18 wrz 2008

Bo nas stać? Bo w Glasgow mają sześć?

Jeżeli wierzyć mediom i samym radnym to dzisiejsze głosowanie nad wydaniem prawie pół miliarda złotych na modernizację stadionu Legii jest formalnością.

Przed głosowaniem Pani Prezydent wyciągnęła ostateczny argument: w Glasgow mają sześć stadionów, więc i w Warszawie mogą być dwa.

Życie Warszawy ogłosiło (zapewne po wnikliwych analizach budżetu na rok 2009 dokonywanych przez całą redakcję): "Nawet jeśli powstanie kolosalny Stadion Narodowy, Warszawę stać na własny obiekt".

Przegląd Sportowy napisał, że jak radni zagłosują na tak, to ITI nie wycofa się z finansowania Legii. To dobrze, bo dodatkowa presja na radnych jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Świadomość, że potężny koncern medialny mógłby ponieść straty przez jakąś nieodpowiedzialną decyzję jest skuteczniejsza niż przysłanie tysiąca kibiców na sesję.

I tylko miejski skarbnik coś tam napisał o jakiś ograniczeniach w opinii do projektu uchwały (tego nie będzie w pochwalny komunikacie prasowym, trzeba sobie odnaleźć w załącznikach):
Na podstawie § 29 ust. 6 Statutu miasta stołecznego Warszawy, stanowiącego załącznik do uchwały Nr XXII/743/2008 Rady miasta stołecznego Warszawy z dnia
10 stycznia 2008 roku, projekt uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie zmian w budżecie m.st. Warszawy na 2008 rok (Druk 1325)

opiniuję pozytywnie z zastrzeżeniem.

Proponowana zmiana WPI powoduje przekroczenie limitu określonego dla wydatków majątkowych w roku 2009 ujętego w prognozie długu na lata 2008 – 2030. Zapewnienie finansowania w takiej skali będzie wymagało pozyskania dodatkowych dochodów budżetowych bądź ograniczenia wysokości innych wydatków lub kombinacji obu tych działań.

Skarbnik m.st. Warszawy Mirosław Czekaj.
A co jak oferty w przetargach na Most Północny, Most Krasińskiego, odcinek II linii metra (sztandarowe inwestycje Ratusza) przekroczą zakładany w WPI budżet, kiedy zbliżamy się w 2010 do granicy możliwego zadłużenia? Szczegół, będziemy się martwić przy innej okazji.

PS Seweryn Blumsztajn z Gazety Stołecznej jest przeciw: Nie budujcie takiej Legii. Mocne.

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Dwie uwagi do informacji:
- umowa z ITI w 2006 roku była podpisywana, gdy nie było jeszcze wiadomo, iż będziemy organizować EURO. Wtedy budowa jednego porządnego stadionu miała sens.
- w chwili przyznania organizacji EURO sytuacja się zmieniła. Narodowy (jeden duży porządny stadion) musi być.
Nasuwa się pytanie: jakie imprezy zapełnią stadiony i ile razy w roku? Porównania do Szkocji są nieuprawnione. W Polsce nie zdarza się częsta, żeby publiczność przychodząca na wszystkie stadiony jednej kolejki ligowej była większa od liczby ludzi przychodzących na jeden mecz w Szkocji (Cetlic lub Rangers) lub np. Niemczech. Nie ma takiej tradycji, bo poziom jest zupełnie inny. Opowieści o całych rodzinach nie odpowiadają prawdzie.
Dlatego uważamy, iż takie pieniądze z budżetu można przeznaczyć na wiele innych inwestycji.
Może ktoś zainteresuje się np.
- wiaduktem przy dworcu gdańskim
- zakorkowanym rondem Babka
- nieukończoną ulicą Andersa
itd. itp.

Anonimowy pisze...

Jeszcze jedna uwaga:
dziś głosowanie na temat budżetu.
Czym zajmują się media:
w szafie E. Jakubiak znaleziono 15 medali - skandal.
Jeśli mnie pamięć nie myli, to od 2006 klucze do tej szafy miała ekipa HGW. Nikt nie zrobił inwentaryzacji?
Najważniejsze, iż news o orderach przykrył informację o stadionowym skandalu.

Anonimowy pisze...

Stać na stadion, nie stać na paski:
http://rasfufu.salon24.pl/93737,index.html

Fragment artykułu z "Polska The Times":

Małgorzata Pacholec, dyrektor Polskiego Związku Niewidomych, tłumaczy, że od początku roku organizacja domaga się, by pas z wypustkami był lepszej jakości i o wyraźniejszej fakturze. - Takie rozwiązania są w Paryżu, Brukseli czy Berlinie - mówi Pacholec. - Na spotkaniu z panią prezydent Gronkiewicz-Waltz usłyszałam, że to rzeczywiście dobre rozwiązanie, ale zbyt kosztowne - dodaje.

Anonimowy pisze...

Co do Szkocji: Celtic chyba częściej grywa w LM niż wszystkie polskie kluby razem wzięte.

Anonimowy pisze...

dlaczego tak mało się mówi o tym w mediach!!! horrendalne pieniądze przeznaczone na rozrywkę dla kiboli!! juz wiem na kogo nie zagłosuję w następnych wyborach..

pretm pisze...

Co zrobić, wszystko pozamiatane.

Anonimowy pisze...

łoj tam, w takim Mediolanie mają jeden stadion na 2 światowej klasy zespoły. Jest i więcej stadionów, jak i w Wawie, ale nie ma tam HGW, która wyborcze kredyty spłacać musi i wywalać bądź ile zielonych czy innej waluty na zaspokojenie rządców medialnych nadymających jej ekipę. Tak kochani, za zwyciestwo jedynej słusznej opcji z postepowej strony popieranych trzeba teraz płacić.

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.