23 sie 2008

Od słów do czynów.

Pół roku temu opisałem w notce Wizja Pani Prezydent: 1.5 miliona nowych mieszkańców spostrzeżenia z dyskusji na temat planowania przestrzennego w ramach akcji Masz głos, masz wybór i wypowiedzi Pani Prezydent o mieszkaniach dla 1.5 miliona nowych mieszkańców.

Warto przeczytać artykuł Korekta studium dopuści więcej osiedli i wieżowców z Gazety Stołecznej, aby zobaczyć jak ta wizja będzie wdrażana w życie.
(...) Gdyby Warszawa była tankowcem, to właśnie rozlegałby się ryk syren obwieszczających długotrwałą procedurę skrętu. Ratusz uruchamia właśnie równie złożoną operację zmiany studium zagospodarowania miasta. Komenda z mostka kapitańskiego brzmi: Kurs na deweloperów.

Studium zagospodarowania jest dla miasta prawie tak ważne jak konstytucja dla państwa. Wyznacza kierunki rozwoju, tereny pod inwestycje, granice zieleni ważne dla całej aglomeracji. Jest nadrzędne wobec lokalnych planów, które szczegółowo opisują co, gdzie, jak wysoko i jak gęsto budować. Początek zmiany studium w środę. Radni z komisji ładu przestrzennego dostaną do zaopiniowania prawie 30 korekt.
Źródło: Michał Wojtczuk, Korekta studium dopuści więcej osiedli i wieżowców, Gazeta Stołeczna, link do strony.

Czy nowe osiedla i wieżowce są złe? Nie są, ale pod warunkiem, że zapewniono odpowiednią infrastrukturę, rozważanie pozwala się na kolejne zamknięte osiedla i jest zachowana "równowaga między oczekiwaniami deweloperów i mieszkańców" jak powiedziała kiedyś Pani Prezydent.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

No dobra, skoro zwiększamy liczbę mieszkańców o 88% (za wikipedią) to rozumiem, że komunikację, przedszkola, szkoły, oczyszczalnie ścieków, parki, ulice, tramwaje, autobusy,przychodnie,szpitale, boiska, baseny itd też odpowiednio przemnożymy? Czy po prostu zakładamy, że przez 5 dni w tygodniu ludzie zapierdalają od świtu od nocy a na weekend jadą "do domu" tzn do rodziców gdzieś poza Warszawę, twierdząc,że Wwa to wiocha

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.