9 cze 2008

Ratusz: Zamiast zakazu palenia, lepiej przegłosować uchwałę o charakterze postulatywnym.

Na czwartkowej sesji Rady Warszawy radni będą głosowali nad dwiema uchwałami związanymi z paleniem tytoniu na przystankach komunikacji miejskiej i placach zabaw dla dzieci.

Pierwsza uchwała autorstwa grupy radnych wprowadza zakaz palenia, podobny do regulacji, które wprowadziły już takie miasta jak Poznań, Gdańsk, Łódź, Lublin, Toruń, Rzeszów. Według wyniku sondażu opinii publicznej zacytowanego w uzasadnieniu uchwały, takie zakazy palenia popiera ponad 76% Polaków.

Fragment z uchwały:
Wprowadza się zakaz palenia tytoniu na przystankach komunikacji miejskiej, wraz ze stacjami metra, oraz na całym obszarze miejskich placów zabaw dla dzieci.

Na przystankach komunikacji miejskiej pozbawionych wiaty zakaz obowiązuje w odległości piętnastu metrów od słupka wyznaczającego przystanek.

(...) Za naruszenie zakazu, grozi kara grzywny.
W odpowiedzi na pojawienie się projektu zakazu palenia Pani Prezydent zaproponowała własny projekt uchwały w sprawie powstrzymywania się od palenia tytoniu na przystankach komunikacji miejskiej oraz miejskich placach zabaw dla dzieci.

Fragment z uchwały:
Postuluje się powstrzymywanie się od palenia tytoniu na przystankach komunikacji miejskiej, wraz ze stacjami metra, oraz na całym obszarze miejskich placów zabaw dla dzieci.

Na przystankach pozbawianych wiat postuluje się powstrzymywanie się od palenia tytoniu w odległości piętnastu metrów od słupka wyznaczającego przystanek.

Zobowiązuje się kierowników właściwych jednostek organizacyjnych m.st. Warszawy do umieszczenia odpowiedniej informacji w miejscach objętych zaleceniami.
Po co Radni będą poświęcali swój czas na taką uchwalę z postulowaniem? Żeby nie wyszło na to, że Ratusz otwarcie jest przeciwny zakazowi.

Dla przypomnienia to co pisałem wcześniej: Wiadomo, że nie chodzi o 100% skuteczność zakazu, bo nie ma takich skutecznych regulacji. Ale jak się zdarzy taki dobrze nagłośniony przypadek z mandatem to może wtedy do niektórych dotrze, a jak komuś będzie przeszkadzała osoba paląca na przystanku, to wtedy może zwrócić uwagę i powołać się na zakaz.

A tak będziemy mieli na przystankach odezwę do ludu stolicy z łaskawą prośbę o "powstrzymywanie się od palenia" podpisaną przez Panią Prezydent.

AKTUALIZACJA 14:20

O sprawie dwóch uchwał pisze też dzisiejszy dziennik Polska w artykule Przystanki nie dla palaczy? Moja notka powstała w ten weekend tylko na podstawie tego co ukazało się w BIPie, więc po aktualne komentarze polecam przeczytać Polskę.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Ile było w meczu Polska - Niemcy? Pytam bo nie było transmisji meczu reprezentacji POlski w telewizji publicznej i stąd nie wiem.

Jak to chyba Urban powiedział - "władza się wyżywi"! i prezes PiS odpowiedzialny za ten niebywały skandal,też dał sobie radę i pojechał sobie obejrzeć mecz na żywo! I tyle.
O.

Anonimowy pisze...

Prawda jest taka, że jak ma powstać zakaz, którego nie da się egzekwować to lepiej takiego zakazu nie wprowadzać - bo efekt będzie odwrotny do zamierzonego!

Tak jak się stało z aborcją - została zakazana, a tak naprawdę jest wykonywana w tej samej (ok. 80 000 rocznie) tyle że często w warunkach zagrażających życiu kobiety.

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.