11 lis 2008

Obietnice składane w Rzeczpospolitej po roku. Plus obietnice na rok 2009.


Co rok temu w wywiadzie dla Rzeczpospolitej obiecała zrealizować w roku 2008 Hanna Gronkiewicz Waltz:
RZ: A gdy się spotkamy za rok, z czego panią rozliczyć?

HGW: Zacznie się budowa Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii Żydów Polskich, stadionu Legii. Musi ruszyć rozbudowa oczyszczalni ścieków Czajka. Będzie wybrany wykonawca dwóch mostów i metra, mamy nadzieję, że prace też ruszą. Posiadając rating, wyemitujemy pierwszą transzę obligacji, które częściowo sfinansują najważniejsze inwestycje.
Źródło: Izabela Kraj, Ataki mnie mobilizują, a w ratuszu uczę się wszechstronności, Rzeczpospolita.

Jak Pani Prezydent tłumaczyła się z realizacji swoich obietnic w dzisiejszym wywiadzie w Życiu Warszawy:
Izabela Kraj: Skoro jesteśmy przy metrze, to od razu rozliczę panią z ubiegłorocznych zobowiązań. Oprócz tego, że do dziś miał być wybrany wykonawca II nitki metra zapewniała pani też: „Zacznie się budowa Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Historii Żydów...”

HGW: Budowa „Kopernika” ruszyła w wakacje. Za kilka tygodni będzie wykonawca muzeum (pretm - "zaczniemy budowę" a "do końca roku znajdziemy wykonawcę" to jednak znacząca różnica).

Izabela Kraj: „... Będzie już trwała rozbudowa oczyszczalni Czajka...”.

HGW: Trwa rozbiórka budynków i przygotowanie zaplecza.

Izabela Kraj: „... będzie wybrany wykonawca dwóch mostów...”

HGW: Wykonawca Północnego ma być znany pod koniec roku. Most Krasińskiego rzeczywiście się opóźnił, ale głownie dlatego, że uwzględniamy protesty mieszkańców Żoliborza. Wiosną przedstawimy ostateczny projekt i będziemy mogli wybierać wykonawcę.

Izabela Kraj: No i stadion Legii miał się zacząć...

HGW: Z tego się wywiążę. Dziś podpiszemy umowę z wykonawcą, kilka dni później wbijamy pierwszą łopatę.

Izabela Kraj: Ostatnia obietnica na 2008 rok – emisja obligacji. Też nie spełniona. I to nie ze względu na sytuacje rynkową tylko blokadę ze strony resortu finansów.

HGW: Obie kwestie miały na to wpływ. Z obligacjami tak jest, że jak się ich nie wyemituje do końca września, to potem raczej się tego nie robi. Rzeczywiście prosiliśmy Ministra Finansów, by kupujący te papiery nie musieli płacić podatku, tzw. withholding tax. Doczekaliśmy się potwierdzenia naszych racji i zapowiedzi, że minister wyda odpowiednie rozporządzenie.
Źródło: Izabela Kraj, Zarządzam, a nie panuję nad miastem , Życie Warszawy, link do strony.

Podsumowując: Rok temu padło osiem obietnic.

Dwie już są spełnione (CNK i dość naciągane rozpoczęcie rozbudowy Czajki) i dwie, które może zostaną spełnione do końca roku (rozpoczęcie Legii i wybrany wykonawca Mostu Północnego).

Nie rozpocznie się budowa MHŻP, nie ma wykonawcy Mostu Krasińskiego (i nie będzie w tym roku), nie ma wykonawcy drugiej linii metra, nie ma obligacji.

Co Hanna Gronkiewicz Waltz obiecała na rok następny:
Izabela Kraj: I na koniec tradycyjnie poproszę o wymienienie, z czego za rok będziemy mogli Panią rozliczyć? Co będzie? Co się zmieni?

HGW: Ruszy kilka kluczowych inwestycji drogowych np. Most Północny, wschodnia część obwodnicy Śródmieścia. Będziemy rewitalizować ul. Francuską. Zaczniemy montaż bezprzewodowego Internetu. Powstanie kilkanaście nowych boisk sportowych dla dzieci.
Źródło: Izabela Kraj, Zarządzam, a nie panuję nad miastem , Życie Warszawy, link do strony.

Rewitalizację ul. Francuskiej już raz Pani Prezydent obiecała. W maju 2007 obiecała wykonać ją w ciągu roku. Nie dotrzymała obietnicy.

Im dłużej Pani Prezydent rządzi tym mniej obiecuje i jeszcze mniej realizuje.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

No cóż, gdyby pani prezydent cokolwiek zrealizowała - to co by obiecywała w następnej kampanii?

Publikowanie komentarza

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.