9 maj 2008

O "Czy przed wojną ktoś przejmował się ochroną lokatorów?"

W Gazecie Stołecznej ukazał się wywiad z Marcinem Bajko, dyrektorem Biura Gospodarki Nieruchomościami.

Problem lokatorów, którzy są oddawani spadkobiercom przedwojennych właścicieli w pakiecie z kamienicami?

Kamienica ma wrócić do spadkobierców, a los lokatorów jest nieznany.

Wspólna szykuje się na wojnę.

Mieszkańcy oddani w prywatne ręce.

Jaki problem? Nie ma żadnego problemu.
Gazeta: A co z lokatorami tych zwracanych kamienic?

Marcin Bajko: - Wszelkie prawa odebrały im sądy.

Gazeta: Pana to nie obchodzi?

Marcin Bajko: - Obchodzi, ale spójrzmy na problem historycznie. Czy przed wojną ktoś przejmował się ochroną lokatorów? Raczej nie, a miasto jakoś funkcjonowało. Były różne kamienice, wtedy już nazywały się czynszówkami. Nie każdy musiał mieszkać w centrum miasta, gdzie czynsze są najwyższe.

Gazeta: Po prostu los?

Marcin Bajko: - Rzeczywistość, za którą wszyscy po trosze odpowiadają.
Źródło: Iwona Szpala, Wszystko co dziwne w reprywatyzacji, Gazeta Wyborcza Stołeczna, link do strony.

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

No i bardzo prawidłowe podejście! Coś nie jest twoje, to nie masz do tego żadnych praw i kropka. Żyjemy w kapitaliźmie a nie w komuniźmie.

Unknown pisze...

Problem jest i jest to niewątpliwie problem nie tylko samorządu.

W tym przypadku niezbędne jest porozumienie między rządem a samorządem w postaci HGW.

Przy zwrotach kamienic w których zostały sprzedane lokale w większości przypadków to skarb państwa wypłaca odszkodowania a nie samorząd (za sprzedane lokale oczywiście). Nie można więc się wykręcić, że to jest problem jedynie samorządu warszawskiego.

Temat jest tak ciężki że żadna władza nie będzie go chciała nawet próbować rozwiązać. Prosze zwrócić uwagę że ostatnio Warszawa posiada "szczęscie" do sytuacji w której Prezydent Miasta jest z tej samej opcji co i Premier (a za pisu co i Prezydent RP). I co? I g....?

Mało kto zdaje sobie sprawę że M. Bajko nie fantazjował twierdząc że po uregulowaniu wszystkiego co się da w obecnym stanie prawnym 1/3 Warszawy zostanie z nieuregulowanym stanem prawnym nieruchomości.

Dlatego biorąc pod uwagę między innymi powyższe uważam wypowiedzi M. Bajko może na tyle "wstrząsną" opinią publiczną że zacznie się o tym publicznie dyskutować.

Pozdr

Ł.P.

BTW moge sie założyć że do EURO 2012 problem Dekretu Bieruta nie zostanie rozwiązany i równie pewne jest że do "Olimpiady Warszawa 2020 "też ;)

pretm pisze...

@ anonimowy

Reprywatyzacja tak, ale z "ludzką twarzą", czyli taka w której nie ma perspektywy wyrzucania lokatorów na bruk.

Rozumiem, że z perspektywy własnego mieszkania na zamkniętym osiedlu, pozostali mieszkańcy Warszawy wyglądają jak relikty komunizmu, ale wystarczy poczytać przypadki tych lokatorów, aby choć trochę zrozumieć, że nie jest to sprawa czarno biała.

Anonimowy pisze...

Pretm, ty jesteś socjalistą? Prawda jest brutalna, to są UKRADZIONE KAMIENICE.

Anonimowy pisze...

przykro mi anonimowy ale jesteś ciemnym burakiem i słoma z tyłka ci wystaje.

Przed wojna lokatorzy byli chronieni szczegółowymi przepisami, jako strona słabsza w relacjach z kamienicznikiem.

Takim samym ćwokiem i ignorantem jest pan przedstawiciel miasta.

To żenujące, że facet mówi "sądy pozbawiły ich wszelkich praw". Jest to takie bzdet, że nawet słow nie znajduję by to skomentować

Anonimowy pisze...

Lokale zamienne dla mieszkańców reprywatyzowanych kamienic.

W Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieścia rozpatrywany jest wniosek lokatorów reprywatyzowanej kamienicy dotyczący m.in.:
- skierowania pytania prawnego do TK o zgodność z ustawą zasadniczą
art. 21 ust. 4 w związku z art. 21 ust. 2 pkt 8 lit. b ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.2001/Nr 71/poz. 733 z późn zm.).

W przypadku wykazania niekonstytucyjności gminy będą miały obowiązek udostępnienia lokalu zamiennego mieszkańcom reprywatyzowanych kamienic jeszcze przed formalnym zakończeniem procesu zwrotu nieruchomości byłym właścicielom.

Lokatorzy zyskają prawo do lokali zamiennych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy co uchroni ich m.in. przed ponoszeniem horrendalnych opłat czynszowych a właściciele kamienic uzyskają możliwość dowolnego dysponowania swoją własnością.

Szczegóły walki z bezprawiem legislacyjnym lokatorzy reprywatyzowanej kamienicy opisują na stronie internetowej www.obywatel24.pl

Anonimowy pisze...

dzisiaj kradna kamienice nam najemcom z prawa pierokupu ile to pieniedzy na tym stracilismy bo kiedys od kogos tez nie od wlasciciela kupilismy!!!!!!!!

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.