1 paź 2008

Jak już upchniemy w MSN teatr to zastanowimy się nad warszawskim Madame Tussaud.

Minister Kultury zgodził się, żeby w Muzeum Sztuki Nowoczesnej był teatr.

W związku z tą informacją przypominałem sobie fragment wywiadu z Marcelem Andino Velezem z MSN opublikowany na stronie obieg.pl:
Marcel Andino Velez w krótkiej rozmowie z Jakubem Banasiakiem o najnowszych problemach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Jakub Banasiak: Co tym razem?

Marcel Andino Velez: No cóż, bóle wzrostowe demokracji. Nieprzyjemne, ale nieuniknione.

JB: A konkretnie? Ponoć w muzeum brakuje teatru...

MAV: Hm... no, faktycznie brakuje. Ostatnio na spotkaniu w Radzie Warszawy dyrektor biura kultury urzędu miasta zasugerował, że brakuje również gabinetu figur woskowych. Nie wiemy, czy żartował, czy mówił poważnie...

A co do teatru - brakuje go również w umowie pomiędzy miastem a architektem, a to umowa określa, co Kerez ma zaprojektować. Teatr jest, jak na razie, tylko pewnym postulatem, nie za bardzo wiadomo przez kogo artykułowanym. By teatr wszedł do programu funkcjonalnego budynku, potrzebna jest zmiana w kontrakcie z architektem i jakaś podstawa prawna, uzgodniona przez miasto i Ministerstwo.
Źródło: Jakub Banasiak, Teatr, czyli cyrk w muzeum, Obieg, link do strony.

I tu może być niespodzianka, bo dyrektor biura kultury mógł nie żartować pytając o gabinet figur woskowych.

Pani Prezydent w swoim programie zapowiadała utworzenie warszawskiego odpowiednika Madame Tussaud. Z programu wyborczego:
Istnieje pilna potrzeba ożywienia, unowocześnienia i zmobilizowania warszawskich muzeów do poszukiwania niekonwencjonalnych sposobów dotarcia do odbiorcy. Zajęcia i lekcje muzealne powinny wejść na stałe do programów edukacyjno - wychowawczych jako jedna z form wprowadzania w tradycję i przygotowania do odbioru sztuki. Przygotujemy projekt Laboratorium Dziedzictwa Kulturowego Warszawy, na wzór podziemi muzeum figur woskowych Madame Tussaud w Londynie, w którym poszczególne sale stanowić będą animowane inscenizacje ważnych wydarzeń z historii miasta.
Jak nic pasuje do MSN :) Panie Kerez projektujemy!

4 komentarze:

Łukasz pisze...

Miejmy nadzieję, że nie każa Kerezowi do piwnicy wcisnąć jeszcze Centrum Nauki Kopernik =)

No właśnie, czy budżet na to centrum pozostał taki sam i wszystko (przynajmniej na papierze) ma być zbudowane w terminie?

pretm pisze...

@Łukasz

Budżet na budowę CNK został zwiększony w czerwcu i ostatecznie wynosi ponad 330 milionów zł. Na razie oprócz dzisiejszej informacji w Stołecznej (link) nie było żadnych niepokojących informacji.

Łukasz pisze...

dzięki!

Anonimowy pisze...

a dlaczego na wzór? czy nie możemy utworzyć czegoś swojego, odmiennego oryginalnego? mamy mnóstwo ludzi sztuki z pomysłami przecież!

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.