14 lis 2008

Projekt budżetu na rok 2009.

Dzisiaj na stronach miasta pojawił się projekt budżetu na rok 2009. Dokument można pobrać tutaj.

Najważniejsze parametry budżetu:Główne pozycje budżetowe w ostatnich dwóch latach i na rok przyszły:Kilka wybranych informacji mniej optymistycznych na które zwróciłem uwagę, zanim prasa sprzeda to jako najlepszy budżet od czasów Zygmunta III Wazy:

Stan zadłużenia wzrośnie o 97 procent w porównaniu do 2008 i na koniec 2009 ma wynieść prawie 4.5 miliarda złotych. To oznacza wskaźnik zadłużenia równy 43.6%

Zaciągnięte mają być kredyty bankowe na 900 milionów złotych plus sprzedane będą obligacje na 1.5 miliarda złotych. To prawie 2 miliardy więcej niż w tym roku.

Wydatki bieżące na administrację publiczną w 2009 wzrosną o 100 milionów złotych (12 procent) w stosunku do przewidywanych wydatków roku 2008.

Program "Funkcjonowanie Urzędu Miasta", czyli tam gdzie spodziewałem się oszczędności zgodnie z zapowiedziami:
  • Utrzymanie stanowisk pracy w porównaniu z rokiem 2008 ma być zwiększone o 54 miliony złotych do prawie 380 milionów złotych. Zapisane zatrudnienie to 3 755 etatów. Więcej niż zapisano w tym roku.

  • Zapewnienie prawidłowego działania urzędu to dodatkowe 8 milionów w porównaniu do roku poprzedniego. W sumie ponad 57 milionów złotych.

  • Cięcia w wydatkach majątkowych na "program usprawnienia funkcjonowania administracji publicznej" to głównie wyrzucenie odbudowy Pałacu Saskiego (tu miał być nowy Ratusz).
Według budżetu tegorocznego przewidywana całkowita wysokość wydatków na rozbudowę miejskiego systemu monitoringu w latach 2007 - 2012 wynosiła ponad 27 milionów złotych. Według projektu na 2009 ta kwota to już tylko 10 milionów złotych.

Zmieniono nazwę Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Centrum Sztuki Nowoczesnej. Co tylko potwierdza, że brniemy dalej w teatr i inne cuda.

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

A co złego w tym że będzie teatr? czy to jest też niepotrzebne?

Anonimowy pisze...

Mamy już teatr centralny w Wawie pod nazwą: Likwidatorski Rząd Donalda

pretm pisze...

"co złego w tym że będzie teatr?"

Może być i muzeum figur woskowych. Problem w tym, że ani muzeum figur woskowych ani teatru nie było w konkursie, który wygrał Kerez, nie ma go też w jego kontrakcie.

Wszystko to przeciąga prace nad projektem i tworzy zamieszanie.

Anonimowy pisze...

czyli zastosowano pewien myk prawny...

Anonimowy pisze...

było natomiast w projekcie bardzo dużo powierzchni handlowej :) to napewno by było lepsze

pretm pisze...

Po pierwsze po to, aby muzeum mogło też coś zarobić na swoje utrzymanie, a po drugie według ludzi z MSN nikt tam nie chciał galerii handlowej, więc część powierzchni tzw. komercyjnej miała być wykorzystane jako podziemny parking.

Marcel Andino Velez (wywiad w Obiegu):

"Już jury konkursu uważało, że powierzchnia komercyjna dezintegruje tożsamość Muzeum. Kerez uważał podobnie, my też nie bylibyśmy zbyt szczęśliwi, gdybyśmy na dole mieli galerię handlową. Stąd pomysł, by część tej powierzchni zepchnąć pod ziemię, z przeznaczeniem na parking. Ani w konkursie, ani w umowie nie było sprecyzowane ile metrów kwadratowych Muzeum ma być pod, a ile nad ziemią. Wiadomo było, ile budynek ma mieć powierzchni i ile kubatury. Te parametry w projekcie przedstawionym 14 lipca zostały zachowane. Ale parter, zamiast komercyjnych powierzchni, został przeznaczony na cele publiczne - znalazły się tu trzy sale wielofunkcyjne, w tym jedna możliwa do zaadaptowania na cele stricte teatralne, a także duża sala wystaw czasowych i mniejsza, tzw. "galeria warszawska".

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.