22 wrz 2008

HGW w radiowej Trójce: To nie ja, to ciągłość władzy.

Hanna Gronkiewicz Waltz w radiowej Trójce.

Wybrałem kilka fragmentów do skomentowania.
Krzysztof Skowroński: To w takim razie przechodzimy do stadionu Legii. Czterysta sześćdziesiąt milionów złotych miasto Warszawa da na wybudowanie nowego stadionu Legii. Dlaczego?

Hanna Gronkiewicz-Waltz: To jest pytanie, którego się spodziewałam. Trzeba poważnie podchodzić do pewnej ciągłości władzy, otóż umowę z Legią zawarł mój ówczesny rywal na dzień przed pierwszą turą kampanii. Umowa zakładała wydzierżawienie właścicielowi klubu Legii na dwadzieścia klika lat samej Legii. W związku z tym myśmy się zastanawiali na początku, czy tę umowę można wzruszyć, czy można jakoś ja zmienić. Tak była zawarta, że każde następne władze, czy to ja czy ktoś inny, musiałyby to wykonać. Inaczej byłby casus Eureco – jak pan wie, kolejny rząd próbuje z tego wyjść, ale wygląda na to, że odszkodowanie będzie straszne, jeśli się nie dogadają. Tu groziło to samo. Taki jest początek, o czy nie wszyscy pamiętają, umowy Legii.
Dla przypomnienia, kiedy komisarz Marcinkiewicz podpisał umowę to mówiliśmy o budowie za 180 mln zł. To następnie w tej kadencji zwiększono budżet dwukrotnie do prawie pół miliarda złotych, co zmieniło reguły gry i piłka była po stronie Ratusza. Kazimierz Marcinkiewicz jest winny podpisania złej umowy z Legią, ale nie on podejmował decyzję o budowie stadionu za 460 milionów, tylko HGW.
KS: A czy w trakcie zastanawiania się nad budowa stadionu wyliczono, jakie będą zyski ITI przez te 25 lat dzierżawy?

HGW: Nasze zyski żeśmy wyliczyli: jakieś 3,7 miliona rocznie, czyli za 25 lat około stu milionów.

KS: Czyli jeszcze minus 360 milionów.

HGW: Niech pan tak nie liczy, źle pan liczy. Wyliczył to dokładnie na radzie prezydent Jakubiak. Mniej więcej 10 milionów wynoszą rocznie koszty utrzymania. Niech pan doda kolejne miliony. Oprócz tego nie interesuje nas kupowanie piłkarzy, trenowanie czy inne opłaty. Jednym słowem, to mniej więcej się zrównuje.
Jak się zrównuje??? Bo wydamy pół miliarda, ale nie dołożymy nawet złotówki na prąd ani na transfery nowych piłkarzy? Finansowo dla miasta nic się nie zrównuje, bo z inwestycji poczynionych przez ITI w Legię miasto nie ma żadnych dochodów.
KS: Dlaczego na przykład nie budujemy obwodnicy?

HGW: A dlaczego pan mówi, że nie budujemy? Budujemy, oczywiście. Całą tę obwodnicę, która jest w gestii Warszawy, a nie jest budowana przez Generalną Dyrekcję, czyli nie jest w kompetencji rządu. My budujemy, nie ma żadnej rezygnacji. W przypadku wejścia Legii nie ma ani jednej rezygnacji z żadnej inwestycji, ponieważ ona byłą w planie. A gdyby pan jeszcze dokładnie przeczytał, to my nie płacimy VAT, czyli cena jest minus VAT czyli 374 miliony. Centrum Kopernik, które władze za poprzedniej kadencji postawiły budować, dużo bardziej przekroczyło w stosunku do kosztorysu, a mimo wszystko zdecydowaliśmy się budować, bo to jest dobry pomysł, wykorzystanie Wisły i fantastyczne, mam nadzieję, centrum naukowe, gdzie wszystkie rodziny będą przychodzić, spędzać tam czas z dziadkami, wnukami, z dziećmi.
Na pewno "nie ma ani jednej rezygnacji z żadnej inwestycji"? A 100 milionów obcięte w przyszłym roku na inwestycje dzielnicowe? My (Ratusz) budujemy stadion to teraz wy (dzielnice) oszczędzajcie.

"cena jest minus VAT" Ile można powtarzać propagandę o podatku VAT? Brutto a netto, netto a brutto, co za różnica. Jak sprzedać zwiększenie budżetu na stadion Legii.
KS: Tylko w Warszawie budujemy dwa stadiony: Narodowy i trzy i pół kilometra dalej – budowany jest stadion Legii.

HGW: Tak. Stadiony narodowe we wszystkich państwach, w Paryżu czy gdzie indziej, to są stadiony, których właścicielami nie są poszczególne kluby należące do tego miasta, tylko są to na duże mecze międzypaństwowe. Myślę, że zarówno rząd jak i ja będziemy mieli różne inne imprezy. To nie jest tożsama przestrzeń, ponieważ dużo łatwej robić imprezy na mniejszym stadionie, a rząd pewnie będzie robił takie wielkie, pewnie rzadsze imprezy.
Dużo łatwiej robić imprezy na mniejszym stadionie. Już gdzieś to słyszałem:
(...) Nieoficjalnie pracownicy klubu przyznają, że ITI chce średniego stadionu na wyłączność, aby móc na nim organizować dochodowe imprezy transmitowane przez TVN. Stadion Narodowy byłby na takie cele za wielki i zbyt rozbudowany.
Źródło: M Szczepaniuk, Politycy: przenieśmy Legię na Stadion Narodowy, Rzeczpospolita, link do strony.

Decyzja podjęta, teraz tylko pozostała walka jak to ładnie sprzedać minimalizując straty własne.

8 komentarzy:

Marcines pisze...

Zastanawia mnie jedna sprawa - budowa tego stadionu to smród ogromny, ale z drugiej strony wątpię żeby HGW i całe PO ładowało się w coś aż tak przegiętego w imię lepszych czasów antenowych w TVN. Czyli co? Beztroska? Głupota? Bo nie umiem sobie tego wytłumaczyć w jakichś racjonalnych kategoriach.

pretm pisze...

Jaki smród? Czy czytałeś o tym w jakiejś gazecie ogólnopolskiej (pomijam notkę z dzisiejszego Wprost)? Czy ktoś o tym mówi w radio i TV?

Za kilka dni nie będzie tej historii nawet w mediach lokalnych.

Marcines pisze...

To co HGW mówi w Trójce to jakiś bełkot. Powinno być krótko - koszty są takie, zyski są takie i takie - zyski przewyższają koszty. CBDO. Dziękuję.
A tymczasem jest jakiś chaos i opowieści o ciągłości, o imprezach...

Kiedyś jechałem taksówką i kierowca powiedział jedną rzecz: "Panie, wszyscy narzekają na PiS, ale jak się kogoś pytam na kogo głosował, to mówi że nie na nich. To kto kurna na nich głosował?"

Ponawiam pytanie w zmienionej formie - kto głosował na Hanię?

pretm pisze...

Myślę, że wiele osób bardzo chętnie przyzna się do głosowania na HGW.

Co do wywiadu. Jak nie ma argumentów to trzeba trzeba wygenerować taką powódź słów, żeby nikt nie zrozumiał o co chodzi.

Anonimowy pisze...

Ja nie głosowałem, tylko szkoda mi ludzi co uwierzyli w "cuda" Donka i jej Bufetowej

Anonimowy pisze...

No cóż. Bochniarzowa i wredna fundacja chyba specjalnie w akcji sms nie dodali do "Zmień kraj" słów "na lepsze" ,by potem móc realizować "by żyło się lepiej nam i kolesiom".I tak to wyszło. W W-wie też tak to funkcjonuje.Poza tym trzeba sobie zapewnić poparcie pralni polskich mózgów na następne kampanie wyborcze, następne akcje...Co tam W-wa czy jej mieszkańcy...Dojne krowy, nic więcej...Kto by się z nimi liczył...

Anonimowy pisze...

No cóż. Bochniarzowa i wredna fundacja chyba specjalnie w akcji sms nie dodali do "Zmień kraj" słów "na lepsze" ,by potem móc realizować "by żyło się lepiej nam i kolesiom".I tak to wyszło. W W-wie też tak to funkcjonuje.Poza tym trzeba sobie zapewnić poparcie pralni polskich mózgów na następne kampanie wyborcze, następne akcje...Co tam W-wa czy jej mieszkańcy...Dojne krowy, nic więcej...Kto by się z nimi liczył...

Anonimowy pisze...

Za stadionową łapówkę TVN zrobi dla PO wszystko)

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.