26 lis 2008

Likwidacja janosikowego PO roku.

Rok temu po zwycięstwie Platformy w wyborach parlamentarnych wymieniano kwestię ograniczenia lub zlikwidowania tzw. janosikowego jako jedną z nadchodzących korzyści dla Warszawy.

I tak dla przykładu nowy poseł PO, poprzednio radny Rady Warszawy Krzysztof Tyszkiewicz na swojej stronie internetowej zapowiadał:
Jako poseł będę realizował program polityczny Platformy Obywatelskiej, jednak są sprawy na tyle szczegółowe i dotyczące tylko Warszawy, które uważam za priorytet dla parlamentarzystów nadchodzącej kadencji.

(...) Warszawa jest miastem, które oddaje setki milionów złotych do budżetu centralnego jako tzw "janosikowe" - uważam, że do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 pieniądze zamiast być przelewane do budżetu powinny wesprzeć budowę infrastruktury drogowej w mieście.
Źródło: Link do strony.

Pani Prezydent miała kierować prośby do rządu:
(...) – Warszawa co roku oddaje do budżetu państwa ogromne tzw. janosikowe. W październiku proponowaliśmy rządowi, by zmniejszył lub zawiesił nam ten podatek do 2012 r., byśmy mogli wykorzystać te pieniądze na inwestycje potrzebne przed Euro. Ale nie było zgody – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Teraz skierujemy tę prośbę do nowego rządu.
Źródło: Link do strony.

Po dwóch miesiącach od wyborów wiceprezydent Jacek Wojciechowicz relacjonował swoje rozmowy z ministrem Grabarczykiem:
(...) – Rozmawiałem już z ministrem infrastruktury Cezarym Grabarczykiem. Są szanse, by stolica do 2012 roku płaciła niższe janosikowe (plan na 2008 r. to 730 mln zł, w tym roku nieco ponad 600 mln). Wtedy mielibyśmy zdecydowanie więcej niż 60 mln zł – zapowiedział.
Źródło: Link do strony.

Co pozostało z tych zapowiedzi po roku?

Według projektu warszawskiego budżetu w roku 2009 Warszawa wpłaci do budżetu państwa z tytułu tzw. janosikowego ponad 1 miliard złotych. O 30% więcej niż w tym roku.

O likwidacji janosikowego płaconego przez Warszawę można sobie co najwyżej pogadać. Kandydatom na posłów wychodzi to najlepiej w okresie wyborczym.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Taa, jak zwykle obietnice wyborcze są na potrzeby wyborów...

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.