekt parku technologicznego".

Naturalne wydaje się pytanie: Po co mamy wydawać pieniądze na analizę możliwości realizacji "projekt parku technologicznego" skoro jest plan budowy Warszawskiego Parku Technologicznego na terenach na Łuku Siekierkowskim?

Nic bardziej mylnego, bo takiego planu już nie ma.

Poniżej zamieszczam kopię odpowiedzi na interpelację radnego Tomasza Zdzikota, który w połowie grudnia zapytał Panią Prezydent o postępy w realizacji Warszawskiego Parku Technologicznego. Ten fragment wyjaśnia, dlaczego nie ma już projektu WPT w formie, jaką znaliśmy kilka miesięcy temu:
Jednocześnie przyjęto założenie, że wspólny projekt będzie realizowany w ramach Warszawskiego Parku Technologicznego, natomiast ze względu na ograniczenia infrastrukturalne, nie będzie on realizowany na terenie tzw. "łuku siekierkowskiego".
Wszystko przez nową kalkulację, z której wynika, że koszt budowy infrastruktury (wodno-kanalizacyjnej, energetycznej i komunikacyjnej) w rejonie Łuku Siekierkowskiego wyniosą 300 - 500 milionów złotych. A miasto nie ma na to środków. Kwota wygląda na astronomiczną, choć chciałbym zobaczyć szczegółowe wyliczenia. I dlaczego dopiero po dwóch latach miasto zabrało się za weryfikacje tego projektu?

Szkoda, bo miało być tak:
45-hektarowy nadwiślański teren położony na Łuku Siekierkowskim, zaledwie 6 km na południe od Centrum Warszawy, 20 minut jazdy od najważniejszych uczelni oraz międzynarodowego portu lotniczego.

Warszawski Park Technologiczny to nie tylko doskonałe warunki inwestycyjno-budowlane, ale również rozległe tereny zielone, które stworzą nową jakość w miejskiej przestrzeni. Zielony obszar wokół zabytkowego Fortu Augustówka zapewni komfort pracy. Zostanie również wykorzystany dla celów edukacyjnych i kulturalnych.

Położony w zakolu Wisły na Łuku Siekierkowskim, stanowi ważny element ekosystemu Warszawy i Mazowsza. Przywrócenie mu dawnej harmonii można osiągnąć w powiązaniu z dużą inwestycją, dla której jednym z priorytetów jest efekt architektoniczny i wizualny. Warszawski Park Technologiczny wydaje się być optymalnym sposobem rewaloryzacji. Z 45 ha, jakie zajmie, 30 ha przeznaczono na laboratoria, zaplecze konferencyjne, biurowe i usługowe. Pozostałe 15 ha będą stanowiły tereny zielone z Fortem Augustówka i otaczającym go starorzeczem.
Źródło: Link do strony.

Chociaż WPT i tak mało kogo interesowało, bo przecież ważniejsze są inwestycje drogowe. To jest to, co ludzi uszczęśliwia.

Kopia odpowiedzi na interpelację:
1 komentarz:

Anonimowy pisze...

"Chociaż WPT i tak mało kogo interesowało, bo przecież ważniejsze są inwestycje drogowe. To jest to, co ludzi uszczęśliwia."

Żeby chociaż te drogowe wychodziły.... A ta decyzja pokazuje, że wśród polityków różnej maści edukacja i nauka są na szarym końcu. Sami sobie podcinamy skrzydła.

I to, co jest najbardziej nielogiczne: z jednej strony budujemy CNK, gdzie chcemy młodych ludzi zainteresować nauką, a z drugiej skutecznie ograniczamy ogromny potencjał Warszawy.

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.