27 lut 2008

Warszawski Park Technologiczny, żegnamy lokalizację na Łuku Siekierkowskim?

Wygląda na to, że TechnoPort - Warszawski Park Technologiczny jako inwestycja zlokalizowana na Łuku Siekierkowskim odchodzi do przeszłości. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi Pani Prezydent dla lutowego miesięcznika gospodarczego "Nowy Przemysł".

Miało być tak, czyli o lokalizacji Parku Technologicznego na stronie technoport.pl:
45-hektarowy nadwiślański teren położony na Łuku Siekierkowskim, zaledwie 6 km na południe od Centrum Warszawy, 20 minut jazdy od najważniejszych uczelni oraz międzynarodowego portu lotniczego.

Warszawski Park Technologiczny to nie tylko doskonałe warunki inwestycyjno-budowlane, ale również rozległe tereny zielone, które stworzą nową jakość w miejskiej przestrzeni. Zielony obszar wokół zabytkowego Fortu Augustówka zapewni komfort pracy. Zostanie również wykorzystany dla celów edukacyjnych i kulturalnych.

Położony w zakolu Wisły na Łuku Siekierkowskim, stanowi ważny element ekosystemu Warszawy i Mazowsza. Przywrócenie mu dawnej harmonii można osiągnąć w powiązaniu z dużą inwestycją, dla której jednym z priorytetów jest efekt architektoniczny i wizualny. Warszawski Park Technologiczny wydaje się być optymalnym sposobem rewaloryzacji. Z 45 ha, jakie zajmie, 30 ha przeznaczono na laboratoria, zaplecze konferencyjne, biurowe i usługowe. Pozostałe 15 ha będą stanowiły tereny zielone z Fortem Augustówka i otaczającym go starorzeczem.
Źródło: Link do strony.

Wypowiedź Pani Prezydent dla miesięcznika "Nowy Przemysł":
NP: Nieznana jest wciąż lokalizacja dla TechnoPortu. Pierwotnie miał powstać na Łuku Siekierkowskim...

HGW: - Na Łuku Siekierkowskim nie ma żadnej infrastruktury. Dla parku technologicznego nie potrzeba specjalnego wyposażenia, chodzi głównie o kapitał intelektualny, jednak pewna infrastruktura jest niezbędna.

Budując w Warszawie drogi i mosty, nie mamy środków, by inwestować w infrastrukturę parku. Lokalizacja TechnoPortu jest w fazie analizy, na pewno z samej idei parku nie zrezygnujemy.
Źródło: Adam Brzozowski i Jan Bazyl Lipszyc, Hanna Gronkiewicz-Waltz: nie zastępować publicznego monopolu prywatnym!, Nowy Przemysł, link do strony.

Do tego jeszcze rząd warszawskiego posła Donalda Tuska przy weryfikacji listy projektów, które miały otrzymać wsparcie unijne, przerzucił Warszawski Park Technologiczny na listę rezerwową.

Nie ma kasy, wracam na etapy analizy i w efekcie pozostaniemy przy "samej idei parku"?

8 komentarzy:

Anonimowy pisze...

beda kolejne wybory - lista pomyslow z rezerwy bedzie wykorzystana. nihil novi.

Anonimowy pisze...

Takie życie!
Coś było w planach, ale z nich wypadło, a w to miejsce pojawiło się cos innego.

Może warto pamietac, ze wszystkie te obietnice były składane ponad rok temu. I pewne z nich muszą być zweryfikowane, bo zmienia się sytuacja. Ot chocby takie drobne Euro 2012, którego nie było, a które jest. Czy chocby zmiana rządu i inne priorytety na wydawanie pieniędzy z UE?
Żyjemy w dynamicznych czasach i to raczej zaleta, ze rządzą nami ludzie którzy potrafią się do tych zmian szybko dostosować.

pretm pisze...

"Może warto pamietac, ze wszystkie te obietnice były składane ponad rok temu."

O jakich obietnicach piszesz? Projekt Parku Technologicznego jest dłuższy niż prezydentura HGW. Wystarczyło iść zgodnie z harmonogramem i zapewnić środki.

"Czy chocby zmiana rządu i inne priorytety na wydawanie pieniędzy z UE?"

Tzn. jakie priorytety?

Żyjemy w dynamicznych czasach i to raczej zaleta, ze rządzą nami ludzie którzy potrafią się do tych zmian szybko dostosować.

Jakie konkretne dynamiczne zmiany mają wpływać na rezygnację z tej inwestycji na terenach przy Łuku Siekierkowskim?

Anonimowy pisze...

ano takie kolego, że kasy nie ma na pierdoły

Anonimowy pisze...

Wielka Nowa Inkwizycja, czyli PO do perfidii opanowała kłamstwo, szantaż, szalbierstwo i... (dopiszcie wszystko co złe, a i tak będzie mało).
Podziwiam Cię pretem.

pretm pisze...

Pierdoły?

No proszę, a ja dzisiaj słyszałem Premiera Tuska jak pięknie opowiada o zwiększeniu nakładów na naukę.

A co ma WPT do nauki to skrót poniżej:

Park Technologiczny to:

* komercjalizacja rezultatów badań naukowych
* rozwój zawodowy i atrakcyjne warunki zatrudnienia dla młodych uczonych oraz studentów
* kompleksowa promocja osiągnięć naukowych
* integracja środowiska naukowego
* usługi inwestycyjne, księgowe, biurowe
* usługi towarzyszące (bankowe, informatyczne, medyczne, handlowe, socjalne) o wysokim standardzie
* korzystanie z nieruchomości i infrastruktury technicznej parku
* dostęp do laboratoriów i nowoczesnej aparatury badawczej
* transfer najnowszych technologii oraz wykorzystywanie rezultatów badań naukowych i prac rozwojowych w tworzeniu nowych produktów
* możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w innowacyjnym środowisku
* młoda wykształcona kadra naukowa
* usługi doradcze, księgowe, inwestycyjne, biurowe
* usługi towarzyszące (bankowe, informatyczne, medyczne, handlowe, socjalne) o wysokim standardzie


Albo proponuje sprawdzić czym jest Warszawskie Konsorcjum Naukowe i dlaczego jest partnerem TechnoPortu.

To może są to tylko pierdoły dla tych, którzy każdą wypowiedź HGW tłumaczą tak, aby wyglądała na najlepszą z najlepszych.

Anonimowy pisze...

Cóż, widać jak nasze społeczenstwo jest mało wyedukowane. Ciekawe dlaczego Polska do tej pory jakoś sie nie liczy w świecie jako potencjał naukowy (poza kilkoma drobnymi wyjatkami), jakoś w Polsce ilośc patentów w porównaniu z innymi krajami (oczywiscie mam na mysli kraje uprzemysłowione)jest znikoma, niezauważalna. Hmmmm brawo Pani HGW - tak dalej a będziemy zyć w wiecznej stagnacji i narzekać że na zachodzie zyje się lepiej.
Nauka to podstawa - chyba każdy o tym wie. Nauka, badania, stworzenie warunków do edukacji to jest dopiero inwestycja, ktora owocuje a jakis tam mizerny 20 kilometrowy odcineczek autostrady, który ze względu na oszczędności za 3 lata jest remontowany ŻENUAAA

pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Nie ma sensu nic tam budować, bo i tak Wisła zaleje :)

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.