20 lis 2008

Pani Prezydent i "kilkunastoprocentowy spadek przestępczości".


Pani Prezydent Hanna Gronkiewicz Waltz pochwalił się swoimi osiągnięciami w dziedzinie bezpieczeństwa:
Kilkunastoprocentowy spadek przestępczości, szczególnie tej kryminalnej, przy jednoczesnym wzroście wykrywalności, coraz wyższe poczucie bezpieczeństwa wśród warszawiaków – to główne efekty działań na rzecz bezpieczeństwa w ciągu ostatnich dwóch lat.

Bezpieczeństwo mieszkańców stolicy to jeden z priorytetów działań obecnych władz miasta. Wielka aglomeracja, w której każdego dnia – jak podaje wiele instytucji – przebywa, pracuje bądź wypoczywa prawie 4 miliony osób, nie może być zamknięta na zaspokojenie jednej z podstawowych potrzeb człowieka jakim jest bezpieczeństwo.
Źródło: Informacja prasowa Wydziału Prasowego, link do strony.

Dowodem na sukces ostatnich dwóch lat ma być statystyka i badanie opinii warszawiaków:
W ciągu ostatnich 10 miesięcy 2008 roku w stolicy odnotowano 42 892 przestępstwa, zaś w całym 2007 roku było ich 65 306.

W porównaniu z ubiegłymi latami (2003 – 90 743 przestępstwa, 2004 – 91 838, 2005 – 90 727, 2006 – 79 314) spadek liczby przestępstw jest bardzo znaczący. Szczególnie należy odnotować znacznie mniejszą liczbę przestępstw kryminalnych (mniej kradzieży, pobić, bójek, rozbojów, zabójstw, włamań). W 2007 roku było o ponad 28 tysięcy mniej takich przestępstw niż w roku 2003.Oznacza to, że kilkadziesiąt tysięcy osób nie stało się ofiarami przemocy.

Spadek przestępczości przekłada się zauważalnie na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców stolicy. Z przeprowadzonych w tym roku przez konsorcjum TNS OBOP, CBOS, PBS badań opinii publicznej wynika, że warszawiacy czują się coraz bezpieczniej.

Na pytanie „Czy czujesz się bezpiecznie po zmroku w swojej okolicy?” , trzy czwarte badanych (74,3%) odpowiedziało TAK. Jednocześnie ponad 57 % stwierdziło, że z obawy na własne bezpieczeństwo nie unika pewnych, miejsc lub ludzi.
Źródło: Informacja prasowa Wydziału Prasowego, link do strony.

W następnym odcinku jak Hanna Gronkiewicz Waltz sama w pojedynkę Związek Radziecki zwyciężyła.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Może odrobinę mniej ironii. Zwiększyła nakłady na bezpieczeństwo, nie jest o jeszcze to co bym chciał, ale jest lepiej - mieszkam na starej pradze i widzę. Ale Jeśli chcesz być obiektywny czasem trzeba przyznać punkt przeciwnikowi

pretm pisze...

Punkt za co?

Za to że w ciągu dwóch lat nie została kupiona żadna nowa kamera monitoringu miejskiego?

Za to że strażnicy miejscy nie dyżurują już w placówkach oświatowych, ale odsyłani są do odholowywania pojazdów?

Za to, że w roku następnym spadają nakłady na dofinansowanie Policji a w latach poprzednich nie było wyraźnego wzrostu dofinansowania pomimo dobrej koniunktury? Plus spadek planowanych inwestycji w monitoring.

Zamiast propagandy Ratusza proponuje poczytać jak oceniają to eksperci:

http://www.zw.com.pl/artykul/2,307768.html

http://www.polskatimes.pl/warszawa/57742,z-bezpieczenstwem-wciaz-jest-kiepsko,id,t.html

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.