23 kwi 2008

Wiceprezydent o wzroście kosztów inwestycji.

Dzisiejsza Stołeczna ("Szokujący wzrost kosztów miejskich inwestycji") i informacje zaprezentowane przez wiceprezydenta Jarosława Kochaniaka:
Jednak w poniedziałek wiceprezydent Janusz Kochaniak zdenerwowany pytaniami radnych o przygotowania do budowy Szpitala Południowego wypalił: - Przytoczę przykłady, które wskazują, jak trudno oszacować koszt dużych przedsięwzięć. Zwykle nasze szacunki odbiegają od rzeczywistych wydatków.

I wyliczał:

Stadion Legii zamiast planowanych 364 mln zł ma pochłonąć ok. 450 mln,

Śródmiejski odcinek II linii metra - 3,5-4 mld zamiast 2,8 mld,

Muzeum Historii Żydów Polskich - 160-250 mln zamiast 80 mln,

Centrum Nauki "Kopernik" - ponad 300 mln zamiast 255 mln,

Most Północny - ponad miliard zamiast 543 mln,

Muzeum Sztuki Nowoczesnej - 330 mln zamiast 270 mln.
Źródło: Iwona Szpala, Michał Wojtczuk, Szokujący wzrost kosztów miejskich inwestycji, Gazeta Wyborcza Stołeczna, link do strony.

Pani Prezydent odpowiada, że wiceprezydentowi "brakuje doświadczenia w publicznych wypowiedziach" i stąd ta niezręczność a rzecznik tłumaczy, że i tak spodziewali się wzrostów kosztów w niektórych inwestycjach.

Aż strach zastanawiać się, czy któryś z tych projektów może pójść pod nóż w ramach cięcia kosztów. Znając priorytety naszych władz to stadion, most (pytanie jeszcze co z Krasińskim) i metro będą budowane bez względu na wszystko. Zapewne bez żalu Ratusz i większość warszawiaków pożegnałby się z MSN a następne w kolejności zagrożonych byłoby CNK.

Nieciekawie to wygląda.

13 komentarzy:

Anonimowy pisze...

To trochę tak jak z tunelem wzdłuż Wisły. Powtórka z rozrywki?

khozy pisze...

450 milionów na stadion, którym rządzi prywatna firma. Skandal.

Anonimowy pisze...

Stadion Legii to ITI. TVN też ITI. Kto popierał PO? TVN!!!~To jest odpowiedź. Miejska kasa za poparcie!!!

Anonimowy pisze...

Legia-ITI-TVN czyli kasa za poparcie, a to że umowę z Legią podpisał Marcinkiewicz startujący z PiS i to że WSZYSTKIE kluby Rady Warszawy były za to nieważne, bo przecież zawsze musi być jakiś szwindel.

pretm pisze...

@Robert

Tak, ale z jednym ale. Umowa podpisana z Legią dotyczyła dzierżawy stadionu i jeżeli dobrze pamiętam to nie jest związana z samymi kosztami budowy. I zapowiada się, że sama umowa ma być ponownie negocjowana.

Wszystkie kluby są za modernizacją stadionu i wszystkie zgodziły się na zwiększenie budżetu inwestycji za pierwszym razem. Ale nie oznacza to, że jak koszt podskoczy do 500 milionów to Rada automatycznie zwiększy budżet.

Anonimowy pisze...

...ktoś dostał w czuły punkt?...
A gdzie jest teraz Marcinkiewicz?

Anonimowy pisze...

A komu w dowód wdzięczności dali dostęp do miejskich kamer? Kiedyś miarka się przebierze...

Anonimowy pisze...

ciekawe ile będzie kosztował Most Północny? Może się okazać że nie jest tańszy od kosztów jakie miały być poniesione gdyby nie unieważniono przetargu ze stycznia ubiegłego roku.

Anonimowy pisze...

Unieważnili, bo sami chcą rozdawać karty. Oczywiście, że będzie droższy. Budżet to taka krowa, którą można doić bez przerwy.

pretm pisze...

ciekawe ile będzie kosztował Most Północny? Może się okazać że nie jest tańszy od kosztów jakie miały być poniesione gdyby nie unieważniono przetargu ze stycznia ubiegłego roku.

To jeden z powracających wątków, również w niektórych moich notkach. Choć trzeba też przyznać, że ostatnio mówiono o miliardzie zł co by oznaczało mniej niż wspomniany przetarg. Tylko nie wiem, czy ramach tamtego przetargu była również linia tramwajowa, bo teraz jest to rozdzielone.

Anonimowy pisze...

A co z tym obślinionym kopiowym ołówkiem zalecanym przez HGW na wizji sponsorującego ją/sponsorowanego przez nią za pieniądze podatników tvn-u?Zdaje się, jej by się przydał! Czy " mieć doświadczenie w publicznych wypowiedziach" w rozumieniu i wykonaniu HGW oznacza "łgać wyborcom jak bura suka" ?

Anonimowy pisze...

Jeżeli chcesz być wiarygodny to racz wspomnieć że kaczor dostał najniższą ofertę w przetargu na północny w wysokosci 1,5mld (który był w sumie zagrywką pod elektorat pisu, bo projektu mostu nie było) a w budzecie miasta Warszawy widniało na trasę mostu północnego nie 500 a 870mln. Alternatywą jest oczywiście nie budować nic i być wówczas fair wzgl. wyborców.

pretm pisze...

O cenach w przetargu anulowanym przez HGW było.

Nie było projektu mostu z oczywistych względów. Most miał być budowanym w systemie projekt i budowa razem.

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.