26 sty 2008

Kij w szprychy a Czajka.

Artykuł w tygodniku Wprost "Szambo warszawskie - Hanna Gronkiewicz-Waltz buduje najdroższą na świecie oczyszczalnię ścieków" na temat rozbudowy oczyszczalni Czajka? Zero zainteresowania.

Grupa mieszkańców Białołęki składa wniosek do prokuratury w sprawie okoliczności przetargu? Niewiele większe zainteresowanie.

Z dzisiejszej Rzeczpospolitej i artykułu Przetarg na oczyszczalnię do prokuratora.

Mieszkańcy składający wniosek?
Prawdopodobna jest zmowa konsorcjów, których liderami są Budimex-Dromex i Warbud, przy świadomości, a może i współudziale zarządu miasta i MPWiK” – napisała we wniosku do prokuratury grupa mieszkańców Białołęki.

– Niech prokuratura sprawdzi niejasne okoliczności przetargu. MPWiK wybrało ofertę Warbudu za 564 mln euro, o 265 mln euro droższą od najniższej, złożonej przez Sistem Yapi. Po doniesieniach „Wprost” mamy prawo podejrzewać, że coś było nie tak – mówi jeden z autorów wniosku Tomasz Zamorski.
Źródło: Izabela Kraj, Konrad Majszyk, Przetarg na oczyszczalnię do prokuratora, Rzeczpospolita, link do strony.

Budimex i Warbud?
Tygodnik sugerował, że Budimex, by uwiarygodnić ofertę Warbudu, złożył swoją – z góry do odrzucenia (najwyższa cena – 609 mln euro i zbyt długi termin realizacji). Przedstawiciele obu firm spotkali się przed złożeniem oferty.

– To normalne w biznesie. Nikt mi nie powie, że firmy przygotowując się do tak wielkich projektów, nie rozmawiają ze sobą – mówi dyrektor Grzegorz Maj z Warbudu. – Myśleliśmy o wspólnej ofercie z Budimeksem. Nie ma mowy o zmowie. Nad ofertą pracowaliśmy prawie rok, a jej cena odzwierciedla ryzyko inwestycji.

– Nie było spotkania bilateralnego Warbudu z Budimeksem, tylko wszystkich firm zainteresowanych Czajką – mówi rzecznik Budimeksu Krzysztof Kozioł. Zaś oferta jego firmy miała być... „demonstracją”. – Chcieliśmy dać sygnał na rynku, że tylko w tym terminie i za taką cenę budowa Czajki jest realna.
Źródło: Izabela Kraj, Konrad Majszyk, Przetarg na oczyszczalnię do prokuratora, Rzeczpospolita, link do strony.

MPWiK?
Rzecznik MPWiK Joanna Korzeniewska deklaruje: – Jesteśmy gotowi ściśle współpracować z prokuraturą. Wynik przetargu zgłosiliśmy do Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Urzędu Zamówień Publicznych. Dotąd żadnych wątpliwości nie miały.
Źródło: Izabela Kraj, Konrad Majszyk, Przetarg na oczyszczalnię do prokuratora, Rzeczpospolita, link do strony.

I odpowiedź Ratusza w duchu konsultacji społecznych, które dzisiaj tak chwali Wyborcza:
– Chodzi tylko o wkładanie kija w szprychy inwestycji ważnej dla miasta – ocenia rzecznik ratusza Tomasz Andryszczyk.
Źródło: Izabela Kraj, Konrad Majszyk, Przetarg na oczyszczalnię do prokuratora, Rzeczpospolita, link do strony.

I pomyśleć, że ponad rok temu to właśnie Pani Prezydent chciała wkładać kij w szprychy tej inwestycji, kiedy obiecywała mieszkańcom, że możliwe są inne rozwiązania.

Bo przecież "Kampania rządzi się swoimi prawami" jak powiedział Leszek Ruta po wyborach.

35 komentarzy:

Anonimowy pisze...

nie-dama kłamała od początku wiedząc, że spalarnia musi powstać.
Ona jest taka sama jak pitery, niesioły, półtuski i inne POłmózgi.
Jest KŁAMCĄ.

mikon pisze...

Graliście kiedyś w monopol bo jeśli nie to nic nie szkodzi. Przyczyńcie się do promocji naszego miasta i zagłosujcie na Warszawę aby pojawiła się w następnej edycji tej gry.
http://www.monopolyworldvote.com/pl_PL/world
Ludzie na całym świecie się o nas dowiedzą.
@pretm Czy mógłbyś gdzieś przykleić ten link albo przynajmniej wyeksponować?
p.s. Przepraszam, że nie na temat.

Anonimowy pisze...

Kochani, przetarg jest na tyle duży, że zachodzi istotne prawdopodobieństwo ustawienia go pod konkretną firmę. Kwota jest bardzo podejrzana, podpytałem inżyniera budownictwa, kolegę z baaaardzo dużej niemieckiej firmy budowlanej, ocenił, że za te pieniądze można by zbudować coś znacznie większego.

Ale jest i druga możliwość, mianowicie może być tak, że schrzaniono specyfikację istotnych warunków zamówienia, no i niestety. Wyszło jak wyszło. Polscy urzędnicy nie potrafią przygotowywać prostych zamówień a co dopiero mówić o skomplikowanych!

Anonimowy pisze...

turabat może wypowiesz się na temat obietnic nie-damy danych mieszkańcom Białołęki w sprawie budowy oczyszczalni i spalarni?
Platforma Obywatelska lubi oszukiwać Obywateli i co najgorsze swoich wyborców. Przecież prawie cała Białołęka na nią głosowała.
No chyba, ze masz inne zdanie na ten temat. Słucham.
www.czajka-protest.org/index.php

Turabat pisze...

Nie wiem czy zauważyłeś, ale przytoczyłeś artykuł z Rzeczpospolitej w prawie 100%. To jak juz tak robisz, to może wypadałoby nie dorabiać Swoich komentarzy na końcu? To takie trochę nieetyczne. Skopiować czyjąś pracę, udając że się cytuje ileś fragmentów i dodać na końcu zdanie odpowiednio ustawiajace czytelników:).

Tyle tytułem wstepu.

Anonimowy pisze...

Wara turabacie od tego co w tym blogu jest.
Jak się nie podoba to pisz własny albo ... tutaj domyśl się, o ile potrafisz myśleć samodzielnie. W co wątpię.

Turabat pisze...

Teraz do meritum.

Dlaczego wybrano Warbud? Ano dlatego, że zgłosiły się tylko 3 firmy:
1. Budimex Dromex S.A., za 609.mln Euro.
2. Sistem Yapi Ìnşaat ve Ticaret A.Ş., Turcja za 299.mln Euro.
3. Warbud S.A. za 564.mln Euro.

Firma Yapi odpadła, ponieważ nie dopełniła wymogów formalnych, a Polskie prawo nie przewiduje mozliwości uzupełnienia, poprawienia oferty (zreszta odwoływali się do sądu i przegrali).

Przetargu nie można odkładać ponieważ:
1.Stolica ma czas na realizację inwestycji do 2010 r. Jeśli nie dotrzyma terminu, straci unijne dotacje na ten cel i będzie musiała zapłacić kary.
2.Za niewybudowanie oczyszczalni ścieków i w konsekwencji dalsze wpuszczanie ich do Wisły Warszawie grożą olbrzymie kary (1,5 mln zł) z tytułu łamania unijnych przepisów dotyczących ochrony środowiska. Na realizację inwestycji Polska ma przyznane 261 mln euro z budżetu UE. Warszawa straci jednak dotację, jeśli prace nie zostaną zakończone do 2010 roku. A jeśli stolica straci dotację i będzie musiała zapłacić kary, to w sumie może stracić prawie 2,5 mld zł.

Jakieś pytania?

fumfel pisze...

Typowy platformers.... Nie umie odpowiedziec (pytanie zorby) to zmienia temat i pisze o tym....co kazdy praktycznie wie czyli i pieniądzach z unii i kto wygrał przetarg a kto nie i dlaczego. A moze problem z widzeniem? Wiec pomoge Ci: turabat może wypowiesz się na temat obietnic nie-damy danych mieszkańcom Białołęki w sprawie budowy oczyszczalni i spalarni?
Platforma Obywatelska lubi oszukiwać Obywateli i co najgorsze swoich wyborców. Przecież prawie cała Białołęka na nią głosowała.

Turabat pisze...

Oj fumfel - na pytania troli nie odpowiadam - a Zorba jest trolem.

Ale na Twoje odpowiem.
I proszę wskaż mi te objetnice??? Bo puki co to w objetnicach wyborczych które zachował Pretm nie ma takiej objetnicy.

To co znalazłem w wypowiedziach Gronkiewicz z wiecu wyborczego na Białołęce:
cyt.(Gronkiewicz powiedziała:)
"- samo spalanie nie musi być na Białołęce i powinno się odbywac w sposób taki, żeby Państwo przede wszystkim nie czuli tego zapachu, a przede wszystkim zeby nie były wydzielane te trucizny"

To jesli do tego "pijesz", to nie widze tu nic z czego by sie nie miała wywiazać.

Turabat pisze...

Pretm.
Jak już skopiowałeś ten artykuł z Rzeczpospolitej, i dorabiasz na koniec tezę:
"I pomyśleć, że ponad rok temu to właśnie Pani Prezydent chciała wkładać kij w szprychy tej inwestycji, kiedy obiecywała mieszkańcom, że możliwe są inne rozwiązania." - to może tu choć powoałaj się na jakieś żródło. Aż jestem ciekaw gdzie to Gronkiewicz to obiecywała?

Turabat pisze...

A jak juz jesteśmy przy tym temacie, to proponuję się zapoznać z tymi dwoma artykułami o konsultacjach jakie toczą się z mieszkańcami Białołęki w tej sprawie:
Jeden z Gazety Stołecznej, który opisuje obecna sytuację:
"Wojciech Szymalski ze stowarzyszenia Zielone Mazowsze ocenia nawet, że to "przykład wzorcowo przeprowadzonych konsultacji społecznych"." cytat z:
http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,4872068.html
A tak kosultacje zostały opisane w liście protestujących mieszkańców do premiera Tuska:
"Decyzje lokalizacyjne zostały podjęte w 2005 r. przez władze Warszawy sprawowane przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Decyzje te podjęto z pogwałceniem elementarnych zasad konsultacji społecznych. Z obywatelską społecznością Białołęki, zorganizowaną w samorządzie i społecznych organizacjach, nikt nie podjął dialogu i prób szukania kompromisowych rozwiązań. "
http://www.nch.pl/ - "list otwarty do premiera".

Tak że może tu nalezy poszukac kiepskiego wyniku PiS na białołęce?:D

Anonimowy pisze...

turabat to jest nawet smieszne jak nazywasz mnie trolem. Takie plaformerskie POmowiene jestes dobrym uczniem nie-damy. Bicie piany i oskarzanie.
Jestes turabacie zalosny tak jak ludzie ktorych popierasz i/albo dla nich pracujesz.

Anonimowy pisze...

A jak sie czujesz turabacie z tym, ze popularyzowales w internecie stowarzyszenie Nigdy Wiecej, ktore kreowalo postac Simona Mola.
Zarazil on kilkanascie Polek wirusem HIV. Praktycznie skazal je na smierc.
To jest turabata autorytet.
Nie czujesz sie wspolodpowiedzialny za to?
Pytanie retoryczne...

Turabat pisze...

Byłeś kiedyś u psychologa Zorba?
Pewnie nie, a szkoda. Choć z drugiej strony to i dobrze, bo przyjmując Twoja logikę oskarżałbys sie pownie o pedofilię, ponieważ psycholog Samson został o to oskarżony.

A potrafisz coś napisac w temacie artykułu?

Anonimowy pisze...

turabat spodziewałem sie takiej POkręconej odpowiedzi.
Turabat ja publicznie nie promowałem i nie promuję organizacji pedofilskiej.
A ty promowałeś/promujesz organizację, która z psychola i zimnego mordercy zrobiła autorytet, nadając mu nagrody.
Oczywiście nie spodziewam się od turabata nawet chwilowej refleksji nad tym co robił/robi.
Jesteś marny, jak twoi idole.

Turabat pisze...

"Turabat ja publicznie nie promowałem i nie promuję organizacji pedofilskiej. " - a niepublicznie?

Nie dość że jesteś trolem, to jeszcze, przepraszam ze Ci to powiem, jestes dość jakby to delikatnie nazwać, "ograniczony"?.


Tak to chyba własciwe słowo:D
Ograniczony.

PS. To już tylko dla Zorby, bo tak jak nie zrozumiał porównaniapowyżej, tak i nie zrozumie teraz. Pisząc "ograniczony" mam na myśli że głupi.
I tyle dyskusji:)

Anonimowy pisze...

turabat to ty chyba czegos nie rozumiesz.
już napisalem kiedys co mysle o twoim intelekcie i znow sie to potwierdza Poszukaj sobie w archiwum.
Pozdrow nie-dame, cwaniaczku.

pretm pisze...

"To jak juz tak robisz, to może wypadałoby nie dorabiać Swoich komentarzy na końcu? To takie trochę nieetyczne."

Nie mam prawa skomentować wypowiedzi Rzecznika? Nie bądź śmieszny.

Turabat pisze...

Nie udawaj głupiego:)

Moja uwaga dotyczy pisania artykułu - poprzez kopiowanie w prawie 100% innego. A żeby niby wyglądało na jakiś wkład własny, to dzielisz artykuł na kilka części mimo że nie ma to sensu, ponieważ cytujesz go w sposób ciągły. A na koniec jakies zdanie i ... zrobione.

pretm pisze...

"Aż jestem ciekaw gdzie to Gronkiewicz to obiecywała?"

Poczytaj sobie relacje na stronie protestu lub pod jakimi hasłami HGW występuje na demonstracji pod Czajką. Filmik jest na ich stronach.

O możliwościach alternatywnych jest też w programie PO:

"Zmodernizujemy oczyszczalnię ścieków Czajka na Białołęce, a dla lewobrzeżnej części miasta znajdziemy nową lokalizacje, prawdopodobnie w okolicach Młocin lub Wólki Węglowej. Rozwiązując kontrowersyjny problem utylizacji odpadów pościekowych jako zasadę przyjmiemy stosowanie najnowocześniejszych i bezpiecznych ekologicznie technologii i rozwiązań technicznych, a także nieuciążliwości dla mieszkańców. Rozważamy rezygnację z proponowanej budowy spalarni odpadów pościekowych na rzecz alternatywnych sposobów utylizacji."

pretm pisze...

@Turabat

To co znalazłem w wypowiedziach Gronkiewicz z wiecu wyborczego na Białołęce:
cyt.(Gronkiewicz powiedziała:)
"- samo spalanie nie musi być na Białołęce i powinno się odbywac w sposób taki, żeby Państwo przede wszystkim nie czuli tego zapachu, a przede wszystkim zeby nie były wydzielane te trucizny"

To jesli do tego "pijesz", to nie widze tu nic z czego by sie nie miała wywiazać.


"samo spalanie nie musi być na Białołęce" oznacza, że nie musi być w Czajce spalarni.

Jakbyś przeoczył to w czerwcu Ratusz wydał zgodę na zorganizowanie przetargu na spalarnię. Planowane otwarcie ofert jest pod koniec stycznia.

pretm pisze...

"Moja uwaga dotyczy pisania artykułu - poprzez kopiowanie w prawie 100% innego."

Oryginalny artykuł ma 354 wyrazy. Zamieszczone fragmenty 236.

To Twoje prawie 100% to 66%.

pretm pisze...

@Turabat

"Jakieś pytania?"

Znane i powtarzane argumenty. Tylko to nie ma nic do rzeczy, kiedy rozmawiamy o obietnicach HGW z kampanii wyborczej.

pretm pisze...

"Wojciech Szymalski ze stowarzyszenia Zielone Mazowsze ocenia nawet, że to "przykład wzorcowo przeprowadzonych konsultacji społecznych"

A czy Zielone Mazowsze jest stroną sporu?

Anonimowy pisze...

turabat jesteś człowiekiem bez honoru jak nie-dama i półtusk.
Czy nie-dama jutro także przywita chlebem i solą protestujących kierowców TIR-ow i pośle im kanapeczki przez Straż Miejską ?
Może zorganizuje miasteczko pod URM ?
Półtusk doprowadził do śmierci i upodlenia tych ludzi, karze im stać tydzień na granicy. Nie dziwię się im, ze mają dość takich nieudaczników z PO, którzy jak turabat tylko jątrzyć potrafią.

pretm pisze...

@Turabat

"list otwarty do premiera".

Super, zacytowałeś z listu otwartego Komitetu Protestacyjnego przy Stowarzyszeniu Nasza Choszczówka tylko ten fragment, który ma potwierdzać to, że PiS jest winny.

Szkoda, że nie zacytowałeś tego fragmentu:

Ostateczne decyzje o rozbudowie oczyszczalni Czajka, budowie spalarni osadów i przetargach zostały podjęte przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, mimo jej osobistych deklaracji przed wyborami samorządowymi, że spalarni w Białołęce nie będzie.

Tylko wtedy musiałbyś się tłumaczyć ze swoich komentarzy w których przekonujesz, że przecież HGW nikomu nic nie obiecywała.

Jaform pisze...

jezu ile komentarzy... Pretm napisz coś o jutrzejszej blokadzie Warszawy przez kierowców tirów jak znajdziesz chwilę. pozdrawiam

pretm pisze...

@Turabat

Podsumujmy:

1. Zarzuciłeś mi i Fumfelowi, że piszemy o jakiś obietnicach HGW, których nie złożyła.

Sam przytoczyłeś jej obietnicę o spalarni, która nie została dotrzymana, bo ogłoszono przetarg na jej budowę. O tym, że takie obietnice zostały złożony świadczy fragment programu z zapowiedzią oczyszczalni po lewej stronie Wisły (wtedy nie potrzebna byłaby tak duża oczyszczalnia w Czajce i przepompowywanie ścieków z jednej strony na drugą). Świadczą też o tym relacje Komitetu Protestacyjnego (tego fragmentu listu otwartego nie zacytowałeś, bo nie pasuje do Twojej tezy, że wszystko jest OK).

2. Zarzuciłeś mi skopiowanie prawie 100% tekstu i odmówiłeś prawa do komentarza słów Rzecznika.

Wskazałem ci, że nie jest to "prawie 100%". Chciałem przedstawić fragmenty ze stanowiskami każdej stron sporu i to zrobiłem. Trzyma się to w konwencji archiwum o którym pisałem.

3. Tak jak zawsze dorzuciłeś kilka tematów pobocznych przy okazji nazywając kogoś trollem. Wątki poboczne najczęściej skierowane przeciw PiSowi dorzucasz wtedy, kiedy brakuje ci już argumentów do skomentowania tekstu. Cokolwiek HGW by nie zrobiła zawsze masz odpowiedź: To wina Kaczyńskich i PiSu.

Jakieś pytania?

PS Znamienne jest, że nadal nie masz nic do powiedzenia w temacie ustawianych konkursów. Tych w których miałoby wszystko OK jak pisałeś jeszcze kilka tygodni temu.

PS2 Zorba, miałbym tylko prośbę o nie atakowanie Turabata, choćby i pisał o innych per troll. To go tylko nakręca.

Anonimowy pisze...

Cuda zniknęły ze strony www PO.
Tak jak cuda nie-damy ze strony www.gronkiewicz.pl Ten sam scenariusz.

DZIESIĘĆ ZOBOWIĄZAŃ PLATFORMY

Polska zasługuje na cud gospodarczy

1. Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy
2. Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki,
zwiększymy emerytury i renty
3. Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych,
mostów i obwodnic
4. Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i
zlikwidujemy NFZ
5. Uprościmy podatki – wprowadzimy podatek liniowy z ulgą
prorodzinną, zlikwidujemy ponad 200 opłat urzędowych
6. Przyspieszymy budowę stadionów na Euro 2012
7. Szybko wypełnimy naszą misję w Iraku
8. Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować
w Polsce
9. Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet
10. Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją.

Anonimowy pisze...

pretm, zrobię to tylko i wyłącznie dla Ciebie.
Niewielu jest tak porządnych ludzi jak Ty. Chylę czoła.
Pozdrawiam

mikon pisze...

Ludzie mam dla was wspaniałą wiadomość. HGW chce zostawić po sobie coś namacalnego i zostanie naszym miastowym prezydentem raz jeszcze.
Wprost o tym pisze.
http://www.pardon.pl/artykul/3810/hgw_marza_sie_dwie_kadencje

p.s.

Czekam na ustosunkowanie się do mojego posta na początku tego działu o monopolu!

pretm pisze...

@mikon

Czytałem zapowiedź. Wrzucę link do wywiadu jak przeczytam całość. Czyli pewnie gdzieś w okolicach późnego wieczorku jak opublikują najnowszy tygodnik.

Anonimowy pisze...

Boże uchowaj nas przed tym. Bufet jest tak strasznie nieudolny. Wielkie nieszczęście dla Warszawy :-(
Kobieta chora z nienawiści.
Jedynym jej sukcesem, który się chwali jest afera kotletowa.
Nawet w lizusowskim TVN wyśmiewają się z niej.

Jaform pisze...

@mikon

http://tnij.org/hgw_dwie_kadencje

proponuję skracać linki bo nieraz ciężko skopiować do przeklądarki za długi link

ps Pretm powtórzę się bo mój post się zakopał: jutro blokada Warszawy przez kierowców tirów. może jakieś info o tym?

Turabat pisze...

Do Pretm

Ad1. Jeżeli określenie "samo spalanie nie musi być na Białołęce" lub "Rozważamy rezygnację z proponowanej budowy spalarni odpadów pościekowych na rzecz alternatywnych sposobów utylizacji."
ma byc obietnicą wyborczą z której chcesz rozliczać Gronkiewicz, to gratuluję. Tylko gdzie tu jest napisane, że spalarni nie bedzie?

Ad.2
Przepraszam, że musiałeś liczyc litery - to pewnie z tego powodu tak długo nie odpowiadałeś:). Z artykułu pominąłeś tylko jeden wątek o tureckiej firmie. Wszystko pozostałe zostało skopiowane (przepraszam... zacytowane) z artykułu. Czy to etyczne? Ja postawiłem to pytanie i uwazam, że nie. Ty oceń to po swojemu. Niemniej cieszę się że nauka nie poszła w las:).

Ad.3 Te poboczne wątki, to odpowiedź na prowokacje ze strony Zorby - masz rację!!! Brakuje mi tu konsekwencji w działaniu - nie potrafie ignorować Trolla!
"Cokolwiek HGW by nie zrobiła zawsze masz odpowiedź: To wina Kaczyńskich i PiSu." - a co ja na to poradzę, jesli to prawda? Jeśli masz inne zdanie, to może spróbuj je obronić, zamiast zarzucać mi że się "czepiam":).
Proszę bardzo - obroń w tym temacie brak jakichkolwiek działań Kaczyńskiego w sprawie oczyszczalni2003-2004.
Proszę obroń, brak konsultacji z mieszkańcami Białołeki.

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.