4 lut 2009

O zawieszeniu finansowania partii.

Trochę obok spraw warszawskich, choć tylko pozornie.

Magazyn 24 godziny w TVN24, o zawieszeniu finansowania partii politycznych z budżetu rozmawiają Elżbieta Jakubiak i Stefan Niesiołowski.

Pani Poseł opowiada o możliwej praktyce "opodatkowania" się przez osoby zajmujące stanowiska publiczne. "Opodatkowania" na rzecz partii, której takie stanowiska zawdzięczają. Publiczne lub np. w radach nadzorczych.

Pan Marszałek zareagował w swoim unikalnym stylu i pokrzyczał na Panią Poseł oskarżając ją o pomówienia.

Dyskusja przypomniała mi o artykule z Rzeczpospolitej z maja 2007 na temat takiej praktyki. Artykuł pewnie jest dostępny w archiwum Rzepy, ale kopię można znaleźć też tutaj.

Fragment ze streszczenia papowskiego:
Od wiceprezydenta Warszawy do zastępcy wójta małej gminy. Wszyscy mają płacić 5 proc. pensji na partyjne konto PO. Nawet jeśli do partii nie należą - ustaliła "Rzeczpospolita".

Dziennik zaznacza, że sprawa Samoobrony nie jest odosobniona. Także Platforma Obywatelska chce, żeby urzędnicy z jej mianowania płacili na partię. Uchwała regionu mazowieckiego Platformy mówi wprost o "obowiązkowej darowiźnie" od osób, które sprawują funkcje publiczne "z rekomendacji PO".

(...) Dla przykładu w uchwale zarządu regionu mazowieckiego Platformy Obywatelskiej z 20 lutego 2007 roku zapisano: "osoby sprawujące funkcje publiczne z rekomendacji Platformy Obywatelskiej, w tym osoby niebędące członkami PO, zobowiązane są do comiesięcznych darowizn na rzecz partii". Do uchwały dołączony jest załącznik, w którym wymienione są funkcje publiczne, za które trzeba się partii odwdzięczyć.
Źródło: Link do strony.

Jeżeli faktycznie stosuje się taką praktykę, to wtedy nie trzeba bać się żadnego zawieszenia finansowania partii. Wystarczy trochę przykręcić śrubę "mianowanym" (nawet spoza partii) i odkręcić kurek z "dobrowolnych" darowizn. Nie rozumiem dlaczego Pan Marszałek się tak zbulwersował.

Dla pokazania jak wygląda taka instrukcja w PO o której pisała Rzeczpospolita poniżej dokument "UCHWAŁA nr 03/2008 ZARZĄDU POWIATU WARSZAWSKIEGO PLATFORMY OBYWATELSKIEJ RP z dnia 16 kwietnia 2008 roku":

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

BTW, w tym samym programie marszałek Niesiołowski przedstawił ciekawą, autorską koncepcję organizacji pożytku publicznego i odpisywania 1% podatku na partie polityczne. Sęk w tym, że zupełnie niezgodną z obowiązującym prawem...

pretm pisze...

No cóż kontakt z rzeczywistością utracił już jakiś czas temu.

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.