27 mar 2008

O "Warszawa frontem do rzeki – jak zagospodarować brzegi Wisły?"

Wybrałem się dzisiaj na spotkanie "Warszawa frontem do rzeki – jak zagospodarować brzegi Wisły?" organizowane przez Forum Obywatelskiego Piękna Architektura, które dotyczyło propozycji zagospodarowania obu brzegów Wisły.

W spotkaniu brali udział m.in. wiceprezydent Jacek Wojciechowicz i Marek Piwowarski, pełnomocnik Prezydent ds. Wisły. Miała być Pani Prezydent, ale podobno się rozchorowała.

Nie mam dużej wiedzy w tym temacie i dlatego wybrałem się po to, aby niezobowiązująco posłuchać o propozycjach projektów tzw. "zbliżenie miasta do Wisły" i sprawdzić czy pojawią się w miarę konkretne deklaracje ze strony Ratusza, co do dalszych działań.

Pominę relacjonowanie zarysu historycznego, prezentacji o odczuciach warszawskich studentów do Wisły i prezentacji projektów, bo te trzeba samemu zobaczyć i o nich poczytać. Ale warto przyznać, że propozycja podzielenia bulwaru po lewobrzeżnej stronie na obszary tematyczne takie jak sport, nauka (tu chodziło np. o obszar wokół Centrum Naukowego Kopernik), sztuka i historia (przy Cytadeli) i postawienie w maksymalnym stopniu na przestrzeń publiczną, była bardzo ciekawa.

Problemy pojawiły się przy pytaniach czy to, co zaprezentowano jest realne, kiedy może zostać zrealizowane i czy miasto ma na to środki. Podano dwie daty. Pierwsza to 2012, gdzie pewne elementy powinny być zakończone (choć nie usłyszeliśmy które) i druga data to rok 2020, wynikająca z długofalowej strategii Warszawy. Jeżeli chodzi o koszty to padła kwota 87 milionów zł, która jest zapisana w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym.

Tylko jeżeli cały czas pojawiał się pomysł schowania Wisłostrady w tunelu na Podzamczu (ma być wykonany w latach 2013 - 2016) jako integralna część zagospodarowania brzegów Wisły to trudno uwierzyć, że koszt budowy zmieści się w tych 87 milionach skoro na ten tunel, który mamy miasto wydało ponad 200 milionów. Dlatego pytania o środki w perspektywie 2020 roku jakie miasto chce na ten cel przeznaczyć wydają się być bardzo istotne.

Miałem też wrażenie, że im więcej padało pytań tym bardziej mówiono, że na razie jesteśmy na etapie poszukiwania idei i wytycznych niż faktycznego planowania.

Warto w tym miejscu również przypomnieć obietnice władz z programu wyborczego:
Warszawa jako jedno z nielicznych miast europejskich zachowała naturalny charakter koryta rzeki. Dzikie i naturalne rozlewiska Wisły mogą stać się dużą szansą dla miasta stanowiąc zaplecze dla rozwoju rekreacji oraz edukacji ekologicznej. Tworzenie ścieżek edukacyjnych w połączeniu z bazą turystyczną rekreacyjną będzie stanowić atrakcyjne uzupełnienie programu inwestycyjnego stolicy.

Warszawa posiada bardzo atrakcyjne, lecz zapomniane porty. Zamarła żegluga po Kanale Żerańskim. Wymaga on renowacji i odtworzenia urządzeń technicznych. W oparciu o tę drogę wodną wiodącą nad Zalew Zegrzyński można rozwinąć wspaniały program turystyczny. Również martwy dziś Port Żerański daje szansę dla wykorzystania zdewastowanego terenu dla celów sportowo rekreacyjnych. Obdarzony ogromnym potencjałem Port Praski jest wprawdzie własnością prywatnej firmy, ale na zasadzie dialogu i porozumienia zamierzamy podjąć działania, aby wspólnie z przyszłym inwestorem powstało tam centrum usługowo - handlowo - mieszkalne z prawdziwego zdarzenia, przytulone i wkomponowane w rzekę.
I z porozumienia programowego PO - LiD:
Zagospodarowanie brzegów Wisły:

Zbliżenie miasta do Wisły, rewaloryzacja Bulwarów Nadwiślańskich; odtworzenie i budowa nowoczesnych przystani rzecznych, reaktywacja żeglugi oraz aranżacja miejsc do rekreacji i plażowania

Budowa nowego tunelu na wysokości Arkad Kubickiego.

Budowa śluzy wodnej dla „ożywienia” basenów Portu Praskiego.
PS Wywiązała się też dyskusja pomiędzy projektantami i wiceprezydentem a prezesem zarządu Fundacji Ja Wisła. Po szczegóły, czego dotyczyła odsyłam na stronę fundacji jawisla.pl

PS2 Stołeczna opublikowała relację w Awantura o zagospodarowanie brzegów Wisły.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Czy w porozumieniu PO-LID-u napewno stało "rewaloryzacja bulwarów" ?

pretm pisze...

Sprawdziłem na wszelki wypadek w oryginalnym tekście na stronie SDPL i jest tam "rewaloryzacja Bulwarów Nadwiślańskich".

Link

Ale jak poprawię na "rewitalizację" to zaraz usłyszę, że manipuluję tekstem ;)

Anonimowy pisze...

:)

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.