2 cze 2008

W tygodniku Wprost nic nowego o Szpitalu Południowym.

Na przykładzie zapowiadanego w sobotę artykułu o kosztach budowy Szpitala Południowego w tygodniku Wprost dobrze widać pogoń za liczbą cytowań, która później przekłada się na tzw. opiniotwórczość.

W sobotę Wprost publikuje na swoich stronach zapowiedź artykułu "Prezydent Warszawy chce przepłacić ćwierć mld zł za budowę szpitala" i zaprasza po więcej informacji do poniedziałkowego wydania.

Co zostało z tej sensacyjnej zapowiedzi, którą przy odrobienie szczęścia Wprost mogły zacytować agencje informacyjne? Po pierwsze nie jest to oddzielny artykuł tylko notka w "Skanerze" a po drugie jest to recykling kwietniowych newsów i znanej już wypowiedzi wiceprezydenta Kochaniaka.

Najpierw Wprost i "artykuł" Szpital Gronkiewicz-Waltz:
Prawie pół miliarda złotych chce wydać ekipa Hanny Gronkiewicz-Waltz na budowę Szpitala Południowego na warszawskim Ursynowie. To prawie trzy razy więcej, niż kosztują podobne placówki w innych miastach.

Początkowo Szpital Południowy miał kosztować około 230 mln zł. Taką kwotę wpisano do wieloletniego planu inwestycyjnego. Wiceprezydent stolicy Jarosław Kochaniak zapowiedział jednak, że inwestycja pochłonie dwa razy więcej pieniędzy. Wzrost kosztów tłumaczył inflacją, a przede wszystkim podwyżkami cen materiałów budowlanych spowodowanymi boomem w branży. 460 mln zł, które chcą wydać miejscy urzędnicy, to tylko o 60 mln zł mniej, niż za budowę swojej lecznicy w Warszawie zamierza zapłacić Uniwersytet Medyczny. Tyle tylko, że ursynowska placówka będzie zwykłym szpitalem powiatowym z pięcioma oddziałami i 200 łóżkami dla pacjentów. Lecznica uniwersytetu to zaś specjalistyczny szpital z ponad 500 łóżkami w 15 klinikach. – Łóżko w powiatowych szpitalach kosztuje średnio najwyżej 800 tys. zł. Koszt jednego miejsca dla pacjenta w wysokospecjalistycznych placówkach może być dwukrotnie wyższy. Tymczasem władze Warszawy chcą na łóżko wydać ponad 2 mln zł – alarmuje Henryk Bęben, wiceszef mazowieckiego Narodowego Funduszu Zdrowia (pretm - jednocześnie radny dzielnicy Ursynów z LiDu).

Szpital Południowy to nie pierwsza inwestycja, za którą ekipa Hanny Gronkiewicz-Waltz chce przepłacić. Oczyszczalnia ścieków Czajka na warszawskiej Białołęce miała kosztować około 200 mln euro. Po rozstrzygnięciu przetargu okazało się, że rachunek będzie trzy razy wyższy. W ten sposób Czajka stała się najdroższą oczyszczalnią Europy.
Źródło: Link do strony.

A teraz fragment z informacji papowskiej z początku kwietnia:
Wciąż nie wiadomo, kiedy ruszy budowa Szpitala Południowego na warszawskim Ursynowie. Jak poinformował wiceprezydent stolicy Jarosław Kochaniak, koszt budowy placówki będzie co najmniej dwa razy większy, niż planowano.
Źródło: Fragment znajduje się tutaj.

Dlatego pomnożenie kwoty wpisanej do WPI raz dwa, porównanie otrzymanego wyniku do innych szpitali w Polsce i podanie tego jako newsa jest moim zdaniem mocno naciągane. Szczególnie, że nie ma jeszcze ani projektu ani lokalizacji.

"to nie pierwsza inwestycja, za którą ekipa Hanny Gronkiewicz-Waltz chce przepłacić"

Wszystkie duże inwestycje w Warszawie, będą kosztować więcej i trudno w tym doszukiwać się złej woli Hanny Gronkiewicz Waltz. Pod warunkiem, że nie będzie nieprawidłowości po stronie roztrzygnięcia przetargu.

Pytanie brzmi, z czego będziemy musieli zrezygnować przy ograniczeniach budżetu i to powinien być ciekawszy temat.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Hej! Zobaczcie jak się pracuje w urzędzie za bufetowej. Dzisiaj jest 2 czerwca a już są podpisywane pisma z datą 30 czerwca !!!!
http://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/98D6BD38-B8CF-4340-837F-D4A9A7AF311C/642048/AM_ogl_092_20080602.pdf

Anonimowy pisze...

link nie wszedł. Rozdzielam wiersze enterami. Nie zapomnijcie połączyć.

http://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres
/98D6BD38-B8CF-4340-837F-
D4A9A7AF311C/642048/AM_ogl
_092_20080602.pdf

Anonimowy pisze...

link nie wszedł. Rozdzielam wiersze enterami. Nie zapomnijcie połączyć.

http://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres
/98D6BD38-B8CF-4340-837F-
D4A9A7AF311C/642048/AM_ogl
_092_20080602.pdf

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.