18 mar 2008

Dziennik vs. ZDM o terminie rozpoczęcia budowy Mostu Północnego.

Dzisiaj w Dzienniku napisano, że budowa Mostu Północnego raczej nie rozpocznie się w tym roku, jak zapowiadano. Zarząd Dróg Miejskich szybko odpowiedział, że budowa mostu rozpocznie się w tym roku wbrew opinii Dziennika.

Poniżej wymiana argumentów pomiędzy gazetą i ZDM oraz przypomnienie harmonogramu.

Dziennik:
W kwietniu zostanie ogłoszony przetarg na budowę mostu Północnego. Prace przy inwestycji rozpoczną się jednak dopiero w przyszłym roku. A to dlatego, że ratusz nie zdobył jeszcze wszystkich niezbędnych decyzji.

(...) Ratusz, mimo prawie skończonego projektu, z rozpoczęciem inwestycji będzie musiał jeszcze poczekać. Nie zdobyto bowiem niezbędnych decyzji, jak na przykład decyzji środowiskowej, mówiącej o tym co należy zrobić, by inwestycja nie szkodziła środowisku; lokalizacyjnej czy pozwolenia na budowę.

Pozwolenia te nie mogły zostać wydane, ponieważ urzędnicy nie mieli projektu mostu, niezbędnego do ich wydania.
Źródło: Link do strony.

I odpowiedź Zarządu Dróg Miejskich:
Wbrew opinii zamieszczonej w dzisiejszym stołecznym dodatku „Dziennika” Zarząd Dróg Miejskich informuje, że nic nie wskazuje na to, by termin budowy mostu Północnego miał ulec zmianie. Dokumentacja projektowa mostu jest niemal gotowa a wkrótce rozpocznie się procedura wyłaniania wykonawcy.

Właśnie po to, by zaoszczędzić na czasie i w konsekwencji przyspieszyć budowę mostu, ZDM zdecydował się na działanie dwutorowe: podczas wyłaniania wykonawcy (w drodze przetargu ograniczonego) będziemy ubiegać się o decyzję środowiskową – procedura jej otrzymania została już uruchomiona - oraz pozwolenie na budowę.

Pozyskanie decyzji środowiskowej nie powinno potrwać dłużej niż kilkanaście tygodni. Niezbędna do realizacji inwestycji decyzja lokalizacyjna jest w posiadaniu ZDM od listopada 2005 roku. Wszystko wskazuje więc na to, że rozpoczęcie budowy Mostu Północnego przed końcem roku jest realne.
Źródło: Link do strony.

O ewentualnych protestach w przetargu ani słowa.

Harmonogram zaprezentowany w czerwcu 2007:I jeszcze jeden powracający wątek opisany w Dzienniku:
Budowa mostu mogła jednak ruszyć dużo wcześniej. Prace zablokowane zostały, gdy nowa prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz unieważniła 5 stycznia 2007 roku przetarg i budowę Północnego, z powodu zbyt wygórowanej sumy za wykonanie projektu. W tej cenie znajdowała się jednak koszty uzyskania wszelkich pozwoleń. Nie jest pewne, czy budowa zgodnie z nową uchwałą będzie tańsza od tej wstrzymanej w 2007 roku.
Źródło: Link do strony.

O ostatnich wyliczeniach planowanego kosztu Mostu Północnego w porównaniu do odwołanego przetargu w Planowany koszt Mostu Północnego: 1.3 mld zł. Bez spodziewanego wzrostu cen.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Warto zauważyć że koszt wykonania dokumentacji projektowej przy tego typu inwestycjach sprowadza się mniej więcej do jednego procenta kosztów całej inwestycji. Więc to na czym pani Hania najbardziej chciała zaoszczędzić to jakość projektu. Bo wiadomo, beton kosztuje, a to dłubanie w projekcie to jakieś naciąganie ze strony projektanta.
Zawsze tak jest.

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.