27 cze 2008

Żegnamy 24j, czyli ostatni akt sprawy z oświadczeniami.

Sejm zlikwidował przepis, który zobowiązywał samorządowców do złożenia oświadczenia o działalności gospodarczej małżonka (jeżeli działalność ta wykonywana jest na terenie gminy, w której osoba obowiązana do złożenia oświadczenia pełni funkcję lub jest zatrudniona) a który półtora roku temu przysporzył problemów Hannie Gronkiewicz Waltz.
Samorządowcy nie będą musieli składać oświadczeń majątkowych o działalności gospodarczej swoich małżonków - przewidują znowelizowane ustawy samorządowe.

Do tej pory przedstawiciele władz lokalnych musieli złożyć własne oświadczenie majątkowe w ciągu 30 dni od daty ślubowania, i oświadczenie o działalności gospodarczej małżonka - w ciągu 30 dni od dnia wyboru.

(...) Nowelizacja powstała z inicjatywy Senatu w odpowiedzi na zeszłoroczne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Po wyborach samorządowych w 2006 roku w obliczu groźby utraty mandatu, np. z powodu spóźnienia ze złożeniem oświadczenia, znalazło się co najmniej kilkuset osób w Polsce, a wśród nich prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO). Wielu samorządowców spóźniło się właśnie ze złożeniem oświadczenia majątkowego małżonka.
Źródło: Link do strony.

Zamiast zmienić sankcję za niezłożenie oświadczenia i ujednolicić terminy, postanowiono od razu usunąć obowiązek składania oświadczenia.

Bo okazało się, że złożenie jednostronicowego oświadczenia to zbyt duża biurokracja.

Dla przypomnienia tylko 6% wójtów, burmistrzów lub prezydentów w skali całego kraju, tak jak Hanna Gronkiewicz Waltz nie poradziło sobie z wypełnieniem jednostronicowego oświadczenia w ciągu 30 dni od dnia wyborów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.