30 gru 2007

Szef warszawskiego PiSu zapowiada internetową stronę dyskusyjną.

Mariusz Błaszczak (nowy szef warszawskiego PiSu) udzielił wywiadu Gazecie Wyborczej a konkretniej rozmawiał z Dominiką Olszewską i Janem Fusieckim. Całość w Błaszczak: Widzę Warszawę na Expo 2020.

Przez 3/4 wywiadu musiał tłumaczyć się z grzechów warszawskiego PiSu, lub odpowiadać na pytanie kto będzie kontrolował kontrolujących HGW:
GW: Czyli tacy działacze jak Makuch, Więckowski i Maciejowski nie będą grać pierwszych skrzypiec w PiS? Zaprezentowali się jako działacze agresywni. I to oni tworzyli wizerunek partii?

MB: Zapewniam, że nie będzie języka agresji. Po drugie, że będziemy patrzeć na ręce władzy.

GW: A kto wam będzie patrzył na ręce?

MB: Państwo możecie patrzeć nam na ręce.

GW: A sami nie będzie się kontrolować?

MB: Nikt z nas nie jest doskonały. To normalna sprawa, że media kontrolują partie.
Źródło: Dominika Olszewska, Jan Fusiecki, Błaszczak: Widzę Warszawę na Expo 2020, Gazeta Wyborcza, link do strony.

Poza ustaleniem kto kogo będzie kontrolował ciekawsze są zapowiedzi na przyszłość:
MB: Proponujemy zorganizowanie w Warszawie wystawy Expo 2020. Już trzeba się za to wziąć. Poza tym - metropolia: chcemy stworzyć województwo warszawskie, wydzielić naszą aglomerację z Mazowsza. Mamy już odpowiedni projekt. Byłem w Irlandii na stażu w ramach KSAP. Akurat wydzielali Dublin z regionu północno-wschodniego. Z powodów ściśle finansowych. To się opłacało. Podobną sytuację mamy teraz na Mazowszu. Nasze województwo traci szansę na fundusze pomocowe, bo statystyki zawyża bogata Warszawa.

GW: Prezes Jarosław Kaczyński powiedział, że PiS musi coś zrobić, by trafić do inteligencji i młodych ludzi.

MB: Trzeba pokazać Warszawę jako miasto nowoczesne ludzi twórczych.

GW: Czyli co konkretnie zrobić?

MB: Wyzwolić energię, rozmawiać (pretm – może odpowiadać na maile wysłane na adres PiSu?). Uruchomimy internetową stronę dyskusyjną. Będziemy przekaźnikiem formułowanych przez warszawiaków opinii.
Źródło: Dominika Olszewska, Jan Fusiecki, Błaszczak: Widzę Warszawę na Expo 2020, Gazeta Wyborcza, link do strony.

OK, utworzenie forum dyskusyjnego to technicznie nie jest problem, który zająłby dużo czasu. Kluczowe pytanie to treść i co z otrzymaną wiedzą zrobią radni PiSu. I jaki jest pomysł na zachęcenie do wypowiedzi tych, którzy nie są przychylnie nastawieni do PiSu.

Ja jestem średnio podatny na ogólne stwierdzenia w stylu „wyzwolimy energię” a bardziej chciałbym zobaczyć lub usłyszeć o konkretnym planie działań na następne 3 lata w opozycji i kto to będzie realizował.

I jeżeli już jestem w trybie życzeń to chciałbym odpowiednio wcześniej widzieć, kto będzie konkurentem HGW w wyborach 2010, aby nie skończyło się na łapance na 6 miesięcy przed.

32 komentarze:

Anonimowy pisze...

Niech on juz nam lepiej drugiej Irlandii w Warszawie nie buduje:)
Zostawmy to na najblizsze pare lat Tuskowi.

Ale mu pojechałes Pretm... szacunek..ale może lepiej zebys go chwalił??? Nieh sobie mysli że jest taki dobry i nic nie trzeba poprawiać?

Anonimowy pisze...

Tak sobie myślę, może być nominował swojego bloga - w kategorii polityka, w konkursie na bloga roku w Onecie.

Jeżeli już go tam nie ma - jest zgłoszonych 93, ...

Jak dla mnie małego ludka z malusiego i niepoprawnego bloga, wkład twojej pracy i jej poziom, uzasadniają stanowisko, że prawdziwa cnota ... zasługuje na umieszczenie na tej liście.

Sam bym to zrobił, lecz niezgodne jest to z regulaminem konkursu. ;)

Anonimowy pisze...

Pan Tusk nam zbuduje Irlandię...hmmm.. Rozumiem, że drogi turabat poprosi Tuska o tamtejsze stawki podatkowe bo, jak wiemy, z 3x15 nici...

Anonimowy pisze...

Ty Okowita, a ty tak szczerze to chcialbyś te 3 razy 15%, czy tez nie? Bo tak piszesz, jakbys żałował.

Anonimowy pisze...

Jeśli chodzi o wzorce Irladzkie, to tam nie ma podatku liniowego ...

Powiąż te dwa fakty, z naszą rzeczywistością drogi - Turabat ;)

Anonimowy pisze...

no nie daję rady... jakaś podpowiedź?

Anonimowy pisze...

Drogi turabacie,
Tak w ogóle to przepraszam, że napisałem "3x15". Powinno być "4x15" bo przecież najnowszy minister finansów ma taki pomysł. Wiesz może dlaczego do niego wraca?

Anonimowy pisze...

nie wiem

Anonimowy pisze...

To poszukaj informacji o abolicji podatkowej.

Anonimowy pisze...

@pretm
Nie masz tam jakiego magicznego pstryczka-elektryczka do wysyłania automatycznych powiadomień o odpowiedziach na posty?

Anonimowy pisze...

ale czekaj okowita
Nie odpowiedziałeś na moje pytanie.

Sorry że Cię pilnuję, ale zaraz magister się przyczepi że nie rzeczowo i nie na temat... wiesz jak jest

pretm pisze...

@Okowita

Jeżeli założysz profil w Bloggerze (zajmie chwilę i nie powinieneś dostawać żadnego spamu) to wtedy przy wysyłaniu komentarzy pojawi się opcja "Email follow-up comments to" i adres mailowy podany w profilu.

Anonimowy pisze...

A taaaam..., żeby od razu "czepiać się", nawet pomogę.

Nie wiesz dlaczego Okowita poprawił 4*15%, nie zaś 3*15 % (tj. PIT, CIT oraz VAT). Ano, bo jest też pomysł, aby tą stawką objąć wszelkie dochodów także z nieujawnionych źródeł - np. z wymuszeń, jeżeli prokuratura nie dopatrzy się cech przestępstwa (por. wpis nr 50 u mnie na dole strony ;).

Jednym słowem trochę kpi ten paskudny "prawicowy ekstremista"... ;)

------------------
Jeżeli pytania, na które chcesz uzyskać odpowiedź to: ZA czy PRZECIW - podatkowi liniowemu?

To odpowiedź już padła, po prostu sprawdź jak "liniowy" jest irlandzki system podatkowy ;)
------------------

Tak mi się przynajmniej wydaje, ale w końcu jestem prostym oszołomem, nie umiejącym na dobrą sprawę logicznie myśleć ;)

Anonimowy pisze...

@turabat
Na dziś nie jestem zwolennikiem podatku liniowego. Z prostej dość przyczyny - nie skorzystają na nim wszyscy. W zasadzie to większość dostanie po tyłku ale znakomita mniejszość (w połączeniu z planowaną abolicją) skorzysta dwukrotnie.
Jeśli rzeczywista stopa podatkowa w najniższej grupie (to tak z 90% społeczeństwa)wynosi ok.13,5%
to co im da 15? Poza tym - opowieści, że bogaci, z zaoszczędzonych podatków, stworzą miejsca pracy należy włożyć między bajki. Sam doświadczyłem takiego "dobrodziejstwa", gdzie pewien mający być obdarzonym tymi 15 procentami (choć jeszcze nie jest) wolał dygnąć po nowe mieszkanie niż dać podwyżki ludziom. Czym się wytłumaczył? "Nie mam na podwyżki".
No nie miał, bidulek... Całymi miesiącami "nie pamiętał" o obiecanych prowizjach, ciął kasę za "nieuzasadnione" wydatki (w tym 8 zł na posiłek w 18godzinnej delegacji). Ale mieszkanko kupił...
Liberał pewnie...

Anonimowy pisze...

zapisuje sobie co ciekawsze strony na kompie bo potem czasem znikaja z sieci. To jest jeden z postow z forum na onecie:"Podatek liniowy jest w dłuższej perspektywie szkodliwy dla gospodarki.
to wszystko co opisałeś sprowadza się w gruncie rzeczy do zjawiska "malejącego popytu krańcowego" które powoduje, że koncentracja kapitału w rękach jednostki, powyżej określonego poziomu, wpływa degresywnie (nieliniowo) na jego produktywność. Dodatkowo nadaje mu (kapitałowi) kosmopolityczny charakter, powodując w efekcie jego odpływ z rynku krajowego, co pogłębia efekt zmniejszania produktywności. Ta teoria jest podstawą, uznawania przez niektórych ekonomistów, wyższości podatku idealnie progresywnego nad liniowym, gdyż zakłada, działanie państwa jako efektywnego redystrybutora kapitału. I tu jest dopiero pole do popisu (dyskusji) czy państwo robi to wystarczająco dobrze.
Natomiast kompletną herezją (w stylu PSL i nie tylko) jest koncepcja obniżania "jak leci" podatków pośrednich bez rozróżnienia grup dóbr podstawowych i luksusowych.~take , 26.10.2007 16:27".
PS
Zauwazyliscie, ze info na portalach internetowych jest, takie 'swiatowe' a malo mowi sie o naszej polityce? pozdrawiam!!

Anonimowy pisze...

http://podatki.onet.pl/1,68,8,36359188,98555753,4227221,0,forum2.html
to link do tego forum, nawet ciekawe dyskusja.

Anonimowy pisze...

http://podatki.onet.pl/1,68,8,36359188,98555753,4227221,0,forum2.html
mala poprawka

Anonimowy pisze...

Zaspałem! Nie POdkablujecie? Dzieki.

Panie magistrze. O odpowiedź prosiłem Okowitę, a nie Pana, ale jak się juz Pan odezwał i dwukrotnie krzyczy Pan o "liniowym" podatku w Irlandii, to juz się i do tego odniosę.
Otóż powiem Panu że z przyjemnoscią widziałbym w Polsce taki podatek:). Otóż przeniesiony w nasze realia z zachowaniem kwoty wolnej od podatku i progów podatkowych, stanowiłby dla 99% Polaków podatek liniowy na poziomie ok. 15%.

Okowita
Każdy z nas jest w innej sytuacji i każdy inaczej spogląda na taki podatek. Ja jestem zdecydowanie za, bo moje wynagrodzenie zdecydowanie by wzrosło. Natomiast nie jest ono na tyle wysokie, żebym miał w ... fakt że płacę 4O% podatku (czy też szukał innych możliwości zmniejszenia podatku).
A z drugiej strony zamierzam budować dom, na który nie otrzymam żadnej ulgi, bo zwrot Vatu to zadna ulga. Te kilkadziesiąt tysięcy które oddam do państwa bardzo by mi się przydały. A i tak wrócą do państwa, bo przeciez wydam je na materiały, pracowników itd.

Anonimowy pisze...

Przecież sam Waszmość przyzwałeś imię mnie internetowego infamisa ;)

Co do spostrzeżeń rzeczowych Ichmości, to może zdecyduj się:

1) Czy liniowy, czy progresywny?

Progresywny nawet "uproszczony" nie jest liniowym ... To chyba oczywiste, ale pewnie się mylę, w końcu jestem misiem o małym rozumku ...

2) A może pod hasłem "podatku liniowego" rozumiemy, po prostu obniżenie podatków? ...

Spoko jestem za, też nieźle zarabiam i rozliczam się w zasadzie liniowo ...

3) Idea fajna, z tym jednak, że my rozmawiamy tylko o dochodowym od osób fizycznych, a system podatkowy ma do tego, że jest jeszcze CIT i VAT, a na jego końcu kwestia dochodów budżetowych ... i zamknięcia deficytu.

4) Co ma Twój wymarzony dom do podatku liniowego?

Ja też chcę budować dom, i co z tego ... w czasach koniunktury, gdy system napędza bum budowlany oraz środki strukturalne, Państwo nie pójdzie nam dalej na rękę, bo nasze zakupy materiałów i robocizny ... nie specjalnie go interesują ;)

5) A sprawa innych obciążeń publicznych, takich jak ubezpieczenia społeczne czy zdrowotne?

Te ostatnie są zwłaszcza interesujące, bo służbie zdrowia szykuje się kolejne przesilenie po problemie lex 203 zł i niestety dużo większe ... szykuje się spore buuum ...


Dlatego pomysł obniżenia podatków (jestem przeświadczony, że PO "coś" nam rzuci ... w ramach pozyskiwania aktywnych elementów społeczeństwa, z czego przyjemnością skorzystam)jest super ;)

Mam wątpliwości jednak, czy istotnie będzie to jakaś głębsza koncepcja systemowa ....

Naprawdę jednak nie widzę powodu, aby rozmawiać o bycie idealnym jakim jest "idea podatku liniowego", nazwijmy to po prostu roboczo "obniżenie podatków" i ... pax miedzy chrześcijany ...

Rozumiem, że znowu bredzę, bądź przekraczam dopuszczalne granice swobody dyskusji.

Z góry przepraszam drogi Turabat ;)

Anonimowy pisze...

ad. 1 - jestem za liniowym, zaakceptuję uproszczony progresywny, a oczekuję obnizenia podatków - czy to teraz jasne?

ad.2 - czyzby kolega był na kontrakcie menadżerskim (tym który miał byc tak sprawdzany i rozliczany przez PiS) i bogacił się na 19% podatku dochodowym, kosztem nas wszystkich?

ad 3. Zakładam, ze objetnica podatku liniowego będzie sprawdzona pod kontem budżetu.

ad 4. Ano to że jednak Pan Prezes PiS objecał te 3 miliony mieszkań, to może jakoś by jednak pomógł tym którzy chcą zrealizowac jego objetnicę? A po drugie to wyjasniłem, to juz powyzej.

ad 5. a to bumm w tej słuzbie zdrowia to tak wczoraj wyskoczyło? Bo jesli juz jakiś czas temu, to jestem spokojny. Rząd PiS na pewno miał dobrych fachowców, którzy przewidzieli to buummm... i na pewno wszystko jest juz na tip top pozapinane. PO pozostaje tylko spić śmietankę i mam nadzieję że podziękują PIS.

Anonimowy pisze...

@turabat
Na Youtube znajdziesz wypowiedź Marcinkiewicza o 3 milionach mieszkań W CIĄGU 8 LAT. To tak spytam dla porządku - o ilu latach Ty słyszałeś?

Anonimowy pisze...

też o ośmiu.

Anonimowy pisze...

No proszę, jak przechodzimy do konkretów - to nawet się nie zaprzeczasz, że:

1. Generalnie "podatek liniowy" to pewien skrót myślowy, oznaczający obniżkę podatków - w grupie lepiej zarabiających ...

2. Pewnym szokiem może być, że wśród "brudnych burżujów" z wyższym wykształceniem znajdują się sympatycy PiS-u ;)

3. Jak to jeszcze nikt nie policzył, jak to liniowe cudo działa? A ja myślałem, że przez ostatnie dwa lata chłopaki z PO nic innego nie robili ...

4. Rozumiem, że marzenia o małej deweloperce nie mają związku z podatkiem liniowy - poza tym, że chciałbyś przywrócenia np. ulgi budowlanej. Afe to takie nie liniowe ;)

5. Rozumiem, że inne obciążenia publicznoprawne to takie tam wątki poboczne, które w cale nie są kosztami pracodawcy ;) Spox masz rację czepiam się.

No i oto, super program gospodarczy PO - nic dodać nic ująć.

Podatek liniowy, podatek liniowy, podatek liniowy!!!!

Służba zdrowia nas zupełnie interesuje, bo to wina PiS...

bo nie dał podwyżek ... aby nie zarżnąć do końca szpitali, co automatycznie oznaczałoby z 1 stycznia - natychmiastowy wzrost ich zadłużenia ;)...

MY JE SPRYWATYZUJEMY, A POTEM TO NIE NASZ PROBLEM ... wiadomo wolny rynek wszystko załatwi, a w gospodarkę politycy nie mogą ingerować.

Podatek liniowy, podatek liniowy ...

No i kto pojechał po bandzie w 2007 roku... co do PiS, to nie przypominam sobie, aby naczelna siła opozycji stwierdziła, żeby na tym dokładnie polegał błąd tego "skrajnie prawicowego" ugrupowania ...

jego winą było, to, że nie dał podwyżek natychmiast... tylko tyle i nic więcej.

To co tylko PiS jest winien, bo mały klub PO w poprzedniej kadencji ... jakoś nie dostrzegł problemu.

Śliczna groteska,
ale dobra marka u władzy na pewno ukoi nasz ból, w końcu mają stabilną większość parlamentarną ...

Anonimowy pisze...

Ad1. A skąd to przekonanie że tylko w grupie najlepiej zarabiających?

Ad2. To jak to jest być zwolennikiem PiS, a jednocześnie pracować na tak wyklętym kontrakcie? Oszukiwać państwo nie płacąc Zus-u i nizsze podatki? To gdzie tu jest ta nasza solidarność społeczna? To tylko sztandar, którym się ...

Ad4. No przeciez juz pisałem wyzej.. niższy podatek= więcej w kieszeni= szybsza budowa. Coś nie tak?

Ad 5. To jak to jest z tym buummm z nienacka w służbie zdrowia? Bo nie skomentowałeś, a może nie zrozumiałem tego zapętlenia aluzji?

Anonimowy pisze...

Ad. nie wiem,

Anonimowy pisze...

Przykro mi, że nie zrozumiałeś zapętlenia aluzji ;)

Co Ci tak ten kontrakt menadżerki chłopie przeszkadza naprawdę nie rozumiem? Czy jak napiszę, że jestem na kuroniówce to przestaniesz się jego czepiać jak ... płota ?

:)))

A co do służby zdrowia, to problem "zeżre" obniżkę podatków zapewne ... chyba, że w drodze szybkiej prywatyzacji "zlikwidujemy szpitale" ...
I to Premier MacTusk ostatnio potykając się o swój geniusz nam powiedział ...

Jedno wynika z drugiego, Państwo to system naczyń połączonych ...
ale rozumiem ...
Premier MacTusk powiedział "podatek liniowy" znaczy się "obniży", a zatem jak jeden mąż głosujemy na nasze słoneczko południowego Bałtyku ...

Donek, jak też chcę mieć niższe podatki - przyjmij mnie do swojej bandy ;)

Anonimowy pisze...

Kontrakt menadżerski o tyle mi przeszkadza, że jest to nieuczciwe... w stosunku do pozostałych polaków - tak przynajmiej twierdził Kaczyński. Pewnie płacisz minimalny ZUS, a dodatkowo ubezpieczasz się prywatnie. I dla mnie wszystko jest w porządku, tylko ... no właśnie tylko, czy masz prawo mądrzyć się jak powinien wyglądać system opieki zdrowotnej, jesli i tak go oszukujesz? Twój problem - moralny. Dla mnie to jest ok. Sam tak robie i nie widze w tym nic zdroznego. I nie narzekaj tak na Tuska, który moze OBY, sprywatyzuje szpitale, bo i tak prawdopodobnie nie korzystasz z usług państwowej słuzby zdrowia. Więc im więcej bedzie prywatnych, to może ceny spadną:)

Proponuję przejść na progresywny podatek, przecież kontrakt menadżerski jak najbardziej to umozliwia.

Anonimowy pisze...

Przecież powiedziałem przyjmijmy, że jestem na kuroniówce ...
a co do tego menadżerskiego to, spytam się księdza proboszcza, czy to niezgodne z prawem moralnym, jako kolega sądzi...


Człowieku, ja widzę, że ty lepiej wiesz co jest zgodne z kanonem PiS niż ja ... i jak dogmatycznie do tego podchodzisz.

Ja widzę, że najbardziej gorliwych wyznawców Jarek, ma po drugiej stronie ... każde jego słowo, jest jak prawo moralne .... No no, nawet nie widziałem, że chłopina ma taką charyzmę

:)))

Anonimowy pisze...

to nie ma?

Anonimowy pisze...

nie ma charyzmy? I jego słowa można sobie między bajki wkładac? To znaczy on tak mówi do tych ciemnych mas? A serio to nie ma co tego traktować? To czemu tak od razu, mordo ty moja, nie mówiłeś.

To teraz jasne. Niech ciemniaki płaca podatki, niech się boją prawa, niech... a my chłopaki wiemy o co chodzi :).

Anonimowy pisze...

Tylko bez poufałości proszę wódki razem nie piliśmy. ;)

Pamiętaj! "Ksenofobom" i "prawicowym ekstremistom" w żadnym wypadku nie należy podawać reki, to może kosztować wiele ... legendę Ojca Weterana ;)

Anonimowy pisze...

Sadze ze lepiej by bylo gdyby to Wroslaw nadal prowadzil swe przygotowania do EXPO. Ma juz pewne doswiadczenie, ma determinacje i niepotrzebny mu rywal taki jak Warszawa. Po co wewnetrzne konflikty, skoro lider w branzy EXPO jest jeden. Chyba ze wiadomo cos, ze Wroclaw juz nie bedzie probowal wywalczyc organizacje.

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.