19 lip 2008

Mistrzowie świata i okolic. We własnym mniemaniu.

Ratusz pochwalił się wczoraj wydaniem w pierwszym półroczu 19 % z zaplanowanych środków na inwestycje.

W dzisiejszych relacjach w prasie (przynajmniej tych dostępnych on-line) zauważono, że większość z realizowanych dużych inwestycji jest kontynuacją zadań rozpoczętych w latach poprzednich. Część jest też kontynuacją tych rozpoczętych w poprzedniej kadencji.

Fragment z Gazety Stołecznej i artykułu Ratusz: Pieniądze wydajemy nadzwyczaj dobrze:
Faktem jest, że inwestycje, którymi chwalił się ratusz to w większości prace rozpoczęte w poprzednich latach. Chodzi np. o budowę pierwszej linii metra, która jesienią wreszcie ma być skończona, przebudowę Krakowskiego Przedmieścia czy remont estakad Wisłostrady koło Lasu Bielańskiego.

Prawdziwą skuteczność wydawania pieniędzy przez miasto będzie można ocenić dopiero pod koniec roku.
Źródło: Krzysztof Śmietana, Ratusz: Pieniądze wydajemy nadzwyczaj dobrze, Gazeta Wyborcza Stołeczna, link do strony.

O tym jak "świetnie" idzie władzom miasta z inwestycjami i obietnicami, niech świadczy ten fragment z wywiadu dla Rzeczpospolitej udzielony 1.5 roku temu w grudniu 2006:
RZ: Gdy spotkamy się za rok (pretm - czyli w grudniu 2007), z czego będzie można panią rozliczyć?

HGW: Na pewno będzie już wspólny bilet i system zarządzania ruchem oraz nowe niskopodłogowe tramwaje. Zaczniemy budowę mostu Północnego i wyremontujemy Krakowskie Przedmieście -bo jeśli tego nie zrobię, to mnie koledzy do mojej macierzystej pracy na Uniwersytecie nie wpuszczą.

Będziemy kończyć pierwszą linię metra. Przygotujemy się do drugiej i zaczniemy budowę obwodnicy. Będzie już dobrze pracujący, zreorganizowany ratusz. Remont stadionu Legii będzie w toku. A liczba planów zagospodarowania zwiększy się o 5 procent. Dużo tego.
Źródło: Izabela Kraj, Monika Górecka-Czuryłło, Nie udaję, że wiem już wszystko, Rzeczpospolita, link do strony.

Sprawdźmy co osiągnęli nasi mistrzowie świata w 2007 i gdzie są teraz te inwestycje.

Inwestycje:

Zaczniemy budowę mostu Północnego? Być może zaczniemy pod koniec 2008, ale wtedy z co najmniej rocznym opóźnieniem w stosunku do obietnic HGW. Na razie też nie wiem, kto będzie go budował. Dlatego jest to dosyć wątpliwie "być może".

Druga linia metra? Wiadomo, że nic nie wiadomo. Prawdopodobnie nie będzie.

Będziemy kończyć pierwszą linię metra? Kończyć będziemy w tym roku.

Remont stadionu Legii będzie w toku? Nie tylko nie jest w toku, ale nie wiadomo, czy w ogóle będzie realizowany. Kibicującym tej inwestycji z przykrością trzeba powiedzieć, że gdyby udało się przeprowadzić przetarg na Legię przed przetargiem na metro, to dzisiaj nie byłoby dyskusji o odejściu od tej inwestycji.

Wyremontujemy Krakowskie Przedmieście? Tak skończono w tym roku, ale to oznacza też pół roku opóźnienia w stosunku do powyższych obietnic.

Inne:

Wspólny bilet? Obiecanego wspólnego biletu aglomeracyjnego nie ma.

System zarządzania ruchem? Dopiero w tym roku pierwszy etap.

Liczba planów zagospodarowania zwiększy się o 5 procent? Nie udało się. W tym roku Pani Prezydent już nie obiecuje takich rzeczy.

A teraz obietnice inwestycji na rok 2008, również z Rzeczpospolitej:
RZ: A gdy się spotkamy za rok (pretm - czyli w grudniu 2008), z czego panią rozliczyć?

HGW: Zacznie się budowa Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii Żydów Polskich, stadionu Legii. Musi ruszyć rozbudowa oczyszczalni ścieków Czajka. Będzie wybrany wykonawca dwóch mostów i metra, mamy nadzieję, że prace też ruszą. Posiadając rating, wyemitujemy pierwszą transzę obligacji, które częściowo sfinansują najważniejsze inwestycje.
Źródło: Izabela Kraj, Ataki mnie mobilizują, a w ratuszu uczę się wszechstronności, Rzeczpospolita.

Budowa Centrum Nauki Kopernik? Jedyna inwestycja, z którą nie ma problemów.

Budowa Muzeum Historii Żydów Polskich? Przetarg na budowę ogłoszono pod koniec czerwca. Już teraz Paweł Barański, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta powiedział, że budowa nie rozpocznie się w tym roku, ale może na początku przyszłego. Więcej: Przetarg na Muzeum Historii Żydów Polskich.

Budowa stadionu Legii? Tak jak wyżej, czyli nic nie wiadomo.

Rozbudowa oczyszczalni ścieków Czajka? Lutowy harmonogram przewidywał start w listopadzie.

Wykonawcy dwóch mostów? Po tym świetnym półroczu na razie nie ma żadnego wybranego wykonawcy.

Metro? Bez zmian.

Dlatego następnym razem jak wiceprezydent Wojciechowicz uraczy dziennikarzy śniadaniem, aby bronić się przed zarzutami, że nie za bardzo się sprawdza w swojej pracy, to może też poświęci swój cenny czas na informacje o zaktualizowanych terminach oddania poszczególnych obiecanych inwestycji.

I może też się wtedy znajdzie taka słynna mapka z kampanii wyborczej z informacją, co Pani Prezydent zrealizuje jeszcze w tej kadencji.

PS. Jeszcze jedna sugestia dla wydziału od propagandy sukcesu. Trzeba było się wczoraj nie ograniczać i powiedzieć, że był to najlepszy wynik w historii od kiedy przeniesiono stolicę z Krakowa do Warszawy. A co tam.

W przyszłości w ramach kolejnego ogłaszania sukcesów należy przygotować jakiś list, w którym król Zygmunt III Waza gratuluje sukcesów Hannie Gronkiewicz Waltz. Mam nadzieję, że wydział prasowy coś w tym temacie wymyśli
.

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

HGW dla TVN24: "Ja nie obiecuję, ja robię to, o czym mówię".
zawsze podobał mi się ten cytat :-)

Anonimowy pisze...

za długi ten artykuł - nikt normalny go nie przeczyta, a jak jeszcze napisał to członek, to już nie ma szans - po prostu bełkot.

Anonimowy pisze...

Za dlugi dla leminga. Dla ludzi pismiennych nie jest za dlugi i calkiem zrozumialy. Idz juz lepiej, "schowaj babci dowod".

Anonimowy pisze...

BEŁKOT

pretm pisze...

@anonimowy 21:02

Nie jesteś w stanie zrozumieć dłuższego tekstu? To polecam mniej oglądania telewizji a więcej czytania książek.

Anonimowy pisze...

Pierdy :D

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.