6 wrz 2008

Rozbudowa monitoringu miejskiego, obietnice a działania.

Fragment artykułu Na ulice polskich miast trafią tysiące kamer i fotoradarów z dziennika Polska:
(...) Skuteczność monitoringu powoduje, że tylko Warszawa zamierza w 2009 r. kupić za 10 mln zł 60 dodatkowych kamer. W tym roku instalacja kamer kosztowała miasto 5 mln zł.
Źródło: Link do strony.

Przypomnijmy jak to wyglądało w latach poprzednich i co obiecywano rok temu:
W latach 2004 - 2007 zrealizowane zostały inwestycje, w ramach, których włączono do systemu 205 kamer monitoringu za łączną kwotę 31 920 378.23 zł. Decyzje o wszczęciu inwestycji zostały podjęte przez grudniem 2006 roku, natomiast ostateczne odbiory miały miejsce po grudniu 2006.

Planowane inwestycje związane z rozbudową monitoringu zostały oszacowane na łączną kwotę 82 221 000 zł. z realizacją na lata 2007-2011.
Źródło: Urząd m.st. Warszawa

Oznacza to, aby dotrzymać celu i zainwestować 82 milionów zł w ciągu 5 lat (uwzględniając środki które mogą być uzyskane z Unii Europejskiej), należy wydawać co roku ponad 16 milionów zł. Rok 2007 był zmarnowany, bo zmieniano koncepcję. Według Polski w 2008 i 2009 inwestycje zamkną się kwotą 15 milionów zł.

Nie mówiąc już o tym, że poprzednie władze (podobno tak niekompetentne) w takim samym okresie umiały zainwestować w monitoring dwa razy więcej niż ekipa HGW.

Nie wygląda to też najlepiej, jeżeli spojrzymy na stronę Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu. Na początku lipca ogłoszono przetarg na rozbudowę monitoringu miejskiego w ramach, którego system miał być rozbudowany o 42 kamery w 13 dzielnicach. Kilka razy przedłużano termin składania ofert, ale ostatecznie pojawiła się taka informacja:
Uprzejmie zawiadamiamy, że postępowanie pn.: "Rozbudowa systemu monitoringu wizyjnego oraz budowa światłowodowej sieci teleinformatycznej Urzędu m.st. Warszawa" na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 1) ustawy, zostało unieważnione ponieważ nie złożono żadnej oferty.
Źródło: Link do strony.

Czy w tym roku miasto faktycznie zainwestuje chociaż te 5 milionów zł?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.