18 lis 2008

Bezpieczeństwo w budżecie na rok 2009.

Po przejrzeniu projektu budżetu na rok 2009.

Ogólnie w budżecie na rok 2009 na wydatki bieżące w obszarze bezpieczeństwa i porządku publicznego przewidziano 231 milionów złotych.

Planowane wykonanie budżetu na rok 2008 w tym samym obszarze działań to 238 milionów złotych.

Straż Miejska otrzyma 8 milionów więcej (tu i dalej porównanie do budżetu na rok 2008 a nie wykonania), które idą głównie na wynagrodzenia. Ale jednocześnie zapisano w budżecie mniej etatów (1 872) niż w roku 2008 (1 914). Więcej zaplanowano również na holowanie i usuwanie pojazdów.

Zmniejszają się wydatki w zadaniu "dofinansowanie działań realizowanych przez Policję". W roku 2008 na patrole ponadnormatywne, nagrody dla funkcjonariuszy i kompanie kandydackie przeznaczono prawie 23 miliony złotych. W roku 2009 na ten działania Ratusz przeznaczy prawie 16 milionów złotych. Do tego dochodzi jeszcze dotacja celowa na zakup środków transportu i urządzeń specjalistycznych w wysokości 4 milionów złotych.

Więcej o konsekwencjach w Życiu Warszawy w artykule Będzie mniej patrolowców. Według gazety może to oznaczać realny spadek liczby funkcjonariuszy patrolujących ulice Warszawy.

Zadowolona może być Straż Pożarna, która dostanie więcej pieniędzy.

Wydatki majątkowe na bezpieczeństwo w roku 2009 mają wynieść 36 milionów złotych. To więcej o 7 milionów złotych porównując do roku poprzedniego, z jednym "ale":

Porównując zadania można zauważyć, że wzrost wynika z planowanego zwiększenia wydatków na budowę Zintegrowanego Stanowiska Koordynacji i Reagowania. Dokładnie chodzi o przeznaczenie 10 milionów złotych na przebudowę i adaptację pomieszczeń.

Na rozbudowę systemu monitoringu Ratusz planuje wydać 2.5 miliona złotych wobec 4 milionów zaplanowanych w roku 2008. I tak wydanie tych pieniędzy w 2009 byłoby sukcesem, gdyż w tym roku z zaplanowanych 4 milionów wydano w okolicach 300 tysięcy złotych.

Wzrost nakładów nie wygląda imponująco, jeżeli pamiętamy o dodatkowych 100 milionach na administrację. Szczególnie niepokoi zmniejszenie dofinansowania dla Policji i zmniejszenie planowanych wydatków na rozbudowę monitoringu miejskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.