16 wrz 2008

Nie dojedzie na Okęcie, czyli nie wszystko jest łatwe.

Rzeczywistość prawie 2 lata po wyborach:
Nie mamy co marzyć o tym, że w ciągu najbliższych miesięcy szybko dotrzemy z centrum Warszawy na lotnisko. Kolejka, dzięki której mieliśmy pożegnać się z korkami, jeszcze długo nie ruszy w drogę.

Nie ma nie tylko torów, ale nawet projektu budowlanego. A to nie wszystko. Konsekwencje opóźnienia są dużo poważniejsze, ponieważ wskutek poślizgu nie zdołamy też wydać pieniędzy unijnych, które Bruksela przeznaczyła na poprawę naszej infrastruktury. Ministerstwo przekazało je już na konto inwestora i teraz będzie on je musiał oddać wraz z odsetkami.
Źródło: Elżbieta Glapiak: Wygrana nie oznacza końca, trzeba jeszcze przeciąć wstęgę, link do strony.

Kampania wyborcza
:
- Chciałam pokazać państwu, że możliwe jest dojechanie na Okęcie w 17 minut, omijając korki - zapewniła Gronkiewicz-Waltz.

Maszyna, którą jechali dziennikarze, pokonała przewidywaną trasę w ciągu mniej więcej 20 minut. W planach Hanny Gronkiewicz-Waltz jest uruchomienie w ciągu dwóch lat trasy, która umożliwi przewóz podróżnych Warszawy Centralnej do tunelu pod terminalem II. - Tunel już istnieje tak jak trakcja, którą trzeba tylko dostosować - argumentował doradca do spraw komunikacji Gronkiewicz-Waltz Leszek Ruta. Dodał, że pociąg na Okęcie mógłby kursować pięć razy w ciągu godziny w szczycie. Cała inwestycja ma kosztować 350 mln zł.

(...)

Hanna Gronkiewicz-Waltz zapytana czy nie obawia się, że za 4 lata, ktoś może zrobić to samo, czyli analizować jej niewykonane inwestycje odpowiedziała: - Nie boję się, bo ja nie gadam, tylko robię.
Źródło: Link do strony.
(...) Według Hanny Gronkiewicz-Waltz szynobus mógłby tymczasowo służyć pasażerom startującym z Okęcia. Zwłaszcza w wakacje, gdy ruch na lotnisku jest największy. Według niej jak najszybciej musi jednak powstać docelowe połączenie z lotniskiem kolejowym tunelem. To już jednak inwestycja spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która planuje dociągnięcie torów pod terminal w 2008 r. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiada, że jeśli zostanie prezydentem, będzie wspomagać inwestycję, m.in. kupując niezbędne działki.
Źródło: Link do strony.

Program wyborczy:
Na Okęcie pociągiem z dala od korków.

Obecnie na terminal lotniczy Okęcie można dojechać jedynie samochodem lub skorzystać z komunikacji miejskiej, gdzie pasażerowie są narażeni na grasujących kieszonkowców.

Przez lata zapomniano o pobliskiej linii kolejowej Warszawa - Radom, która może od zaraz pełnić alternatywę dla wiecznie zakorkowanej ul. Żwirki i Wigury. W pierwszym etapie tymczasowo wykorzystamy istniejącą bocznicę kolejową dochodzącą do lotniska od stacji Warszawa - Okęcie, która obsługiwać będą szynobusy. W dalszej przyszłości zbudujemy tunel odchodzący od linii radomskiej. Dzięki temu czas dojazdu do centrum wyniesie ok. 20 minut, bez możliwości i ryzyka ugrzęźnięcia w korku. Na trasie obowiązywać będzie normalna taryfa miejska.
Źródło: Program Platformy Obywatelskiej dla Warszawy na lata 2006-2010.

Oczywiście rozumiem, że inwestycja nie jest bezpośrednio w rękach miastach, ale w kampanii wyborczej brzmiało to trochę inaczej. I wyglądało inaczej:Zdjęcie z serwisu gazeta.pl podpisane: Leszek Ruta podczas kampanii wyborczej Hanny Gronkiewicz-Waltz z byłym szefem PKP Aleksandrem Janiszewskim prezentuje plany budowy linii kolejowej na lotnisko Okęcie.

Może ten przykład nauczy przyszłych kandydatów, aby składać obietnice tylko w ramach projektów, nad którymi Ratusz ma faktyczną kontrolę.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

"Może ten przykład nauczy przyszłych kandydatów, aby składać obietnice tylko w ramach projektów, nad którymi Ratusz ma faktyczną kontrolę."
Masz na myśli 3 milony mieszkań?

pretm pisze...

Co mają do tego 3 miliony mieszkań? Poza "A u was biją murzynów"?

Anonimowy pisze...

Kolega 'anonimowy' zapomniał dodać kontekstu owych 3mln mieszkań, a mianowicie czasu w jakim miały być oddawane -- niech sobie poszuka i zobaczy na własne oczy. Ale lepiej "cytować" to co pasuje do poglądów, prawda? To tak, jak z dziadkiem z Wehrmachtu (uciekł, był w obozie,walczył o Polskę...)

eMJay

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.