5 gru 2008

W Wyborczej: Manifest niepłacenia podatków w Warszawie.

W temacie osób, które mieszkają w Warszawie i korzystają np. z infrastruktury i z komunikacji miejskiej, ale ich podatki nie zasilają kasy miasta pisałem kilkakrotnie. Ostatnio w Temat mało wygodny.

Przypominam, że według obliczeń Ratusza może chodzić nawet o brakujący miliard złotych wpływu z podatków do budżetu miasta.

Dzisiejsza Gazeta Stołeczna w artykule Mieszkam w Warszawie, podatki płacę w Wałbrzychu zamieściła wywiad z Andrzejem Szymczakiem ("menedżer konsultingu IT w międzynarodowej korporacji"), który jest manifestem niepłacenia podatków w Warszawie. Wyjątkowo aroganckim, jeżeli popatrzymy na potrzeby miasta.

Jedna uwaga, bo ten argument powtarza się często przy takich dyskusjach: robię w Warszawie zakupy i płacę za różne usługi to tak jakbym płacił tu podatki. Bo firmy, od których tu kupuję płacą podatki w Warszawie.

Z projektu budżetu na rok 2009:
Udziały w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa, w tym:

w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) to 3 822 445 629 zł.

w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) to 820 000 000.
Z punktu widzenia budżetu miasta istotniejszy jest PIT.

Jak można płacić podatki w miejscu zamieszkania bez konieczności zmiany meldunku? Wystarczy wypełnić formularz NIP3.

Tak zachęcają na swoich stronach władze dzielnicy w Ursusie, które jako pierwsze przeprowadziły akcję informacyjną:
Głównym źródłem dochodów dzielnicy Ursus są podatki płacone przez mieszkańców i dlatego tak ważne jest wypełnienie NIP-3. Dzięki temu 1-stronicowemu formularzowi podatki zaczynają płynąć do miejsca naszego faktycznego pobytu.

Nie musimy zmieniać meldunku, co dla wielu osób wiązałoby się np. z koniecznością wymiany dowodu osobistego, prawa jazdy czy przerejestrowania auta.

Procedura jest prosta:

Formularz do wydrukowania znajduje się na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Ursus lub w siedzibie Urzędu. Wypełniony dokument wystarczy dostarczyć do Urzędu Dzielnicy Ursus. Unikamy kolejek i straty czasu.

Ty wypełnisz NIP-3, my wykonamy resztę!
Źródło: Link do strony.

Dlaczego do dzisiaj nie ma takiej akcji na poziomie całego miasta? Bo ideologia "Głosuj bez meldunku" jest ważniejsza od wpływów do budżetu miasta.

PS Tabelka z dochodami miasta według źródeł:


3 komentarze:

Anonimowy pisze...

A co się stało z deklarowanym przez PO zniesieniem obowiązku meldunkowego? Następna bajka dla wyborców.

Anonimowy pisze...

Hmmmmm obowiazku meldunkowego to chyba od dawna nie ma.

Anonimowy pisze...

A tak wogóle to powinno być mostowe. Płacący podatki w Wwie zwolnieni a reszta niech płaci.

Publikowanie komentarza

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.