27 paź 2008

O "2.6 miliarda złotych na rozwój komunikacji miejskiej".


Jaka jest różnica w tych dwóch komunikatach?

Ten popularniejszy:
1,2 mld zł w 2007 roku wydał stołeczny Ratusz na rozwój komunikacji miejskiej w Warszawie; w roku 2008 będzie to 1,4 mld zł - poinformowała w poniedziałek prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Źródło: Link do strony.

Mniej popularna wersja:
1,2 mld zł w 2007 roku wydał stołeczny Ratusz na funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Warszawie; w roku 2008 będzie to 1,4 mld zł - poinformowała w poniedziałek prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Źródło: Link do strony.

Moim zdaniem w tym kontekście "rozwój" a "funkcjonowanie" to dwie różne rzeczy.

W przypadku wymienionego 2.6 miliarda złotych to tzw. "Zakup usług komunikacji miejskiej", czyli rozliczenie wykonanych wozokilometrów z poszczególnymi przewoźnikami np. z Metrem Warszawskim, MZA, SKM, Tramwajami Warszawskimi. To co trzeba zapłacić, żeby autobus/tramwaj/pociąg pojawił się rano na przystanku/stacji.

Inwestycje w rozwój komunikacji to już zupełnie inna kwota. Informacja prasowa Ratusza:
Inwestycje w komunikację w latach 2007-2008:

MZA: 260 mln zł
TW: 277 mln zł
ZTM : 892,8 mln zł
Metro: 30 mln zł
Też 1.4 miliarda, ale wydane w ciągu dwóch lat. Prawdopodobnie większość to pierwsza linia metra i budowa węzła komunikacyjnego Młociny.

Ale 2.6 miliarda złotych lepiej wygląda w nagłówkach. Nie wiadomo na co i po co, ale skoro wydali prawie trzy miliardy złotych to z tą komunikacją musi być super. Brawo Hanka!

Tylko kto będzie przejmował się takimi szczegółami jak przed nami istotniejsze kwestie: Jak przemalować autobusy i tramwaje:W końcu jak się taki autobus/tramwaj przemaluje to będzie jak nowy. Chcieliście wymiany całego taboru? No to macie.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

szukają sukcesów na siłę.

Publikowanie komentarza

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.