29 paź 2008

Dziennik o przenosinach liceum Hoffmanowej.

W niedzielę w notce Liceum Hoffmanowej vs. Porta Varsovia zwróciłem uwagę na odpowiedź na interpelację radnego Jarosława Krajewskiego w której Ratusz potwierdza chęć przeniesienia liceum Hoffmanowej i zbudowanie na miejscu szkoły Centrum Biurowo Usługowego "Porta Varsovia".

Sprawą zainteresował się Dziennik w artykule Teren cenniejszy niż szkoła z tradycjami.

Gdyby dziennikarze częściej interesowali się tym, co jest w Biuletynie Informacji Publicznej i odpowiedziach Ratusza na interpelacje radnych, znaleźliby więcej ciekawych tematów.

AKTUALIZACJA Czwartek.

Gazeta Stołeczna też napisała o tej sprawie: Liceum Hoffmanowej do przeprowadzki.

PS A tak w ogóle to Fakt napisał o tym przed Dziennikiem.

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

pięknie, spzedać, przejeść (spłacić dług) oby utrzmać tłusty ryj przy korycie do wyborów...co za bagno q rwa. Szkołę na Hożej za 2 lata też by mozna było opchnąć...

Anonimowy pisze...

właściwie to można wszystkie szkoły w centrum sprzedać, znalazło by się z 10. to by było ze 100 mln euro. jeszcze by na nagrody za wzorowe gospodarowanie zostało.

roody102 pisze...

O ile np. nie wyobrażam sobie wyprowadzki Batorego czy Władysława IV, o tyle z Hoffmanową sprawa jest inna. Budynek szkoły jest mały, stary i zupełnie nieprzystosowany do potrzeb współczesnej szkoły. Nie znam uczniów tej szkoły, więc trudno mi powiedzieć, czy stanowi on o jej tożsamości.

Oczywiście, wyprzedawanie wszystkiego jak leci byłoby bez sensu, ale rozważenie wartości rynkowej działki położonej w takim miejscu nie jest złą inicjatywą.

Szkoda jednak, że nie rozmawia się o tym z samą szkołą - to niepoważne.

Natomiast w artykule z "Dziennika" jest pewna nieścisłość. Firma Lilium nie chce budować w tym miejscu swojej wieży - 250-metrowy wieżowiec zaprojektowany przez Zahę Hadid ma stanąć w miejscu niższego skrzydła Mariotta.

Prawdą jest natomiast, że projektując tę wieżę architekci z biura ZH przygotowali też projekt trzech innych - podobnych, lecz niższych budynków w sąsiedztwie. Dwa z nich miałyby stanąć na miejscu dworca Centralnego, jeden właśnie na miejscu Hoffmanowej. Tyle, że do tych działek - w przeciwieństwie do Mariotta - Lilium nie ma żadnego tytułu, a ów projekt od początku traktowany był jako luźna propozycja, praca koncepcyjna czy wręcz temat do dyskusji.

W naszych rozmowach z Lilium padło nawet stwierdzenie, że Hoffmanowa mogłaby zostać w tym miejscu, zajmując niższe piętra budynku. Co - biorąc pod uwagę styl Zahy Hadid - mogłoby zmienić Hoffmanową w najbardziej oryginalną szkołę w mieście.

Niestety, to raczej tylko deklaracje - miasto puści pewnie tę działkę na licytacji, a nowy właściciel - niekoniecznie Lilium - będzie tam budował coś zupełnie innego. Osobiście uważam, że z urbanistycznego punktu widzenia to dobre miejsce na kolejny wieżowiec.

pretm pisze...

@roody

Dzięki za komentarz.

Budynek szkoły jest mały, stary i zupełnie nieprzystosowany do potrzeb współczesnej szkoły.

Nie widziałem budynku na Hożej do którego miałaby się przenieść Hoffmanowa, ale czytałem że wcale nie jest w rewelacyjnym stanie. Jeżeli byłby w gorszym stanie niż aktualny budynek szkoły to choćby z tego powodu jestem przeciw.

A gdyby było tak jak piszesz:

W naszych rozmowach z Lilium padło nawet stwierdzenie, że Hoffmanowa mogłaby zostać w tym miejscu, zajmując niższe piętra budynku. Co - biorąc pod uwagę styl Zahy Hadid - mogłoby zmienić Hoffmanową w najbardziej oryginalną szkołę w mieście.

to byłoby to sensowne wyjście, choć nie wiem jak można w takich warunkach zapewnić np. dostęp do sali gimnastycznej.

roody102 pisze...

Oczywiście - przenoszenie szkoły z jednego słabego budynku do innego słabego jest bez sensu. Ten przy Hożej powinien zostać przynajmniej porządnie wyremontowany, a dyrekcja szkoły powinna zostać co najmniej zapoznana z planami tego remontu.

Jedno jest pewne - wszystko to się od d... rugiej strony odbywa.

PS: Zaha by salę zmieściła. Pytanie, jaki ta sala miałaby kształt, to osobna sprawa ;)

PS2: A tu koncepcja ZH:

http://www.bryla.pl/bryla/1,85299,5233243.html

pretm pisze...

@ Roody

Odnośnie stanu budynku na Hożej. Według dzisiejszej Stołecznej nie ma tam ani stołówki, ani kuchni, ani boiska.

Skoro termin jest odległy (rzecznik mówi o roku 2010) to może wystarczy pieniędzy za sprzedaży działki na budowę nowego budynku na działce przy Hożej tak jak sobie zażyczy Hoffmanowa.

Jedno jest pewne - wszystko to się od d... rugiej strony odbywa.

Święta prawda.

Anonimowy pisze...

szkoła na Hożej też nie jest przystosowana do dzisiejszych warunków i potrzeb edukacyjnych.

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.