14 sty 2009

"Bez zgody Urzędu Regulacji Energetyki"?

Ratusz o (nie)możliwym wzroście cen po prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej:
(...) To według niego w prosty sposób doprowadzi do wzrostu cen.

- Nie ma takich obaw - zapewnia Andryszczyk (rzecznik Pani Prezydent). - Na straży cen stoi Urząd Regulacji Energetyki - twierdzi.
Źródło: Anna Rokicińska, Ciepło będzie prywatne, Polska The Times, link do strony.
Wiceprezydent Kochaniak dodaje: – To nie SPEC decyduje o podwyżkach. Na straży cen ciepła stoi Urząd Regulacji Energetyki.
Źródło: Izabela Kraj, Pierwsze podejście do prywatyzacji SPEC, Życie Warszawy, link do strony.

Uzasadnienie do uchwały według której radni mają się zgodzić na prywatyzację:
URE ustala obowiązujące taryfy za energię cieplną niezależnie od tego czy dostawca energii jest podmiotem publicznym, czy prywatnym. Wobec powyższego prywatyzacja Spółki nie powinna mieć wpływu na wzrost cen energii cieplnej sprzedawanej i przesyłanej przez SPEC S.A.

Informacje z wtorku:
Już od 1 lutego warszawiacy będą płacili więcej za prąd. RWE zdecydowało się podnieść ceny aż o 14 procent, mimo że nie dostało na to zgody od Urzędu Regulacji Energetyki. Średnio gospodarstwo domowe, które zużywa 1,77 kW prądu miesięcznie, zapłaci ok. 8 zł. To już druga podwyżka stołecznego przedsiębiorstwa wprowadzana bez zgody URE.
Źródło: Maciej Czerski, Ceny prądu rosną bez zgody URE, Życie Warszawy, link do strony.
RWE Polska i Vattenfall Sales Poland podnoszą od lutego ceny energii dla gospodarstw domowych. Tak jak rok temu robią to bez zgody Urzędu Regulacji Energetyki.

Energia elektryczna będzie najdroższa w stolicy i na Śląsku.

RWE Polska i Vattenfall Sales Poland są jedynymi spośród 14 sprzedawców energii, którzy tak postępują. Pozostałe 12 firm, w tym Energa Obrót czy Enea, zgodziło się na cenę sugerowaną przez regulatora. Całą dwunastkę łączy to, że należą do polskich państwowych grup energetycznych - czytamy w "Gazecie Prawnej".

RWE i Vattenfall uzasadniają swoje decyzje tym, że przyjęcie cen proponowanych przez Urząd Regulacji Energetyki oznaczałoby dla nich straty.
Źródło: Link do strony.

Ktoś podwyższa ceny bez zgody URE? Jak to? Przecież to niemożliwe, bo "na straży cen stoi Urząd Regulacji Energetyki".

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

czyżby rozpoczęło się szukanie usprawiedliwienia dla znaczących podwyżek? a jeszcze SPEC nie sprywatyzowany:)

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.