23 lut 2008

Po debacie w ramach akcji "Masz głos, masz wybór".

Krótka relacja z dwugodzinnej debaty podsumowującej monitoring w ramach akcji "Masz głos, masz wybór", w której wzięła udział Pani Prezydent. Debata była podzielona na cztery części, w których pytania zadawali zaproszeni paneliści.

Najpierw pytano Panią Prezydent o inwestycje i komunikację.

Kiedy pierwsza linia metra? Ma być skończona w lecie. Kiedy druga linia? Rozpoczęcie w 2009 i zakończenie w 2012 odcinka centralnego. Pani Prezydent opowiadała również o przygotowaniach do trzeciej linii.

Przypomniano Pani Prezydent cytat z kampanii wyborczej 2006, kiedy krytykowała PiS za sprzeciw wobec przedłużeniu linii metra na Tarchomin (cytat za gazetą Echo Białołęckie, więcej tutaj). Najpierw mogliśmy usłyszeć "nawet jak to mówiłam, to nie jestem autorem" a później zapewnienie, że teraz będzie tramwaj na Moście Północnym, ale Pani Prezydent będzie się starać, aby później po tych samych szynach pojechało metro naziemne. Brzmi kosmicznie.

Mosty? Północny i Krasińskiego gotowe w 2010 i oddane do użytku w 2011.

Komunikacja? Podniesienie standardu przez zakup nowych autobusów (w sumie 500 nowych) i tramwajów (155 do 2009) i zwiększenie bezpieczeństwa. Ma być jak w Szwajcarii.

Bilet aglomeracyjny? Piłka po stronie Kolei Mazowieckich. Dopiero po odnowieniu taboru.

Remonty? Lepsza koordynacja poprzez ustanowienie koordynatora. Ale do 2012 nie będzie wcale lepiej.

Kolejnym tematem była decentralizacja uprawnień i zapowiedziane lepsze funkcjonowanie Ratusza.

Pytanie o statut miasta poprzedził cytat z artykułu Gazety Wyborczej "Statut miasta boski, ale pożytek z niego żaden". Generalnie chodzi o ogłoszenie sukcesu przegłosowania statutu, ale nie przygotowanie uchwał kompetencyjnych, bez których statut faktycznie nie funkcjonuje. Według Pani Prezydent mają być gotowe w ciągu kilku miesięcy. Część uprawnień przekazano już wcześniej.

Jedną z korzyści dla mieszkańców wynikająca ze statutu ma być możliwość zgłaszania obywatelskich projektów uchwał. Wymaga to 15 tys podpisów. Jedno z pytań z sali dotyczyło tego, dlaczego tak dużo. Tomasz Andryszczyk wspomagający Panią Prezydent podał przykład Targówka gdzie zebrano 11 tys przeciw lokalizacji kupców przy Radzymińskiej. Tu warto przypomnieć notkę O "obawiali się zasypania projektami".

Audyt organizacyjny i usprawnienie działań Ratusza? Audyt wykazał brak decentralizacji i złą współpracę pomiędzy poszczególnymi komórkami w Urzędzie. Wdrożono część sugestii, ale część zaleceń nie była zgodna z przepisami samorządowymi. Warto zauważyć, że to może być powód, dlaczego wynikami audytu tak bardzo się Ratusz nie chwalił.

Pani Prezydent nie pamiętała, jakie zmiany do ustawy kominowej zaproponował Urząd. O proponowanych zmianach, które mają być wstępem do podwyżek dla urzędników mówił kilka dni temu Jarosław Jóźwiak w Prezydent będzie mogła więcej płacić urzędnikom.

Następny panel to promocja. Pani Prezydent obiecała w maju „Rozpoczęcie działań na rzecz promocji Warszawy jako miasta otwartego i przyjaznego.”

Na początek padło pytanie o pole kapusty. Pani Prezydent nie widziała tego filmu, przed jego emisją, ale jej zdaniem "film miał zacięcie". Wiemy już, za co zwolniono wicedyrektor Biura Kultury.

Nowa strona internetowa? Przetarg na wykonawcę za kilka tygodni. Zakończenie prac w tym roku.

Reklama wielkoformatowa? Poza zarządzeniem (zasady dla budynków publicznych) nic. Trzeba zmienić prawo budowlane.

Pani Prezydent przedstawiła też kilka pomysłów na promocję Warszawy jako miasta "młodego, dynamicznego, z bogatą historią". Przy okazji powiedziała, że hasło "Zakochaj się w Warszawie" było dobrym pomysłem i jest aktywnie wykorzystywane.

Ostatni czwarty panel dotyczył planowania przestrzennego, ale ponieważ był najobszerniejszy to postaram się go potraktować oddzielną notką.

Należy też pogratulować organizatorom przygotowania debaty. Warto było się wybrać, jeżeli ktoś jest zainteresowany tymi tematami.

21 komentarzy:

Marcin Gałązka pisze...

Dlaczego kiedy mowa jest o drugiej linii metra, konkretnie mówi się tylko o odcinku centralnym?
Kiedy metro dotrze na Bródno i Jelonki?

Anonimowy pisze...

PRZECZYTAJCIE CUDA Z ŻYCIA JAROSŁAWA K. !!!

1) Pierwszy cudowny przypadek w życiu Jarosława Kaczyńskiego to zawrotna kariera jego ojca Rajmunda. Tuż po wojnie żołnierzy AK, rozstrzeliwano, osadzano w więzieniach, sadzano na nogach od stołka, torturowano, w najlepszym razie wykluczano z życia społecznego. Tymczasem Rajmund Kaczyński, żołnierz AK, tuż po wojnie dostaje od stalinowskiej władzy wypasiony apartament na Żoliborzu, jak na tamte czasy rzecz poza zasięgiem zwykłego obywatela, a nawet członka PZPR.
2) Cud drugi, żołnierz AK, mąż sanitariuszki AK, dostaje posadę wykładowcy na Politechnice Warszawskiej i oboje żyją sobie z jednej pensji jak pączki w maśle. W tym czasie gdy w Polsce rządzi Bierut, a właściwie Stalin rządzi Bierutem, posada dla Akowca na uczelni brzmi jak ponury żart, jednak rzecz miała miejsce.
3) Cud trzeci, rodzą się bliźniaki i jako dzieci akowskiego małżeństwa, na początku lat 60, kiedy większość dzieci akowców opłakuje swoich rodziców, albo czeka na ich powrót z więzienia, nasze orły zabawiają się w reżimowej TV.
4) Cud czwarty. Jarosław Kaczyński jako jedyny działacz opozycji, z kręgu doradców Lecha Wałęsy nie zostaje internowany.
5) Cud piąty, Jarosław Kaczyński odmawia (tak twierdzi) podpisania lojalki i jako jedyny opozycjonista odmawiający władzy PRL zostaje zwolniony do domu, co więcej nikt go nie nęka, w okresie 1982-1989.
6) Cud szósty, Jarosław Kaczyński jako jedyny opozycjonista ma sfałszowaną teczkę i jako jedyny opozycjonista domagający się powszechnej lustracji ujawnia swoja teczkę dopiero po naciskach prasy.
7) Cud siódmy to cud zagadka. Jaki jest związek między ofiarowanym Rajmundowi Kaczyńskiemu przez PRL apartamentem na Żoliborzu, pracą w czasach stalinowskich na Politechnice Warszawskiej, karierą filmową bliźniaków a brakiem internowania Jarosława Kaczyńskiego w stanie wojennym?
Kto wie? Czym aż tak bardzo mógł zaimponować władzy ludowej żołnierz AK Rajmund Kaczyński, że władza otoczyła jego samego, jego żonę z AK i dzieci szczególna troską. Opowieściami o wykańczaniu bolszewików? Kto wie, czym mógł zaimponować oficerowi SB Jarosław Kaczyński, że ten po odmowie podpisania lojalki wypuścił go wolno i nigdy już nie nękał? Być może
postraszył esbeka lustracją, układem, oligarchią? A może po prostu oficer zadzwonił do ojca, kazał odebrać syna, wyłoić tyłek i obiecać, że się więcej nie będzie wygłupiał. Wiecie, rozumiecie towarzysze z PiS tak po starej partyjnej znajomości, pomóżcie rozwiązać zagadki cudownego życia wodza?

Anonimowy pisze...

Dawno tutaj nie zaglądałem.
Ale POpaprańców się tutaj nazłaziło.
Koszmar. Boli ich to oj boli. Turabura też zniknęła.
Pozdrawiam Cię pretm i wszystkich myślących.

Anonimowy pisze...

o qrde!
Ty anonimowy, a to co ty napisałeś z tymi rodzicami, internowaniem itd. to to prawda?
Bo jesli to prawda, to odpowiedz na zagatke jest tylko jedna. Kaczyński to Ubek.

Anonimowy pisze...

a ja napisze ze ten anonimowy to pedał bo tak gdzies wyczytalem w jakims łańcuszku na gg. Uwierzysz?

Anonimowy pisze...

Że to prawda to wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Rajmund Kaczyński :D

Anonimowy pisze...

@ anonimowy od cudów

W szkole też odpowiadałeś nie na temat?
To nie jest blog, którego celem jest ocena JK, ani jego ojca.
Poza tym: patrz do przodu, tylko to się liczy! Zapomniałeś?

pretm pisze...

@"PRZECZYTAJCIE CUDA Z ŻYCIA JAROSŁAWA K. !!! "

Powinienem wyciąć ten spam, ale ponieważ już ktoś skomentował to pozostawię.

Anonimowy pisze...

W dupie z tymi komentarzami.
Bierz to i wycinaj Pretm.
Zbyt duzo w tym prawdy i pytań na które nasz prezio i braciszek, nie chcą odpowiadać. Lepiej ich nie drażnić.
Sorki, ale tu bedę anonimowy:)

Anonimowy pisze...

Typowe dla Platformersów działanie. Posługuja się obelgami, inwektywami i kłamstwami, a później sie burzą, kiedy mówi się o nich "dzieci Goebelsa".
Totalitaryzm w całej krasie. Jak tylko Cwiakała zostanie generalnym prokuratorem na 10 lat to opzycja pójdzie siedziec, albo na zmywak do Irlandii.
Czasem odnoszę ,że Ci którzy głosowali na PO to kretyni, albo nie wiedzieli co czynią.

Anonimowy pisze...

ale tak serio, to co w tym "SPAMIE" jest nieprawdą?

:D
NIC!!!

Wszystko to PRAWDA:)

Anonimowy pisze...

Anonimowy od życiorysów.
Dobry jesteś w życiorysach? To podaj może również życiorys p. Hajki Gronkiewicz -Waltz. Nie zapomnij o jej prawdziwym nazwisku i o tym co jej tata robił?

Anonimowy pisze...

HGW jest zydówką! Czy widzisz w tym coś złego? Czy uważasz że powinna się tego wstydzic?
A czy on kryje się z własnymi korzeniami? Czy ona temu zaprzecza? Nie!

A Kaczorki? Zapytaj :D

Anonimowy pisze...

Anonimowy, wymień kraje, w których prezydentem stolicy jest Żyd, oprócz ich ojczyzny,oczywiście.A przecież antykaczyści ośmieszają Polskę w całym świecie oskarżając o antysemityzm.To coś się to wszystko kupy nie trzyma, mocno nadmuchiwane,jak widać,kolejne wydmuszki.

Anonimowy pisze...

a gorzej to żyd? czy gej? bo geja to znam prezydenta stolicy, a zyda to nie wiem - jakoś nie miało to dla mnie nigdy znaczenia.
Bardziej mnie jakoś interesowało czy dobrze rządzi.

Unknown pisze...

Witam Was !!


Powstała nowa grupa na Youtube " Nie lubimy Donalda " . Mamy ciekawy zbiór filmów oraz zgrany zespół ludzi.

http://pl.youtube.com/group/Platforma

Zapraszam do członkostwa i dyskusji.


Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

>>Bardziej mnie jakoś interesowało czy dobrze rządzi.

Dorosnij człowieku i wtedy bedziemy rozmawiac. Mało wiesz o zydach jeszcze zeby ktos powaznie mógł z tobą dyskutowac.

Anonimowy pisze...

Czasem mi sie wydaje ze na PO głosowała ta "yntlygencja"
http://pl.youtube.com/watch?v=mkd1tcHjk5I

Anonimowy pisze...

Wiem.. żydzi sa w zmowie:) i chcą zdobyć władzę aby żądzić światem. I im to się nawet w duzym stopniu udało, bo największy żyd w historii świata czyli Jezus, stworzył religie która ma olbrzymi wpływ na losy naszej ziemi.
To masz na mysli dorosły i oświecony anonimowy?

Anonimowy pisze...

Cuda Po

http://filipstankiewicz.salon24.pl/54027,index.html

Anonimowy pisze...

Sa cuda sa, np. na Starej Ochocie w Warszawie "zwrot" kamienicy nastepuje szybciej/1,5 m-ca/ niz wyrobienie nowego dowodu osobistego
nawet nie wstydza sie kompromitacji przed sadami UE

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.