15 gru 2008

Platforma przemówiła. Uchwałą.


W nawiązaniu do piątkowej notki Banda czworga.

Uchwała Rady Powiatu Warszawskiego PO RP nr 2/2008 z dnia 12 grudnia 2008 r. w sprawie oceny dwóch lat rządów PO w Warszawie:
Rada Powiatu Warszawskiego Platformy Obywatelskiej RP pozytywnie ocenia dwa lata rządów prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, burmistrzów dzielnic oraz warszawskich radnych i wyraża życzenie, aby w drugiej połowie kadencji 2006-2010 władze samorządowe z rekomendacji PO kontynuowały realizację programu wyborczego partii z 2006 roku.

Należy podkreślić, że dwa lata temu stolica znajdowała się w całkowitym zastoju inwestycyjnym a urząd miasta był zarządzany w sposób centralistyczny. Dlatego fundamentalnymi założeniami naszego programu, który uzyskał masowe poparcie warszawiaków, było wdrożenie ambitnego programu inwestycyjnego oraz decentralizacja mająca przybliżyć urząd do obywatela.

W ciągu pierwszej połowy kadencji władze Warszawy przygotowały i przyjęły bardzo ambitny program inwestycyjny angażujący w okresie 2006-2014 rekordową sumę 15 mld zł, przy uwzględnieniu realiów makroekonomicznych i budżetowej odpowiedzialności. Oceniamy że jego realizacja przyniesie Warszawie skok cywilizacyjny i uczyni z niej metropolię europejskiego formatu.

Pozytywnie oceniamy rozpoczętą decentralizację i przekazywanie dzielnicom kompetencji. Jednocześnie zobowiązuje się warszawskich samorządowców do stałego monitorowania i usprawniania procesu decentralizacji, w szczególności szybkiego przyjęcia uchwały kompetencyjnej.

Za najważniejsze zadania do wykonania w bieżącej kadencji Rada uznaje:
  • Usprawnienie komunikacji miejskiej i podmiejskiej, w tym rozpoczęcie budowy II linii metra, Mostu Północnego, a następnie Mostu Krasińskiego.
  • Poprawę funkcjonowania Służby Zdrowia.
  • Rozwój oferty kulturalno-naukowej, w szczególności oddanie do użytku Centrum Nauki Kopernik, obchody Roku Chopinowskiego oraz aktywną promocję miasta na rzecz uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
  • Przygotowanie miasta do mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012.
Jak cudowanie czyta się o usprawnieniu procesu decentralizacji w zestawieniu z artykułem Stołecznej Jak Platforma hartuje się na Ursynowie w którym opisano jako dwóch politycznych komisarzy (team Jarosław Jóźwiak i Marcin Kierwiński) wprowadziło nową wersję głosowania tajnego w radzie dzielnicy:
(...) Ostatecznie ursynowscy radni PO nie odważyli się na otwarty sprzeciw. Głosowanie powtórzono i po dwóch godzinach wyznaczony przez partię Matejka wrócił na stanowisko szefa rady. Pomogła wewnątrzpartyjna kontrola.

Głosowania personalne w samorządzie są tajne. Warszawscy liderzy PO znaleźli na to sposób: przed powtórzonym głosowaniem radni Ursynowa z PO musieli wzajemnie pokazywać sobie wypełnione kartki. Dzięki tej koleżeńskiej kontroli odnalazła się większość dla Matejka.
Źródło: Jan Fusiecki, Jak Platforma hartuje się na Ursynowie, Gazeta Wyborcza Stołeczna, link do strony.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

a Radio Erewań nadaje, nadaje, nadaje....

Publikowanie komentarza

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.