20 gru 2008

Tysiąc inwestycji na tysiąc dni rządów HGW.

W dzisiejszej prasie zaprezentowano plany przygotowane przez urzędników Ratusza w temacie "nadchodzi rekordowy rok pod względem inwestycji". Chodzi głównie o inwestycje drogowe.

Jak zauważono w Życiu Warszawy (Obietnice wielkich budów. Jak co roku) pod hasło "tysiąc inwestycji" wrzucono trochę drobnych napraw, ale również pobożne życzenia w obszarze dużych inwestycji.

Z tej okazji, aby uczcić kolejne zapowiedzi i obietnice, odkopałem informację z archiwum Zarządu Dróg Miejskich z października 2007 pod tytułem Inwestycje drogowe w latach 2008 - 2009.

Przedstawiono wtedy listę "najważniejszych zadań realizowanych w latach 2008 - 2009", czyli priorytety inwestycyjne w ramach budowy i modernizacji układu drogowego. Klucz wyboru tych 28 inwestycji znany jest urzędnikom ZDMu.

Z ciekawości, aby sprawdzić jaki jest stan tych inwestycji porównałem dwa dokumenty: budżet na rok 2008 i budżet na rok 2009.

W obu dokumentach znajduje się zestawienie zadań ogólnomiejskich dla Wieloletnich Programów Inwestycyjnych przedstawiające: planowane terminy zakończenia inwestycji, przewidywany koszt całości, wykonanie wydatków do końca roku budżetowego oraz plan wydatków w kolejnych latach.

Pod uwagę brałem tylko te inwestycje, które znajdują się w obu dokumentach, bo np. przebudowa wschodniej i zachodniej estakady bielańskiej została zakończona. Dlatego zestawienie dotyczy tych zadań, które są w trakcie, lub mają się rozpocząć.

Najpierw porównałem planowany termin zakończenia inwestycji według WPI 2008 do planowanego terminu zakończenia w WPI 2009.

Według WPI 2009 na 22 inwestycje z listy ZDM 11 inwestycji ma termin zakończenia późniejszy niż zakładał WPI 2008, czyli już w tym roku wystąpiły opóźnienia lub urealniono plany.

W przypadku 3 inwestycji (przebudowa ul. Prostej, przebudowa ul. Emilii Plater, przebudowa ul. Bartyckiej) w porównaniu do WPI 2008 zawarty jest tylko termin zakończenia prac projektowych. W tych przypadkach porównywanie nie ma sensu, ale to też wskazuje, że nie ma co liczyć na ich szybką realizację.

W efekcie 6 inwestycji zachowało swój planowany termin zakończenia. Dwie inwestycje mają przyspieszony termin zakończenia, ale w przypadku zadania "przebudowa ul. Andersa" wynika to z faktu, że z przebudowy całej ulicy zostawiono tylko przebudowę tego nieszczęsnego wiaduktu.

Do oceny postępu wykorzystałem informację ile planowano wydać w roku 2008 (według WPI 2008) a ile wydano porównując wykonanie wydatków do 31.12.2007 r. i wykonanie wydatków do 31.12.2008 r (planowane).

W przypadku 15 inwestycji nie wydano zaplanowanych pieniędzy. Np. na budowę obwodnicy śródmiejskiej zaplanowano rok temu wydać prawie 30 milionów złotych a wydano tylko w okolicach 3 milionów złotych. W pozostałych 7 przypadkach wydano je zgodnie z planem lub wydano więcej. Ale w przypadkach skrajnych (np. budowa Al. Rzeczypospolitej) znacznie zwiększył się koszt całej inwestycji.

Dlatego poza ładnymi wizualizacjami prezentowanymi co roku na kolejnych konferencjach przydałoby się jeszcze szczere sprawozdanie z roku poprzedniego. Bo najciekawsze są opóźnienia, o których urzędnicy milczą.

Poniżej tabelka którą przygotowałem. Jej poprawność można zweryfikować posługując się wymienionymi wyżej dokumentami.
3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Czesc Pretm!
Sluchaj mam pytanie czy nie wiesz nic na temat zatrzymania inwestycji obwodnicy? na pewno cos takiego ma miejsce na wezle konotopy. Dzisiaj znajomy powiedzial mi, ze te prace stanely bo nie wystarczylo pieniedzy poniewaz poszly na budowe stadionu Legii. Jak bedzies zmial troche czasu to mozesz to sprawdzic?
Pozdrawiam!!!

Anonimowy pisze...

Hasła jak za komuny, tylko odnoszę wrażenie po ostatnim pobycie w Warszawie, wykonanie gorsze

Anonimowy pisze...

Ciekawa historia: w Nd 21 gru wybrałem się z Żoną od Opery / Teatru Narodowego na 12.oo. Cały Plac Teatralny zablokowany - pełno ochrony, straży miejskiej i policji. Oczywiście nie ma gdzie zaparkować - bo jest festyn. Zero ludzi, jakieś budki i standy, a na scenie KTO? NO ZGADNIJCIE KTO ! ? Nasza Pani Prezydent życzy mi miłych Świąt ! Zaraz po wychodzi ksiądz i czyta Ewangelię !! Ja nie mogę ! Co to jest ? Za czyje pieniądze !? Oczywiście policja wlepiła wszystkim w panice zaparkowanym autom - na Dziadka do Orzechów przyjechały licznie rodziny z dziećmi - mandaty. Przecież bufetowa ma festyn !

Publikowanie komentarza

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.